ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در جمع خبرنگاران:

۱۱ مهر ۱۳۹۵ – ۱۴:۳۹

آیت الله یزدی رئیس مجلس خبرگان رهبری

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تاکید کرد:‌ با جشن و سرور مخالف نیستیم ولی مخالف بدحجابی و گناه و حرام هستیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، آیت‌الله محمد یزدی ظهر امروز با حضور در جمع خبرنگاران به پرسش‌های مطرح‌شده پاسخ گفت.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پاسخ به اینکه برخی می‌گویند وزیر ارشاد به دنبال ایجاد دوقطبی در جامعه است تصریح کرد: نسل جوان امروز با گذشته تفاوت دارد و این کار و این تقابلی که در سطح فرهنگی و اقدامات ناخواسته دوقطبی ایجاد می‌شود. عمل وزارت ارشاد آمار طلاق را بالا می‌برد اگرچه انکار می‌کنند اما این اقدامات بر افزایش طلاق اثر دارد.

وی در پاسخ به سؤالی در مورد اظهارنظر روحانیت درباره همه مسائل مهم کشور گفت: در بین مراجع به‌روزترین مرجع آیت‌الله مکارم شیرازی هستند که در مسائل مختلف ارشاد و راهنمایی می‌کنند، جامعه مدرسین حوزه علمیه نیز در مسائل مهم بحث و بررسی دارد.

آیت‌الله یزدی بابیان اینکه نسبت به وضعیت خبرگان خوشحالم چراکه وضعیت خوبی دارد و اکثر قریب به‌اتفاق کاندیداهای جامعه مدرسین رأی آوردند، خاطرنشان کرد:  مدیریت مجلس خبرگان هم خوب است.

وی تغییر مدیریت حوزه‌های علمیه را مدنظر قرار داد و افزود: تغییر مدیریت حوزه‌ها امری طبیعی است، دوره شورای مدیریت عالی ۴ ساله است و هر دوره مدیریت خود را می‌تواند تغییر دهد، در این زمینه هم آیت‌الله حسینی بوشهری، فرد موفقی است و هم آیت‌الله اعرافی.

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بابیان اینکه اگر کسی نمی‌تواند کاری را انجام دهد نباید بپذیرد تصریح کرد: طبیعی است اگر کسی مسئولیتی یافت، ابتکارات خود را به‌کار می‌برد و افراد جدید نیز می‌توانند ابتکارات جدیدی داشته باشند، بسیاری از جابه‌جایی‌ها می‌تواند، مفید باشد.

وی با اشاره به اینکه اطلاعات بین‌المللی آیت‌الله اعرافی بسیار خوب است چراکه عهده‌دار مسئولیت جامعه المصطفی بوده است، عنوان کرد: آیت‌الله استادی و سایر اعضای شورای عالی حوزه‌ها رأی به انتخاب آیت‌الله اعرافی دادند.

آیت‌الله یزدی در پاسخ به ایجاد محدودیت‌ها بابیان اینکه ما مخالف با شادی نیستیم عنوان کرد: خانواده‌های ایرانی هم شادی دارند اما محرم و نامحرم را رعایت می‌کنند، مردم از جشن گرفتن ممنوع نیستند؛ چراکه این برنامه‌ها کنترل‌شده ولی این‌که وزیر ارشاد نمی‌تواند مراسم‌ها را کنترل کند چون جزء اعتقادات او نیست. با جشن و سرور مخالف نیستیم ولی مخالف بدحجابی و گناه و حرام هستیم.

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در زمینهٔ نخبه‌پروری در حوزه و تربیت علما و مراجع برای آینده گفت: حوزه همیشه به‌دنبال نخبه‌پروری است، مراجع تأکید دارند روند باید به سمت تربیت مرجع تقلید برود و در بدنه حوزه می‌گوید هم باید فیلسوف، مرجع تقلید، مفسر و محدث تربیت کند برای همین کرسی‌های آزاداندیشی و مؤسسات زیادی ایجاد شده است.

وی ادامه داد: امید من به نسل جوان حوزه است چراکه نسل آگاه و روشنی است؛ نسل جوان حوزه به‌طرف عالی‌تر نگری و کلی‌نگری پیش می‌رود، آثاری هم منتشر می‌شود جنبه عمومی دارد و در زمینه‌ها زیادی به‌صورت تخصصی مطرح می‌شود.

آیت‌الله یزدی با اشاره به اینکه فقه حکومتی بیشتر از فقه عامه مورد توجه قرار گیرد، عنوان کرد: ناباروری در هیچ کتاب فقهی بیان‌نشده یا اجاره رحم، جراحی‌هایی که امروزه انجام می‌شود نیز مورد توجه قرارگرفته است؛ در فقه قدیم خون نجس بود اما الآن مایه حیات است از همین رو در شرایط فعلی مورد فقه درباره آن نظر دارد.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به تعامل اهل سنت و شیعه افزود: در نظام جمهوری اسلامی اهل سنت و شیعه در کنار هم زندگی می‌کنند و برای برادرانه شدن این تعامل نمایندگان مقام معظم رهبری در مناطق سنی‌نشین کشور حضور دارند و روابط دوستانه و صمیمانه است. در عزاداری‌های ماه محرم و صفر هم ارتباطات انقدر صمیمی است که اهل تسنن هم مراسم عزاداری برگزار می‌کنند.

وی با اشاره به وحدت مورد تأکید مقام معظم رهبری به نیروهای انقلابی خاطرنشان کرد: به تعبیر مقام معظم رهبری دوقطبی کردن جامعه کار خطرناکی است مردم ایران همه برادرند اگرچه اختلاف‌نظر و سلیقه هم وجود دارد.

وی بابیان اینکه در مسائل اصلی و حیاتی نظام وحدت کامل وجود دارد گفت: در ارتباط دوستانه توصیه به برادری، وحدت، همدلی و هماهنگی دارم چون مطمئنیم جز با همدلی کارها پیش نمی‌رود اما با تیم‌بندی‌ها در میان فعالان سیاسی به سران آن‌ها تأکید کردم اختلافات خود را کنار بگذارید.

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه برخی به دنبال منحرف کردن طلاب جوان هستند گفت: همیشه برخی گروه‌هایی هستند که از فرصت‌ها سوءاستفاده می‌کنند. در این زمینه باید روشنگری کنیم مسئولان حکومتی هم باید از این مسائل جلوگیری کنند. حوزه‌ها نسبت به این مسائل خنثی و بی‌تفاوت نیستند.

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

مجله
Mostafa ارسال146 روز قبل