ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

گروه بین الملل خبرگزاری فارس؛ هادی محمدی: دیدار جو بایدن و هیأت عالی‌رتبه نظامی و سیاسی آمریکا از ترکیه که پس از کودتا انجام گرفت نشان داد که آمریکا از گمانه‌زنی‌های احتمالی در رفتار منطقه‌ای اردوغان و ترکیه واقعاً نگران است. رویدادهای ۲۴ ساعته در روز چهارشنبه در شهر مرزی جرابلس هم این مسأله را مورد تأکید قرار می‌دهد و به روشنی نشان داد که آمریکایی‌ها چند امتیاز جدی به ترکیه و اردوغان داده‌اند و بهتر است بگوییم عقب‌نشینی کرده‌اند.
پروژه گسترش جغرافیای تسلط کردها از قامشلی تا عفرین که پوششی برای طرح حضور آمریکا در سوریه است، با مواضع هشداری ترکیه متوقف شد و همزمان با حضور بایدن در ترکیه،‌ نیروهای کرد سوریه هم از بخش غربی رود فرات به بخش شرقی منتقل شدند.
امتیاز بعدی اینکه حمله هوایی و زرهی ترکیه به جرابلس که قرار بود به شکل تدریجی و توسط نیروهای ارتش آزاد شروع شود، با حضور نیروی هوایی آمریکا در حمله به داعش در جرابلس انجام گرفت تا در عین حال ترکیه را به سمت روسیه، ایران و یا هماهنگی با دولت سوریه و مقاومت سوق ندهد.
با اینکه ترکها و برخلاف مواضع چند هفته اخیر که بر حاکمیت ملی و یکپارچگی سرزمین سوریه تأکید کردند، به خاک سوریه تجاوز نمودند ولی آن را در یک ژست ضد تروریسم داعش انجام دادند.
نکته قابل توجه این است که آزادسازی منبج سه ماه طول کشید و شکست داعش به سختی انجام گرفت ولی در شهر بزرگ و مرزی جرابلس که توانمندی نیرویی و ابزاری داعش بسیار بیشتر از منبج بود، در کمتر از ۲۴ ساعت این شهر به کنترل نیروهای مهاجم ترک در آمد و نیرویهای ارتش حر بدون کمترین درگیری وارد شهر شدند.
نکته مهمی که آمریکایی‌ها ماهها با ترکیه مخالفت می‌کردند این بود که ترکیه قصد داشت گروههای وابسته به خود را در یک نوار به طول ۷۰ کیلومتر از جرابلس تا الراعی و به عمق ۲۰ کیلومتر مستقر نموده و یک نوار امنیتی را در کنار مرزهای خود با سوریه تشکیل دهد و عملاً به یک منطقه مورد حمایت نظامی و احتمالاً پرواز ممنوع تبدیل کنند.
با متوقف شدن پروژه آمریکا برای حرکت به سمت شهر الباب در شمال حلب، انتظار این است که آمریکا با حضور گروه‌های یاد شده و وابسته به ترکیه، در شمال حلب و به جای داعش موافقت و آن را به اجرا بگذارد.
گزارش‌های دیگری هم از تمایل آمریکا به پیوستن گروههایی مانند ارتش آزاد به سازمان نظامی زیرنظر آمریکا از کردها و عشایر عرب و مسیحی حکایت دارند که با گمانه‌زنی در شمال حلب مطابقت دارد.
باید اعتراف تلخی کرد که کردها مانند همیشه بازیچه و ابزار بازیگران بزرگتر و منافع آنها شدند و باز هم فریب خوردند و تصور پیوند زدن خود با عفرین را باید فعلاً فراموش کنند.
آمریکایی‌ها هم نیاز به یک حسابرسی جدید در مناطق کردی سوریه و تکمیل پروژه خود دارند ولی ترکیه با چرخش سریع و همسو با آمریکا در جرابلس به طرف‌های روسی و ایرانی و سوری که وعده‌های سراب‌گونه می‌داد، پیام‌های غیرقابل اعتماد بودن را منتقل می‌کند.
معنای حسابرسی آمریکا در پروژه شمال سوریه این است که یک دوره کوتاه تقریباً، آرامش در حلب و پیرامون آن ثبت خواهد شد تا ساماندهی ابزاری از گروه‌های تروریستی به جای کردهایی که به شرق فرات بازگشته‌اند،‌توسط آمریکا امکانپذیر گردد.

انتهای پیام/

http://fna.ir/F8ZUCX

منبع : farsnews.com

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,