ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

تسنیم گزارش می‌دهد

۲۹ مرداد ۱۳۹۵ – ۱۱:۰۶

صادرات واردات

مطالبه افکار عمومی از سازمان گمرک جمهوری اسلامی، تشریح مبارزه با مصادیق در زمینه مبارزه با قاچاق و کاهش آن و پاسخگویی شفاف مسئولان آن در قبال افزایش حجم قاچاق سازمان یافته از مبادی رسمی کشور است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، چندی پیش بمب رسانه ای کشف بزرگترین محموله قاچاق پس از انقلاب در رسانه ها منفجر شد و تمام اذهان عمومی کشور را تحت الشعاع قرار داد. بزرگترین محموله ای که شامل ۲۱۰ کانتینتر از اسباب بازی، ظروف شیشه ای، لوازم خودرو و لوازم خانگی می شود.

اما این جریان چند نکته بسیار مهم دارد که لازم است افکار عمومی به آن توجه کرده و مسئولان نیز به آنها پاسخ دهند؛

۱- نخستین اخباری که درباره کشف و توقیف این محموله قاچاق و دستگیری تعدادی از عوامل آن در رسانه ها منتشر شد از قول سردار عزیزالله ملکی فرمانده انتظامی هرمزگان بود. در وهله اول، زمانی یک مقام نخستین خبر را در زمینه ای می دهد بیانگر اشراف اطلاعاتی و به قول معروف در خط مقدم بودن آن دستگاه است. به عبارت دیگر نیروی انتظامی هرمزگان و خدمتگذاران خدوم این نهاد نشان دادند به تمام مسائل و حتی عبور و مرورهای وسائل نقلیه سنگین اشراف کامل دارند و با دقت بالا توانستند این محموله را کشف کنند.

اما برداشت دیگری که از این مطلب می شود، چرایی عدم حضور ماموران گمرک و همچنین چرایی رخداد چنین قاچاق بزرگی است. به طبع اگر نظارت کافی در مبادی رسمی کشور صورت می گرفت چنین مسئله ای نباید رخ می داد. در بندهای بعدی یادداشت به این موارد اشاره خواهم کرد.

۲- نکته بسیار قابل تامل دیگری که در اخبار منتظر شد، انجام فعالیت گسترده اطلاعاتی طی چندین ماه توسط ناجا بود که سردار ملکی از آن سخن گفته بود. سوال اینجاست که اگر گمرک ادعا می کند از طریق سامانه پنجره واحد گمرک این محموله کشف شد، دیگر چه نیازی به فعالیت گسترده اطلاعاتی آنهم طی چندین ماه توسط ناجا است؟

چرا در زمانی که نخستین محموله ها کشف شد، نظارت در گمرک  بیشتر نشد تا دیگر شاهد چنین حجم انبوهی از قاچاق نباشیم؟ از سویی بنا به گفته سردار ملکی تعداد زیادی از دستگیرشدگان از عوامل برخی نهادهای مرتبط هستند.

نهادهای مرتبط با ورود محموله های وارداتی به کشور مگر چند دسته هستند؟ سازمان بنادر که با انتشار بیانیه ای رسمی دستگیر شدن برخی از کارمندان خود را صریحا تکذیب کرد. با این اوضاع می ماند نهاد دیگر درگیر و کارمندانش که تا کنون هیچ بیانیه ای مبنی بر تکذیب دستگیر شدن برخی از کارمندان آن نیز منتشر نشده است.

از سوی دیگر طبق گفته ابراهیم ایدنی، مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان، گمرک مسئول درب خروج و صدور مجوزهای خروج کالاست و باید در این‌باره توضیح دهد. با این تفاسیر می‌توان نتیجه گرفت که بزرگترین خلا و قانون شکنی در گمرک جمهوری اسلامی ایران رقم خورده است.

۳- حجم ریالی محموله ای که کشف شد بیش از ۱۹۰ میلیارد تومان در قالب ۲۱۰ کانتینر بود. این ارقام و اعداد در اذهان عمومی این نکته را تداعی می کند که شاید هزاران کانتینر به صورت قاچاق اجناسی را به داخل کشور آنهم از مبادی رسمی و قانونی وارد می کنند که فقط ۲۱۰ عدد از آنها کشف شده است و اگر اینگونه نبود که آمار قاچاق ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار در یک سال از سوی مسئولان اظهار نمی شد. این در حالی است که منابع آگاه از امکان رسیدن ۲۱۰ کانتینر به ۱۰۰۰کانتینر خبر داده بودند.

با توجه به توضیحات فوق، حقیقتا چند کانتینر در طول سال از مرزها و گمرکات کشور به صورت غیرقانونی وارد می شوند و اجناس خود را در بازار توزیع می کنند؟ این مورد بازهم به عدم نظارت صحیح در گمرک بر می گردد.

۴- سردار ملکی از رشوه بیش از ۴۰۰ میلیون ریالی در دستگاه ها و سازمانهای مرتبط برای ورود این محموله به داخل کشور خبر داده و از جعل اسناد و نفوذ قاچاقچیان در برخی از سازمان ها و ادارات مرتبط سخن گفته بود.

البته اگر بخواهیم از انصاف عبور نکنیم، فقط گمرک در این زمینه مقصر نیست ولی مطلبی که تمام حساسیتها را نسبت به گمرک زیاد می کند این است که اگر در تمام دستگاه ها تبانی برای ورود محموله ای قاچاق به کشور انجام شود ولی دربهای کشور به روی قاچاق و قاچاقچی از سوی گمرک بسته شود به هیچ وجه از مبادی رسمی کالای قاچاق نمی تواند وارد کشور بشود.

چرا گمرک جمهوری اسلامی توان حفاظت از مرزهای وارداتی و صادراتی کشور را ندارد؟

۵- در خبرهاآمده بود که «در چندین مورد نیروی انتظامی با استعلام هایی که از گمرک در مورد برخی از کامیون ها جهت تایید می گرفت و گمرک آنها را تایید نمی کرد، متوجه وجود چنین باند قاچاقی شدیم.» سوال اینجاست اگر گمرک آنها را تایید نمی کرد و این کانتینرهای غول پیکر نیز از مبادی رسمی وارد کشور شدند، پس چرا ارگان متولی جلوی آنها را نمی گرفت؟

از سویی ظاهرا قبل از این عملیات که منجر به کشف ۲۱۰ کانتینر شد، سه عملیات دیگر انجام شده بود که در هر مرحله تعدادی از کانتینرهای قاچاق نیز کشف و ضبط شده بودند. آیا سه عملیات نیروی انتظامی برای هشدار و زنگ خطری به گمرک کافی نبود تا نظارت خود را تشدید کند و ساختار درونی خود را اصلاح کند؟

به نظر می رسد باید تغییرات اساسی از تغییرات فکری و رویکرد عملی تا تغییرات ساختاری در بدنه گمرک جمهوری اسلامی ایران صورت بگیرد تا مسئولان آن نهاد به استفاده از ابزار ضدقاچاق و تشدید نظارت ها اعتقاد راسخ و عملیاتی داشته باشند.

رئیس گمرک پنجره واحد گمرک را راه برون رفت از قاچاق کالا دانسته و همواره اعلام می‌کند که ما از این طریق توانستیم محموله اخیر قاچاق را کشف کنیم.

در این صورت آقای رئیس باید به چند سئوال پاسخ دهد؛ چرا بقیه محموله های قاچاق با استفاده از این پنجره کشف نمی‌شود؟ چرا جلوی قاچاق اجناسی را که برخی از یقه سفیدان در آن دست دارند، گرفته نمی‌شود و چراهای فراوان دیگر.

مطالبه افکار عمومی از سازمان گمرک جمهوری اسلامی، تشریح فعالیت ها با مصادیق در زمینه مبارزه با قاچاق و کاهش آن و پاسخگویی شفاف مسئولان آن در قبال افزایش حجم قاچاق سازمان یافته از مبادی رسمی کشور است.

به نظر می‌رسد متولیان مربوطه خود را به خواب خرگوشی زده‌اند، خوابی که باعث وارد آمدن ضربات مهلت قاچاق به پیکره نحیف اقتصاد ملی می شود.

انتهای پیام/

    منبع : tasnimnews.com

    اخبار

    برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

    Mostafa ارسال185 روز قبل