ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

حجت‌الاسلام ماندگاری در گفت‌و‌گو با تسنیم:

۲۰ مهر ۱۳۹۵ – ۰۵:۰۹

ماندگاری

استاد حوزه و دانشگاه و کارشناس برنامه تلویزیونی به سمت خدا گفت: کدام منطقی اجازه می‌دهد در شرایطی که دشمن روزبه‌روز مسلح می‌شود ما سلاح‌هایمان را کم کنیم در حالی که‌ هر روز دشمن نامردتر و جانی‌تر از روز گذشته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، سفر یک‌روزه "حجت‌الاسلام مهدی ماندگاری" استاد حوزه و دانشگاه و کارشناس برنامه تلویزیونی سمت خدا فرصتی شد تا خبرنگاران خبرگزاری تسنیم در مصاحبه‌ای تفصیلی موضوعات مختلف دینی و فرهنگی حوزه ایثار، جهاد و شهادت و دفاع مقدس را با وی به گفت‌و‌گو بنشینند.

این استاد حوزه و دانشگاه با تشریح دیدگاه‌ها به تبیین آخرین مباحث حوزه ایثار و شهادت و فرهنگ عاشورا پرداخت.

مشروح گفت‌و‌گوی خبرنگاران تسنیم با "حجت‌الاسلام مهدی ماندگاری" استاد حوزه و دانشگاه و کارشناس برنامه تلویزیونی سمت خدا در زیر می‌آید: 

تسنیم: اهمیت توجه به فرهنگ عاشورا و شهادت در جامعه اسلامی را چگونه تبیین می‌کنید؟

حجت‌الاسلام ماندگاری: شیعیان خون می‌دهند ولی دست از خاندان عصمت و طهارت(ع) بر نمی‌دارند بنابراین هیئتی بودن مهم نیست بلکه حسینی بودن مهم است و باید در راه ایشان گام برداریم.

شیعیان در هر کجا که باشند با عشق و علاقه در راه امام حسین(ع) گام برمی‌دارند و در محافل و عزاداری سرور و سالار شهیدان حضور پیدا می‌کنند و به سوگواری و عزاداری می‌پردازند.

باید محرم را قدر بدانیم چرا که وجود وحدت در بین عزاداران اباعبدالله الحسین(ع) از جمله امتیازات خوب این ماه عزیز به حساب می‌آید.

شهادت و مرگ با عزت آرزوی شیعیان به‌شمار می‌رود زیرا شهادت بزرگترین هنر مردان خدا است بنابراین نباید به مال دنیا، پست و مقام وابستگی داشت چون این دنیا فانی است پس باید سعی کنیم مسلمان واقعی باشیم چون پاک به دنیا آمدیم و باید پاک از دنیا برویم.

تسنیم: نقش فرهنگ عاشورا در انقلاب اسلامی ایران و رسیدن به دستاوردهای امروز کشور را چگونه تبیین می‌کنید؟

حجت‌الاسلام ماندگاری: انقلاب اسلامی سنگرهای کلیدی جهان یعنی قلب ملت‌ها را به برکت فرهنگ مقاومت فتح کرده است و این مقاومت برگرفته از فرهنگ عاشورا است که تبلور فرهنگ ایثار، پاسداری و ایستادگی است.

در دوران کنونی دشمن به دنبال این است که با حسین(ع) بودن را کم رنگ کرده و تضعیف کند و سپاه امام حسین(ع) را در مقابل امام حسین (ع) قرار دهد تا کسانی که مجاهدت کرده و جانفشانی کرده‌اند ابزار دست دشمن قرار گرفته و در مقابل اسلام قرار گیرند.

این در حالی است که نفوذ سبب تغییر محاسبات واعتقادات می‌شود وخلل اساسی در رفتار و حقیقت وجودی هر شخص به وجود می‌آورد.

تسنیم: امروز فرهنگ عاشورایی به یک فرهنگ جهانی تبدیل شده، تحلیل شما از این موضوع چیست؟

حجت‌الاسلام ماندگاری: در روایات مختلف آمده است که امام زمان(عج) هنگام ظهورشان خود را با جد بزرگوارشان امام حسین(ع) معرفی می‌کنند بنابراین طبیعی است که این روایات بیانگر این موضوع هستند که قبل از ظهور امام زمان(عج) امام حسین(ع) باید جهانی شود که خوشبختانه بستر آن در حال مهیا شدن است.

همانطور که شاهد هستید همایش اربعین جهانی می‌شود و امسال جهانی شدن عرفه را دیدیم و تجمعی که روز عرفه در حرم امام حسین(ع) شاهد بودیم بی‌نظیر بود، علاوه  بر این موارد، روز شیرخوارگان حسینی نیز در حال جهانی شدن است و در چندین کشور دنیا این مراسم برگزار می‌شود و خوشحالیم که جهانی شدن امام حسین(ع) که مقدمه ظهور ولی‌عصر(عج) است اتفاق می‌افتد.

تسنیم: اهمیت ترویج فرهنگ جهاد و شهادت به‌ عنوان یکی از فرهنگ‌های قیام عاشورا است آن را چگونه تبیین می‌کنید؟

حجت‌الاسلام ماندگاری: ما اعتقاد داریم که یکی از برجسته‌ترین فرهنگ‌های دینی، فرهنگ جهاد و شهادت است و یکی از مقاطع نورانی و پرافتخار مملکت، ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران مقطع دفاع مقدس بوده و پرافتخارترین گروه در تاریخ ایران شهدا هستند.

بنابراین طبق این سه نکته اگر عاقلانه بیندیشیم و درست تدبیر کنیم حتما باید فرهنگ جهاد و شهادت را در جامعه عمیق و وسیع کنیم و شهدا و تاریخ دفاع مقدس را پررنگ کنیم آنهایی که به‌ دنبال کمرنگ کردن این موارد هستند ظاهرا خیلی معنای افتخار و اهمیت را نمی‌فهمند.

تسنیم: یکی از تاکیدات شما ورود واحدی بنام دفاع مقدس به درس‌های حوزوی بود در این باره توضیح دهید؟

حجت‌الاسلام ماندگاری: در حوزه علمیه قم به این نقطه رسیده‌ایم که باید فرهنگ جهاد و شهادت را ابتدا در حوزه نهادینه کنیم بعد مبلغان و کارشناسانی در این فرهنگ مانند کارشناس بحث‌های فقهی، کلامی و احکامی تربیت شوند تا بتوانند برای آحاد جامعه این فرهنگ را تبیین و تبلیغ کنند.

تسنیم: یکی از درس‌های عاشورا عدم سازش در برابر دشمن است در حالی که برخی سخن از سازش با استکبار می‌گویند نظر شما در این باره چیست؟

حجت‌الاسلام ماندگاری: بحث دفاع موشکی را باید با منطق بررسی کرد کدام منطقی اجازه می‌دهد در شرایطی که دشمن روزبه‌روز مسلح می‌شود ما سلاح‌هایمان را کم کنیم و وقتی هر روز دشمن نامردتر و جانی‌تر از روز گذشته می‌شود ما خودمان را تضعیف کنیم این امر به‌ هیچ‌ عنوان پذیرفته نیست.

هیچ عقل و منطقی در هیچ مکتب و آئینی و همین طور هیچ ملتی این توصیه را نمی‌کند نمی‌دانم مبنای عقلانی، منطقی و دینی افرادی که این موضوع را مطرح می‌کنند چیست.

در قرآن کریم می‌گوید شما موظفید که چه به‌ لحاظ نفرات و تجهیزات و چه از نظر توانمندی خود را به نقطه‌ای برسانید که دشمنان خدا حتی به فکرشان خطور نکند که به شما ضربه بزنند بنابراین براساس این منطق قرآن و آن منطق عقلانی که مطرح شد چنین امری عاقلانه نبوده و پذیرفته نیست.

گفت‌وگو از مبین جلیلی، سمیرا عیدی گل‌تپه‌ای

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

مجله
Mostafa ارسال132 روز قبل