ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

تسنیم گزارش می‌دهد-قدرت‌های انرژی اتمی (۱)

۲۶ مهر ۱۳۹۵ – ۱۰:۵۲

کره جنوبی

کره جنوبی اگرچه بهره‌برداری از انرژی هسته‌ای را تقریبا همزمان با ایران آغاز کرد، اما اکنون تبدیل به یکی از برترین‌های این صنعت شده و قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ تولید برق هسته‌ای را به حدود ۴۰ گیگاوات برساند.

  • کره جنوبی یکی از کشورهای بزرگ در حوزه انرژی اتمی و صادرات تکنولوژی است. این کشور هم‌اکنون با قراردادی بالغ بر ۲۰ میلیارد دلار چهار راکتور هسته‌ای در امارات می‌سازد.
  • ۲۵ راکتورها با ظرفیت ۲۳ گیگاوات در حدود یک‌سوم برق کره جنوبی را تولید می‌کنند.
  • انرژی هسته‌‌ای یکی از اولویت‌های استراتژیک کره جنوبی بوده و ظرفیت تولید در این بخش قرار است با افزایشی ۷۰ درصدی به ۳۸ گیگاوات در سال ۲۰۲۹ افزایش یابد.
  • کره جنوبی سعی دارد از تعهدات محدود کننده‌ای که در توافقات با آمریکا مقرر شده خارج شده و بتواند چرخه تولید سوخت هسته‌ای خود را نیز فعال سازد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، کره جنوبی ۹۶ درصد از انرژی مورد نیاز خود را از طریق کشتی وارد می‌کند. در سال ۲۰۱۱ در حدود ۷۰ میلیارد دلار صرف واردات انرژی شد که در مجموع یک‌سوم واردات کره جنوبی را شامل می‌شود. بدون انرژی اتمی، این مبلغ ۲۰ میلیارد دلار افزایش می‌یافت.

تقاضای انرژی در جمهوری کره از سال ۱۹۹۰ سالیانه ۹ درصد افزایش یافته اما در میان سال‌های ۲۰۰۶ تا ۱۰۱۰ به ۲٫۸ درصد رسید و انتظار می‌رود که رشد سالیانه تا ۲۰۲۰ در حدود ۲٫۵ درصد باقی بماند. تولید برق در این کشور از ۳۳ تراوات‌ساعت در سال ۱۹۸۰ به ۵۴۵ تراوات‌ساعت در سال ۲۰۱۴ رسید.

در سال ۲۰۱۵ تولید الکتریسیته بالغ بر ۵۴۹ تراوات‌ساعت بود. ۲۳۶ تراوات‌ساعت از ذغال سنگ، ۱۶۵ تراوات‌ساعت (۳۰ درصد) از انرژی هسته‌ای، ۱۱۸ تراوات‌ساعت از گاز، ‌16.5 تراوات‌ساعت از نفت، ۶ تراوات‌ساعت از سدهای آبی، و ۳٫۸ تراوات‌ساعت از انرژی بادی و خورشیدی تأمین شد. در پایان سال ۲۰۱۵،‌ ظرفیت نصب شده بالغ بر ۹۸٫۸ گیگاوات شامل ۲۸٫۵۵ گیگاوات از ذغال‌سنگ، ۳۰٫۴ گیگاوات از گاز، ۲۱٫۷ گیگاوات از انرژی هسته‌ای، ۴٫۱ گیگاوات از گاز و دیگر منابع تجدیدپذیر بود.

فعالیت‌های هسته‌ای در کره جنوبی با عضویت این کشور در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال ۱۹۵۷ آغاز شد. در سال ۱۹۵۸ قانون انرژی اتمی تصویب شده و در سال ۱۹۵۹ دفتر انرژی اتمی در دولت این کشور تأسیس گشت. اولین راکتور کره جنوبی یک واحد تحقیقاتی کوچک بود که در سال ۱۹۶۲ شروع به کار کرد. راکتور تحقیقاتی دانشگاه تهران نیز چند سال بعد در سال ۱۹۶۷ افتتاح شد.

ده سال بعد ساخت اولین راکتور هسته‌ای این کشور به نام Kori 1 طبق قراردادی با شرکت وستینگ‌هاوس آمریکا شروع شد. عملیات ساخت این راکتور در سال ۱۹۷۷ آغاز شده و در سال ۱۹۷۸ وارد فرایند تجاری شد. پس از این دولت کره شمالی به سرعت شروع به ساخت هشت راکتور دیگر در دهه ۱۹۸۰ کرد.

خط‌مشی انرژی کره جنوبی بر اساس امنیت انرژی و ضرورت کاهش وابستگی به واردات کنونی تدوین شده است. در سیاست‌های انرژی این کشور انرژی هسته‌ای نقشی کلیدی در تولید الکتریسیته ایفاء می‌کند.

پس از اینکه کره جنوبی در هشت راکتور اول خود به تکنولوژی وستینگ‌هاوس و فراماتوم و در ساخت دو راکتور دیگر به شرکت کامبیوشن‌اینجینیرینگ وابسته بود، شروع به ساخت راکتور بومی کرده  و مدل «نیروگاه هسته‌ای استاندارد کره‌ای» (KSNP) تبدیل به یک طراحی شناخته شده گشت. این طراحی اندکی بعد به مدل +KSNP ارتقاء یافت. در سال ۲۰۰۵ KSNP+/KSNP به OPR-1000 تغییر نام داد. این راکتورها ظاهرا برای بازارهای آسیایی بالاخص اندونزی و ویتنام طراحی شده بود. اکنون ده واحد از این نوع در حال فعالیت هستند.

کره جنوبی به صورت فعالانه‌ای در حال بازاریابی برای راکتورهای OPR-1000 و APR1400 در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا، و نیز آمریکای لاتین است. در دسامبر ۲۰۰۹ واحد‌های APR1400 به عنوان بنیان برنامه انرژی هسته‌ای امارات متحده عربی انتخاب شد. چهار راکتور تا سال ۲۰۲۰ در سایت برکه با قراردادی بالغ بر ۲۰٫۴ میلیارد دلار نصب خواهند شد ۱۰ راکتور دیگر نیز در آینده به این کشور فروخته خواهند شد. (برای اطلاع بیشتر از برنامه انرژی اتمی امارات متحده عربی اینجا را بخوانید)

اندکی پس از فروش چهار نیروگاه هسته‌ای مدرن به امارات، وزارت بازرگانی، صنعت و انرژی کره جنوبی در ژانویه ۲۰۱۰ اعلام کرد که قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ به صادرات ۸۰ راکتور هسته‌ای به ارزش ۴۰۰ میلیارد دلار دست یابد. این امر کره جنوبی را سومین صادر کننده تکنولوژی هسته‌‌‌ای با بیش از ۲۰ درصد سهم بازار پس از آمریکا و فرانسه یا روسیه می‌ساخت. این هدف اکنون به نظر بسیار جاه‌طلبانه به نظر می‌رسد اما کره در سال ۲۰۱۵ توانست علاوه بر راکتورهای فروخته شده به امارات قرارداد فروش شش راکتور دیگر تا سال ۲۰۲۰ را امضاء‌کند.

پس از امارات، کره جنوبی دست به بازاریابی در ترکیه،‌ اردن، رومانی و اوکراین و همچنین کشورهای آسیای جنوب شرقی کرد اما هم‌اکنون بر روی مصر،‌ عربستان سعودی، کنیا، فیلیپین،‌ ویتنام، اوکراین و جمهوری چک متمرکز است. علاوه بر صادرات راکتور، این کشور قصد دارد وارد بازار ۷۸ میلیارد دلاری عملیات،‌ نگهدای و تعمیر راکتورها نیز بشود.

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

مجله
Mostafa ارسال132 روز قبل