ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

رئیس‌کل بانک مرکزی در ارومیه خبر داد

۰۴ مرداد ۱۳۹۵ – ۱۵:۰۳

سیف رئیس کل بانک مرکزی

رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: امسال ۴۷۲ رابطه کارگزاری بین‌بانکی ایجاد شده و ۵هزار و ۸۶۳ ال‌سی باز شده است، ۳ بانک بزرگ اروپایی کار با ایران را شروع کرده و بانک‌های بزرگی مثل آلمان از کار با ایران استقبال می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، ولی‌الله سیف ظهر امروز در جلسه شورای اداری آذربایجان‌غربی اظهار داشت: سال ۹۵ سالی با ویژگی‌های منحصر به فرد است چرا که آغاز حرکت چرخه اقتصادی در این سال دیده می‌شود.

وی با بیان اینکه دولت یازدهم از روزهای آغازین کار خود نگاه ویژه به ساماندهی اقتصاد کشور داشته است تصریح کرد: با وجود محدودیت‌های موجود دست‌آوردهایی رخ داده که نباید از روی آنها به‌راحتی گذشت و نسبت به این توفیقات مهم، بی‌تفاوت بود.

رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: تورمی که از ۴۰ درصد تجاوز کرده بود کاهش یافته و با شیب مناسب به زیر ۱۰ درصد رسیده است و نوسان نرخ ارز بیش از ۸۰ درصد کاهش یافته است.

سیف با اشاره به اینکه اقتصاد ایران در حال حاضر در شرایط ثبات قرار دارد، افزود: نرخ ارز از روند طبیعی برخوردار است و مدیریت ارز در کشور شناور بوده و آرامش به وجود آمده است.

رئیس‌کل بانک مرکزی تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که ساختار نامتعادل در نظام بانکی کشور وجود دارد چرا که در رابطه نرخ تورمی باید به‌تناسب با کاهش این نرخ، نرخ سود بانکی نیز کاهش یابد که این اتفاق نیفتاده است.

سیف خاطرنشان کرد: قوه قضائیه همکاریهای خوبی در رابطه با پرونده‌های بانکی داشته چرا که مجتمعی ویژه رسیدگی به پرونده‌های بانکی در تهران تشکیل شده است.

رئیس‌کل بانک مرکزی به تشریح برخی ویژگی‌های مثبت بنگاههای کوچک اقتصادی پرداخت و اظهار داشت: ریسک اعطای تسهیلات به این واحدها کمتر است و این توانایی در آنها وجود دارد که با سرعت بیشتری می‌توانند خود را به‌روز کنند.

وی گفت: بر اساس آمار ۷ هزار و ۵۰۰ واحد کوچک نیاز به سرمایه در گردش دارد که پرداخت تسهیلات به آنها در اولویت نظام بانکی کشور قرار گرفته است.

سیف افزود: برای جلوگیری از هدررفت منابع تسهیلات بانکی باید برنامه‌ریزی شود چرا که ظرفیت اعطای تسهیلات در بانکها به‌سمت واحدهای راکد نیاز به سرمایه زیادی دارد.

رئیس‌کل بانک مرکزی بیان کرد: هدف اصلی در سال ۹۵ رشد تولید است بنابراین در سه‌ماهه نخست سال نسبت به سه‌ماهه نخست سال گذشته کل تسهیلات ۴۴ درصد رشد داشته است که رشد بخش کشاورزی ۷۰ درصد بوده است.

وی تصریح کرد: با نگاهی به رشد اقتصادی سالهای گذشته و برق مصرفی در می‌یابیم که امسال با رشد اقتصادی ۶ درصد، برق بیشتری نسبت به سال ۹۳ که در آن سال نیز رشد اقتصادی ۳ درصد وجود داشت مصرف شده است و این حاکی از به حرکت درآمدن واحدهای صنعتی است.

سیف گفت: امسال ۴۷۲ رابطه کارگزاری بین‌بانکی ایجاد شده و ۵ هزار و ۸۶۳ ال‌سی باز شده است، ۳ بانک بزرگ اروپایی کار با ایران را شروع کرده و بانک‌های بزرگی مثل آلمان از کار با ایران استقبال می‌کنند و اینها نشان از روند رو به بهبود وضعیت کشور در حوزه اقتصادی و سیاسی است.

رئیس‌کل بانک مرکزی افزود: بر اساس آمار تسهیلات بانکی در بخش صنعت و معدن ۳۰ و نیم درصد، بازرگانی ۱۲ درصد، مسکن ۸ درصد، حمل و نقل ۱ درصد، خدمات عمومی ۲۰ درصد، بهداشت ۱٫۶ درصد و واسطه‌گری ۱۳ درصد رشد داشته است.

انتهای پیام/*

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mostafa ارسال211 روز قبل