ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

روزنامه صهیونیست:

۱۴ مرداد ۱۳۹۵ – ۱۶:۳۰

اردوغان و نتانیاهو

یک روزنامه صهیونیستی نوشت که کودتای نافرجام در ترکیه و پیامدهای آن روند عادی سازی روابط بین این کشور و رژیم صهیونیستی را به تعطیلی کشانده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه صهیونیستی جروزالم پست با اشاره به اینکه توافق آشتی بین ترکیه و رژیم صهیونیستی هنوز در پارلمان ترکیه مطرح نشده است، نوشت که کودتای اخیر در ترکیه باعث تعطیلی روند عادی سازی روابط بین این کشور و رژیم صهیونیستی شده است.

این روزنامه در گزارشی نوشت که پس از اعلام دستیابی ترکیه و رژیم صهیونیستی به توافق آشتی در روز ۲۷ ژوئن گذشته، انتظار می رفت که دو طرف در سطح گسترده ای روابط رسمی خود را با تعیین سفیر پیش از پایان جولای، ازسر گیرند اما کودتای نافرجام در ترکیه و پیامدهای آن باعث شد که جدول زمانی عادی سازی روابط بین دو طرف به تعویق افتاد.

در همین رابطه رادیو رژیم صهیونیستی به نقل از وزارت خارجه این رژیم گزارش داد که تعیین سفیر جدید اسرائیل در ترکیه تا زمان تصویب قانونی در پارلمان این کشور مبنی بر لغو تمامی دادخواست های قضایی علیه سربازان و افسران ارتش اسرائیل در خصوص قضیه کشتی مرمره آبی، به تعویق افتاده است.

بر اساس این گزارش، قرار بود دیروز چهارشنبه کمیته عزل و نصب های وزارت خارجه رژیم صهیونیستی برای تعیین سفیر جدید این رژیم در ترکیه نشستی را برگزار نماید که این نشست به تعویق افتاد.

این در حالی است که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز شنبه در دیدار با جمعی از خبرنگاران سیاسی در قدس اشغالی پیش بینی کرد که پارلمان ترکیه بزودی به توافق آشتی با رژیم صهیونیستی رأی خواهد داد و این توافقنامه نیز بر لغو دادخواست قضایی علیه افسران و سربازان ارتش این رژیم که در قضیه حمله به کشتی مرمره آبی دست داشتند، تاکید دارد.

ترکیه و رژیم صهیونیستی اخیرا توافقنامه آشتی را امضا کرده و به ۶ سال قطع روابط دیپلماتیک که به دنبال حمله کماندوهای صهیونیستی به کشتی امدادرسانی ترکیه در آبهای غزه بوجود آمد، پایان دادند.

این توافقنامه شامل ۸ بند است که از جمله آن بازگشت سفیر رژیم صهیونیستی به آنکارا پس از گذشت ۶ سال است که این امر اجرای بسیاری از ماموریت ها به خصوص بخش مربوط به کشورهای عربی و اسلامی که ترکیه را دروازه مهم خود می دانند، تسهیل می کند.

به موجب این توافقنامه، اسرائیل برای رفع محاصره غزه متعهد نشده است اما به ترکیه این فرصت داده شده تا کالاهای خود را از طریق بندر اشدود اسرائیل به نوار غزه انتقال دهد.

در این توافقنامه تاکید شده است که فرصتی برای ترکیه جهت احداث نیروگاه برق و تاسیسات آب شیرین کن و بیمارستان در غزه اعطا شود.

ترکیه به موجب این توافقنامه تعهدی درباره قطع روابط با جنبش حماس نداده اما متعهد شده است که هرگز به حماس اجازه فعالیت های خصمانه علیه اسرائیل در خاک خود نخواهد داد از جمله اینکه به صلاح العاروری از رهبران حماس اجازه بازگشت به ترکیه داده نخواهد شد.

همچنین گفته می شود که این توافقنامه شامل الحاقیه ویژه امنیتی در خصوص تعیین نحوه همکاری دو طرف در آینده و فعالیت های حماس در خاک ترکیه است.

بر اساس این گزارش، برخی مقامات صهیونیست اعلام کرده اند که توافق آشتی با ترکیه شامل تعهد اسرائیل برای امتناع از هر گونه حمله به غزه و ترور اسماعیل هنیه نیست.

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mostafa ارسال206 روز قبل