ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

سردار باقرزاده در پاسخ به تسنیم عنوان کرد

۱۴ مهر ۱۳۹۵ – ۰۹:۰۰

سردار باقرزاده

فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح گفت: تاکنون ۴۷هزار شهید وارد کشور شدند که تنها ۸هزار شهید گمنام ماندند، اکنون هم باید ۵هزار شهید پیدا کنیم که قطعاً هویت بخشی از آن‌ها محرز می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرمشهر، سردار سید محمدباقر زاده در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگاران خبرگزاری‌های تسنیم و فارس در خرمشهر اظهار داشت: پیکرهای مطهر ۷۸شهیدی که در روز سه‌شنبه از مرز شلمچه وارد کشور شدند طی کاوش‌ها در ۲۰روز اخیر در مناطق عملیاتی فاو، ام الرصاص، جزیره قطعه، منطقه مجنون، شرق دجله و زبیدات پیدا شدند.

وی افزود: ۲۴تن از این شهدا در منطقه زبیدات پیدا شدند که مربوط به عملیات محرم هستند، عملیات محرم در سال ۶۱شمسی انجام شد، این شهدا مانند شهدای کربلا که در سال ۶۱هجری به امام حسین (ع) لبیک گفتند این شهدا نیز در سال ۶۱شمسی لبیک گفتند و در دومین روز از ماه محرم به کشور بازگشتند.

فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح عنوان کرد: در مرحله نخست بر اساس بررسی‌های اولیه ۲۰تن از شهدای عزیز شناسایی شدند که امیدواریم این شهدای گران‌قدر در طول ماه و دهه سوم محرم تشیع بشوند و به خانواده‌ها تحویل داده شود.

وی گفت: مرحله بعدی تشیع پیکرهای شهدا در پایان ماه صفر و بعد از اربعین در اقصی نقاط کشور انجام می‌شود، روز دوشنبه پیکرهای ۳شهید در منطقه مرزی چم هندی یا چم سری مقابل منطقه شرهانی پیداشده که آن‌ها هم به اهواز منتقل شدند.

سردار باقر زاده بیان کرد: پیکرهای شهدا برای برگزاری آئین وداع با شهدا درشوش دانیال به این شهر منتقل می‌شوند و روز چهارشنبه برای سیر مراحل شناسایی به تهران منتقل می‌شوند.

پیش‌بینی کشف پیکرهای ۵هزار شهید در قالب طرح ۳ساله پیشنهادی به دولت

وی در پاسخ به این پرسش خبرنگار تسنیم "که چه تعداد مناطق عملیاتی تفحص نشده دیگر وجود دارد؟" اظهار داشت: مناطقی که در حال کاوش هستیم عموماً جنوب عراق است، کردستان عراق هم فعال هست، جبهه غرب ما که اصطلاحاً در عراق به آن می‌گویند جبهه واسط شامل مناطقی مثل مندلیب، کوت و از خانقین به میمک نیاز است که اکیپ‌هایی در آن مستقر شود مذاکرات برای استقرار تیم انجام‌شده است، ما درصدد هستیم که کار خود را توسعه بدهیم.

فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح افزود: یک طرحی با زمان‌بندی ۳ساله تهیه کردیم که امیدواریم اگر دولت حمایت بکند و امکانات لازم را در اختیار ما قرار بدهد ما بتوانیم باقی‌مانده شهدایی که در خاک عراق وجود دارند که حدود ۵هزار شهید است را در ظرف ۳سال پیدا کنیم.

وی تصریح کرد: این پیش‌بینی و طرح پیشنهادی است، طرح مستلزم حمایت همه‌جانبه اعتباری، لجستیک و آمادی، هماهنگی میدانی با طرف عراقی و اقدامات فنی است، مناطقی هنوز هست برخی شهدا که به آن‌ها شهدای معسکرات می‌گویند هنوز اثری از آن‌ها نیست در حال ردیابی هستیم، برخی نشانی‌ها در عمق خاک عراق است.

ردیابی پیکرهای مطهر شهدا در قبرستان‌ها و مناطق مختلف در عمق عراق

سردار باقر زاده عنوان کرد: قریب به ۸ تا ۹قبرستان در عراق وجود دارد که شهدای ما در آن خاک‌سپاری شده‌اند و این بخش آشکار موضوع است، شهدایی که درجاهای مختلف به‌صورت مخفیانه دفن شدند را نیز در دستور کار خودداریم، با توجه به اینکه آمریکایی‌ها تمامی اسناد و مدارک وزارت دفاع عراق را بردند و در اختیار پنتاگون قرار دارد، بخش عمده اطلاعات انسانی جنگ نیز از عراق به آمریکا منتقل شد.

وی گفت: اگر رژیم بعث کسی از نیروهای ایرانی را اعدام کردند و درجایی به‌صورت مخفیانه خاک‌سپاری کردند هم اسناد آن اکنون در اختیار وزارت دفاع عراق نیست، از صلیب سرخ خواستیم این اسناد و مدارک را از آمریکایی‌ها بگیرند، دو مرحله تلاش‌هایی صورت گرفت ولی هنوز به نتیجه قطعی نرسیده است، تصویر ذهنی ما این است که اگر این اطلاعات به دست بیاید کمک شایانی به ردیابی پیکرهای سایر شهدا می‌کند.

رئیس کمیته جست‌وجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح بیان کرد: برخی موارد هست که افرادی درگذشته در خاک‌سپاری شهدای ما نقش داشتند، این افراد از سیستم شهرداری یا مراکز دولتی و نظامی آن‌ها خارج شدند، برخی از این‌ها بعثی بودند که از دسترس ما خارج هستند برخی هنوز هستند اما هنوز سیستم وزارت دفاع عراق به دلیل مشکلاتی که در این کشور وجود دارد مسلط بر موقعیت آن‌ها نیست که بخواهد اطلاعاتی از آن‌ها به دست آورد.

وی افزود: به‌عنوان‌مثال یک‌بار در بغداد در زمان رژیم بعث عراق یک نمایشگاه نظامی برگزار شد یکی از تانک‌های ایرانی آوردند در این نمایشگاه در معرض نمایش قراردادند، در این تانک پیکر شهیدی وجود داشته است، بعداً متوجه پیکر شهید شدند و آن را در ساحل دجله در بغداد دفن کردند، ما الآن سؤال می‌کنیم که محل نمایشگاه در کجا قرار داشته است کسی اطلاعی ندارد.

کشف ۲۰۳ شهید از ابتدای سال ۹۵ تا کنون

سردار باقر زاده بیان کرد: بر اساس نقلی که شده است نخستین شهید در سوسنگرد به نام شهید حبیب شریفی به اسارت درآمده و براثر جراحات به شهادت رسیده است و وی را در یک انبار چوب تدفین کرده‌اند اکنون از مسئولان العماره سؤال می‌کنیم این انبار چوب در کجا قرار داشت اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند، حق‌دارند مسئولان تغییر کردند بیش از ۳۰سال است که از این واقعه می‌گذرد، یک ردیابی دقیقی نیاز دارد.

وی اظهار داشت: به لطف خدا گروه‌های جست‌وجو در هر عملیات تعداد قابل‌توجهی شهید کشف می‌کنند، از ابتدای سال ۹۵ تا این لحظه ۲۰۳شهید پیداشده‌اند، امیدواریم در نیمه دوم سال کار را باقوت بیشتری ادامه بدهیم، کار در گرمای بالای ۵۰درجه جنوب عراق انجام‌شده است، وقفه‌هایی هم داشتیم به دلیل مشکلاتی که در منطقه وجود داشت ولی ما کار را باقوت دنبال می‌کنیم.

۸هزار شهید گمنام از میان ۴۷هزار شهید کشف‌شده

فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح افزود: تاکنون ۴۷هزار شهید وارد کشور شدند که تنها ۸هزار شهید گمنام ماندند، اکنون هم باید ۵هزار شهید پیدا کنیم که قطعاً هویت بخشی از آن‌ها محرز می‌شود.

وی در پایان یادآور شد: پرونده جست‌وجوی مفقودین در خاک عراق به وزارت دفاع این کشور واگذارشده است و اکنون هماهنگی‌ها برای جست‌وجوی مفقودین با وزارت دفاع عراق انجام می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

مجله
Mostafa ارسال144 روز قبل