ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

سعدالله زارعی در اجلاس سراسری بسیج اساتید:

۱۰ شهریور ۱۳۹۵ – ۱۸:۴۱

سعدالله زارعی

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به شکست آمریکا در برنامه تجزیه از طریق تروریست گفت: هم‌اکنون تمام موقعیت‌های در اختیار دولت سوریه تثبیت شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس سعدالله زارعی عصر امروز در دومین روز از اجلاس سراسری بسیج اساتید که در سالن همایش‌های صدا و سیمای خراسان رضوی برگزار شد، اظهار داشت: ترکیه هم‌اکنون بخشی از سوریه را  تصرف کرده و مشاهده می‌کنیم که آمریکا که تا دیروز مخالف اقدامات این کشور در مناطق کرد‌نشین بود امروز اعلام می‌کند که موافق هستند زیرا آمریکایی‌ها گزینه‌ای برای سوریه ندارند و مجبور به هماهنگ کردن خود با کم‌خطرترین گزینه هستند.

وی تصریح کرد: این یک افتضاح تاریخی برای آمریکاست که به عنوان یک ابرقدرت خود را با قدرت‌های منطقه‌ای و یا گروه‌های غیررسمی همراه کند اما انواعی از برنامه‌ها را آمریکا برای سوریه انجام داده از حمله مستقیم و تهدید به حمله بزرگ تا تسلیح آشکار گروه‌های تروریستی که هیچ کدام فایده‌ای نداشته و حالا برای چندمین بار بحث گفت‌وگوهای سیاسی را مطرح می‌کند.

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه نگاه آمریکا در مسئله سوریه این است که در این موضوع تنها خودش و روسیه وجود داشته و بقیه قدرت‌ها در حاشیه‌اند، خاطرنشان کرد: از آنجایی که این ۲ کشور با هم مراودات دارند فکر می‌کند اگر در پرونده‌های دیگر امتیازاتی به روسیه بدهد می‌تواند برای مسئله از سوریه امتیاز بگیرند اما این اشتباه است که آنها فکر می‌کنند روسیه وزن پرونده سوریه را نمی‌داند.

زارعی تأکید کرد: اما به فرض اینکه روسیه قصد تمکین در مورد پرونده سوریه را داشته باشد اما قدرت‌های مطرح دیگر در این کشور این موضوع را قبول نمی‌کنند لذا روسیه نمی‌تواند پرونده سوریه را آن طور که می‌خواهد تغییر دهد اما آمریکایی‌ها چنین تصویری را نشان داده و تبلیغ می‌کنند.

وی ادامه داد: هم‌اکنون تمام موقعیت‌های در اختیار دولت سوریه تثبیت شده‌اند و در آنجا که درگیری وجود دارد در حوزه معارضان دولت است؛ در سواحل و راه‌های اصلی این کشور درگیری وجود نداشته و مدت‌های مدیدی است که جنگی نیست؛ این درگیری در حلب، رقه و چند شهر دیگر هستند که تحت سلطه معارضین قرار دارد.

کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: تا دیروز یک گروه معارض در این بخش‌ها فعال بوده حالا ترکیه آمده و این کشور نیز رفته و گروه دیگری می‌آیند و  اینها موضوعاتی نیستند که وضعیت سوریه را به نفع آمریکا تغییر دهد.

زارعی بیان کرد: دولت سوریه به ورود ترکیه اعتراض کرده اما در واقع جنگ در محدوده‌های کنونی ۲ گروه معارض هستند که با هم دعوا دارند و در حال تضعیف یکدیگر هستند و در موضوع سوریه تا آنجایی که مربوط به دولت بوده چند ماهی است تثبیت شده و هم‌اکنون تنها آزادسازی حرم است که سرنوشت این درگیری را به همه نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: در مورد وضعیت عراق آمریکایی‌ها به دنبال مدیریت داعش هستند نکته‌ای که در این بخش وجود داشته این است که ۲ اتفاق افتاده یکی اینکه آمریکا به اس ۳۰۰ حساسیت زیادی دارد در حالی که این سامانه هجومی نیست و دفاعی است و اگر آمریکایی قصد حمله به ایران را ندارند چرا اینقدر حساس شده‌اند.

کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد: شکست تروریست در عراق و سوریه می‌تواند کمی سیاست را تغییر دهد هم اکنون آمریکا در حال صحبت با داعش هستند تا از سرزمین گذشته و در قالب یک تشکل به کمین بنشینند و در واقع هم اکنون آمریکا قصد دارد داعش خلافت‌خواه را به داعش مأموریت‌پذیر تبدیل کند و مشاهده شد که در جریان استفاده از نوژه برای حمله به منطقه داعش آمریکا انتقاد شدید کرده و از آن به عنوان جنایت یاد کرد.

زارعی با اشاره به شکست آمریکا در برنامه تجزیه از طریق تروریست، تصریح کرد: هم اکنون سفیر آمریکا می‌گوید اجازه بدهید که داعشی‌ها خودشان روماوی را ترک کنند و این موضوع نشان می‌دهد که برنامه‌ای دارند که ‌می‌خواهند این گروه تضعیف نشده و تشکل ساختاری آن همچنان وجود داشته و جریان داشته باشد تا هر وقت بخواهند از آن برعلیه ایران استفاده کنند شبیه به چیزی که عربستان در پاریش با منافقین انجام داد.

وی این تعبیر آمریکا از وضعیت منطقه را خواب آمریکایی دانست و بیان کرد: این منطقه جمهوری اسلامی و مسلمان  شیعه است اگر کشوری بتواند جریانی را در عراق مدیریت کند ایران است باید دانست ۷۰ درصد داعش عراقی نیستند و وقتی جغرافیا نداشته باشند از عراق می‌روند و حتی اگر هم تعدادی از آنها باقی بمانند مانند هم اکنون شناسایی می‌شوند.

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اتفاقات رخ داده در یمن، خاطرنشان کرد: اگر کسی در دنیا همین یک صحنه را ببیند و قصد ارزیابی قدرت آمریکا و عربستان را داشته باشد به این نتیجه می‌رسد که این کشورها با همه امکاناتشان از قدرت گرفتن یک گروه پابرهنه نمی‌توانند جلوگیری کنند.

زارعی ادامه داد: آنها قدرت‌گیری را به گردن ایران می‌اندازند در حالیکه ما یک وجب مرز با یمن نداشته و خودمان هم در محاصره هستیم و توان اینکه ملتی را بخواهیم از نظر اقتصادی اداره کنیم نداریم و آنها با این همه ثروت و مرز مشترک نتوانستند از ادامه این روند پیشگیری کنند این نشانه از بین رفتن قدرت ۲ کشور است.

وی با بیان اینکه منطقه اصلی یمن در دست انصارالله است، تصریح کرد: افتضاح به اینجا رسیده که جان کری می‌گوید ولیعهد عربستان خبر داده که موشک‌های ایرانی در مرز یمن مستقر بوده و امنیت این کشور را تهدید می‌کنند و باید دید اگر این حقیقت داشته باشد چگونه با اقدامات امنیتی شما این اتفاق افتاده اگر شما نتوانسته‌اید این موضوع را مدیریت کنید پس چرا حرف آن را می‌زنید.

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه آمریکا گفته که همراه دولت عربستان است، تصریح کرد: این موضوع کاملا واضح است زیرا تمام امکانات آمریکا در حال دفاع از عربستان بوده و ناوگان هوایی این کشور در آسمان به هواپیماهای عربستانی سوخت و بمب می‌رسانند و هم اکنون جان کری می‌گوید باید کار جدیدی کرد و این کار جدید جنگ نیست زیرا عربستان در این اقدام شکست خورده است.

زارعی با بیان اینکه ترکیه برای آمریکایی‌ها یک عضو بدجنس ناتو است و قابلیت تحمل آن را ندارد در واقع دولتی در این منطقه وجود دارد با یک سابقه تمدنی قدیمی و حالا هم در حال اقدام برای قدرت است، خاطرنشان کرد: گرچه امپراطوری عثمانی را نمی‌توان احیا کرد اما ترکیه در مرز حنفی‌های دنیا نشسته و این مذهب ۷۰ درصد سنی‌های دنیا را تشکیل می‎دهند.

وی ادامه داد: همچنین ترکیه دولتی دارد که اثبات کرده می‌تواند با گروه‌های تند گره بخورد و از طرف دیگر نیز می‌تواند گروه‌های زنجیره‌ای مثل اخوانی‌ها را به خود پیوند بزند؛ مسلمان هست اما عرب نیست و نسبت به ایران حساسیت ندارد و لذا این ۲ کشور می‌توانند با هم اقداماتی داشته باشند.

کارشناس مسائل سیاسی تأکید کرد: آمریکا اعتقاد دارد اردوغان باید کنار رفته و حزب عدالت و توسعه از بین برود و در داستان کودتا وارد عمل شد تا جریان دینی غیرتمدن‌خواه را در ترکیه غالب کند و به همین علت گولن را قدرت داد که این گروه با سروش ایران که اعتقاد دارد اسلام حکومت و جامعیت نداشته و نمی‌توان با آن درگیری را شکل داد در یک خط فکری قرار می‌گیرد.

زارعی بیان کرد: این گروه اسلامی ضعیفی را در نظر دارند که با هر ذائقه‌ای جور شود و آمریکا در روی کار آوردن گولن با شکست مواجه شد و این خود هم یکی از دلایلی است ابرقدرت بودن آمریکا را نفی کرده و نشان می‌دهد این کشور از موقعیت خود فاصله گرفته نمی‌تواند هیچ پرونده‌ای را ساماندهی کند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در مقابل اردوغان صبوری بسیاری به خرج داد، خاطرنشان کرد: این کشور امروز در نقطه‌ای است که ترک‌ها خاطره ناخوشی از ایران ندارند با اینکه نمی‌توان حدس زد اردوغان چه اقدامی انجام می‌دهد و به این موضوع خوشبین هم نیستیم اما واضح است که آمریکا از برنامه خود برای برداشتن این دولت دست برنداشته اما برداشته شدن این دولت هم کمکی به آنها نمی‌کند زیرا طبق آمار نظرسنجی در ترکیه ۹۶ مردم به این نتیجه رسیده‌اند که غرب قابل اعتماد نیست.

انتهای پیام/

    منبع : tasnimnews.com

    اخبار

    برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

    Mostafa ارسال176 روز قبل