ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

تصویر “کوروش” به عنوان قدیمی ترین نماد عدالت خواهی، بر سقف دادگاه عالى نیویورک نقاشی شده؛ و در زیر تصویر کوروش، کلمه persian نیز به چشم میخورد.

سقف دادگاه عالی نیویورک

سقف دادگاه عالی نیویورک
کوروش کبیر

کوروش کبیر

کوروش کبیر از پایه گذاران سلسله هخامنشی با نام “انشان” در سال ۵۵۵ قبل از میلاد، سرزمین بابل و هگمتانه پایتخت مادها را تصرف کرد و یکی از وسیعترین قلمروهای پادشاهی اقوام پارس را در ایران بوجود آورد.

در اسناد ارزشمند و مهمی که از دوره پادشاهی کوروش بدست آمده، نشان داده شده است که قوانین حقوق بشر در دنیای امروز، که تقریبا ۲۰۰ سال است مطرح شده اند، ۳۰۰۰ سال پیش توسط کوروش هخامنشی طرح و پیاده سازی گردیده است.

آزادی مذاهب، پرداخت حقوق و دستمزد کارگران، مرخصی های استعلاجی، حقوق بازنشستگی، مرخصی زایمان، قوانین از کار افتادگی و بسیاری از قوانین حقوق بشری در زمان این پادشاه عادل وجود داشته است.

بر روی الواح بسیار زیادی که در کاوشهای تخت جمشید بدست آمده، حساب و کتاب دستمزد کارگران به چشم میخورد. اینکه تخت جمشید توسط اسیران جنگی ساخته شده است، یک دروغ مغرضانه و بزرگ است.

الواح حقوق و دستمزد کارگران

الواح حقوق و دستمزد کارگران

همینطور در تاریخ هرودوت که یکی از کتب معتبر تاریخ قدیم است، در باره کوروش و عدالت خواهی او نوشته شده است. هرودوت در زمان شروع سلسله هخامنشی به ایران سفر کرده است و از این جهت، کتاب او در باره این دوره، نوشته های با ارزش و مستندی دارد. تصویر تکه های پاپیروس که از آنها ده جلد کتاب بنام هرودوت بوجود آمده است را در زیر ببینید.

تصویر تکه های پاپیروس

تصویر تکه های پاپیروس
کتاب تاریخ هرودوت

کتاب تاریخ هرودوت

منشور حقوق بشر یا همان استوانه کوروش که یکی از با ارزشترین آثار بدست آمده در مورد فرهنگ و تمدن انسانی، بخصوص کشور ایران در ۳۰۰۰ سال پیش است، در موزه بریتانیا در لندن نگهداری می شود. بر روی این استوانه نوشته های مهمی در مورد حقوق بشر، حک شده است.

منشور حقوق بشر کوروش هخامنشی

منشور حقوق بشر کوروش هخامنشی

سلسله هخامنشی در سال ۳۳۰ قبل از میلاد با حمله اسکندر از سرداران یونانی، از میان رفت و حکومت یونانیان (سلسله سلوکیان) بر ایران آغاز شد.

تصاویر کوروش در دادگاه عالی نیویورک

تصاویر کوروش در دادگاه عالی نیویورک
دادگاه عالی نیویورک

دادگاه عالی نیویورک

 

راستان نیوز

منبع : tabnakbato.ir

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,