ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

بخش پایانی/ در نشست بررسی ابعاد و اسناد فاجعه منا در تسنیم عنوان شد

۱۷ شهریور ۱۳۹۵ – ۱۱:۴۴

منا

جمعی از خانواده‌های شهدای منا ضمن اشاره به اوضاع نامناسب معیشتی برخی از خانواده‌ شهدای منا متذکر شدند: بنیاد شهید و دستگاههای ذیربط تاکید دارند که بودجه جدیدی برای تصویب و پرداخت به خانواده شهدای منا نیاز نیست اما هنوز پرداختی انجام نشده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ مهر پارسال حوادث بی‌سابقه‌ای در جریان حج تمتع توسط خاندان آل سعود رقم خورد و در جریان سقوط جرثقیل در مکه مکرمه و در فاجعه منا بیش از ۷۰۰۰ نفر از حجاج خانه خدا با لبان تشنه، جان باختند که ۴۷۷ نفر از حجاج ایرانی نیز در میان جانباختگان این فاجعه بودند.

دقیقاً بلافاصله پس از فاجعه منا، اقدامات خصمانه خاندان آل سعود نیز آغاز شد از جمله عدم تحویل پیکرهای شهدای فاجعه منا، ممانعت از انتشار فیلم‌ها و اسناد این فاجعه و کتمان دلایل وقوع آن و … در چنین شرایطی بود که امام خامنه‌ای در سخنرانی صریح و قاطعانه خود، خواستار تشکیل کمیته حقیقت‌یاب با حضور کشورهای اسلامی برای بررسی این فاجعه شدند؛ ایشان همچنین زنده نگه داشتن یاد شهدای منا را نیز مورد تأکید قرار داده و فرمودند: «این حادثه به هیچ وجه نباید فراموش شود و دستگاه دیپلماسی و سازمان حج موظف هستند که این موضوع را به صورت قاطع دنبال کنند؛ پیگیری این مسئله و گفت‌وگو با دولتها برای تبیین اهمیت ماجرا و بررسی راههای جلوگیری از تکرار آن  وظیفه مهم مسئولان کشور به خصوص دستگاه دیپلماسی است؛ ظواهر ماجرا نشان می‌دهد که این فاجعه در اثر کوتاهی دولت میزبان رخ داده اما در هر صورت، این مسئله، یک مسئله سیاسی نیست بلکه بحث بر سر هزاران مسلمانی است که در حال عبادت و انجام مناسک حج و با لباس احرام جان باختند و این مسئله باید به‌صورت جدی دنبال شود.»

اما امروز و با گذشت یک سال از فاجعه تلخ و پرابهام منا و مکه، هنوز هیچ اقدام درخور و جدی از سوی نهادهای مسئول در کشورمان برای پیگیری ابعاد مختلف این فاجعه در داخل و در عرصه بین‌المللی صورت نگرفته است و امروز خانواده‌های شهدای این فاجعه نه‌تنها از عدم پیگیری مسئولان ذیربط خبر می‌دهند بلکه دل بسیار پردردی از کارشکنی‌های صورت گرفته در مسیر احقاق حقوق شهدای منا و روشن شدن ابعاد پرابهام این فاجعه دارند.

برخی از خانواده‌های شهدای منا تاکید دارند که در طول یک سال گذشته، موضوع شهدای این فجایع پیگری که نشده هیچ بلکه برخی از آنها بابت پیگیریهای خود مورد عتاب نیز قرار گرفته‌اند و هیچ یک از مطالبات مقام معظم رهبری و آنها در این فاجعه برآورده نشده است.

برای بررسی ابعاد مختلف فاجعه منا و سقوط جرثقیل در مکه، نشستی با حضور برادر شهید رکن‌آبادی، همسر دانشمند شهید حاتمی، پدر شهید یونسیان(از خانواده شهدای منا و شاهد عینی)، برادر شهید سیدمحمدرضا حسینی (شهید منا)، پسر شهید شماعیان (شهید منا)، دختر شهید اخوان (شهید منا) و رسول آذرسرا از شاهدان فاجعه منا در خبرگزاری تسنیم برگزار شد؛ در این نشست به‌صورت مبسوط به ابعاد پیدا و پنهان فاجعه منا و سقوط جرثقیل در مکه پرداخته شد و ضمن بررسی سؤالات متعدد بی‌پاسخ درباره این فاجعه، مطالب مختلفی درباره چرایی و کم‌وکیف وقوع این فجایع و نقش خاندان آل سعود در وقوع آن توسط میهمانان این نشست ارائه شد.

بخش نخست نشست با خانواده‌های شهدای فاجعه منا و مکه با عنوان«می‌گویند شهدای منا، شهید درجه ۳ هستند/ شواهدی که اثبات می‌کند «رکن‌آبادی» در منا شهید نشده» در خبرگزاری تسنیم منتشر شد؛ در ادامه مشروح بخش دوم این نشست را می‌خوانید:

تسنیم: پس از فاجعه منا و مکه که منجر به شهادت ۴۷۷ نفر از حجاج کشورمان در حج تمتع ۹۴ شد، هر روز ابعاد تازه‌ای از چرایی وقوع این فجایع در حج تمتع سال گذشته منتشر شده و حتی مقام معظم رهبری نیز بلافاصله پس از وقوع آن، خواستار تشکیل کمیته حقیقت‌یاب در داخل کشور برای پیگیری ابعاد این فاجعه در محاکم بین‌المللی شدند و تأکید مضاعفی برای جلوگیری از فراموش شدن این فاجعه داشتند؛ حال با گذشت یک سال از این فاجعه، چه اقداماتی در داخل کشورمان توسط مسئولان و نهادهای ذی‌ربط برای پیگیری ابعاد مختلف آن، احقاق حقوق شهدای منا و روشن شدن ابعاد پنهان و ابهامات این فاجعه صورت گرفته است؟

برادر شهید سیدمحمدرضا حسینی (شهید منا): در رابطه با فاجعه منا باید آگاهانه برخورد کنیم و اینکه تصور شود این جنایت یک حادثه بوده، بسیار ساده‌اندیشانه است چرا که اگر عربستان از محاسبه یا توضیح باکی نداشت آن را ارائه می‌کرد.

ما نیز بنابر فرمایشات رهبر معظم انقلاب، بر پیشداوری نکردن در زمینه این فاجعه تأکید داریم اما کمیته حقیقت‌یاب باید توسط کشورهای اسلامی و با همکاری عربستان سعودی تشکیل شود تا ابعاد مختلف فاجعه‌های منا و مکه مورد بررسی و تبیین قرار گیرد.

صوت برادر شهید سید محمدرضا حسینی (شهید منا) در این نشست:

فاجعه منا و رقم خوردن یک جنایت  

برادر شهید سیدمحمدرضا حسینی (شهید منا): تشکیل نشدن کمیته حقیقت‌یاب در طول یک سال اخیر و از میان برداشته شدن اسناد و مدارک توسط سعودی‌ها نشان می‌دهد آنها علاقه‌ای به تشکیل کمیته حقیقت‌یاب و پیگیری این فاجعه ندارند بنابراین نوع عملکرد عربستان جای شبهه‌ای را باقی نمی‌گذارد که در حج تمتع سال گذشته یک جنایت رقم خورده است.

در رابطه با رویکرد مسئولان کشورمان نیز ما برخی مطالبات داخلی از دستگاه‌های ذیربط داریم و اگر این مطالبات را آن‌چنان مطرح نکرده‌ایم به دلیل این بود که نمی‌خواستیم سعودی‌ها سوءاستفاده کنند‌ اما نکاتی باقی است که باید مطرح کرد؛ جنایت سعودی در فاجعه منا و عملکرد ضعیف آنها به همراه مخفی کردن اسناد برای همه مسجل و مشخص شده و این موضوع بر هیچ کس پوشیده نیست.

در روزهای بعد از فاجعه، اظهارات حجاج و بسیاری مطالب در خصوص چگونگی این رخداد در صدا و سیما و رسانه‌ها پخش شد که تمامی اسناد نیز در بعثه و سازمان و حج وجود دارد و می‌توان از آنها به عنوان ادله‌ای برای پیگیری‌ها استفاده کرد.

اما در داخل کشور هم مسئولان وظیفه داشتند تا کمیته‌ای تشکیل داده و فاجعه منا را مورد بررسی قرار دهند که درباره روند شکل‌گیری و برنامه‌های انجام شده هنوز جزییات زیادی نمی‌دانیم؛ در خارج از کشور هم عربستان سعودی با پنهان‌کاری مانع از تشکیل و تحقیق کمیته حقیقت‌یاب شده است.

در کشور ما نیز قرار بود پیگیری‌های لازم از سوی دستگاههای ذیربط انجام بگیرد اما متأسفانه برخی اشاره کردند که عمدی در عملکرد عربستان مشاهده نشده است و تمامی این صحبت‌ها و پیگیری‌ها جزو مطالبات خانواده‌های شهدای مناست.

دستگاه دیپلماسی بازخورد اقدامات خود را ارائه نکرده 

عملکرد دستگاه دیپلماسی نیز باید در این فاجعه مورد توجه قرار گیرد؛ جای تأسف دارد که دستگاه دیپلماسی ما به هیچ وجه بازخوردی از اقدامات خود در بررسی این فاجعه را ارائه نکرده است.

وزارت امور خارجه حتی پیش‌تر از فاجعه منا و مکه در حادثه فرودگاه جده (‌تعرض پلیسهای سعودی به دو نوجوان کشورمان) نیز عکس‌العمل درخوری نشان نداد و هیچ کدام از این فجایع و حوادث پیگیری نشده که تمامی این پرونده‌ها باید هر چه زودتر دنبال شود.

فاجعه منا و جریحه‌دار شدن غرور ملی 

متأسفانه باید بر این مهم اذعان کنیم که غرور ملی مردم ایران بعد از فاجعه منا جریحه‌دار شده و پیگیری این فاجعه یکی از مهم‌ترین خواست‌های مردمی از وزارت امور خارجه و دستگاه‌های ذیربط است.

تسنیم: آیا کمیته حقیقت‌یاب، مراجعه‌ای به شما یا سایر خانواده شهدای منا و مکه داشته یا پیگیری خاصی را درباره فاجعه منا انجام داده است؟

برادر شهید سیدمحمدرضا حسینی (شهید منا): کمیته حقیقت‌یابی که در داخل تشکیل شده نیز هنوز هیچ مراجعه‌ای به ما نداشته است اما می‌دانیم که این کمیته از ابتدا توسط چند دستگاه و وزار‌تخانه تشکیل شد و آنها نیز گزارش اولیه را در همان روزهای ابتدایی فاجعه خدمت رهبر معظم انقلاب ارسال کردند و ایشان نیز بعد از بررسیها آن را به ستاد کل سپردند تا بررسی میدانی نیز صورت گیرد که در این خصوص حتی خاطرم هست که یک روز به در خواست ستاد کل نیروی انتظامی برای ارائه اطلاعات و پاسخ به برخی پرسشها حضور پیدا کردم و حتی بعد از یک ماه مشاور ارشد فرمانده ناجا تماسی با بنده گرفت و تاکید کرد که بعد از بررسیهای میدانی به این نتیجه رسیده‌ایم که فاجعه منا  جنایت است و یک حادثه نیست.

بعد از این بررسیهای ستاد کل و ارائه گزارش به مقام معظم رهبری بود که ابدان مطهر در گلزار شهدا دفن شد و با وجو اینکه کمیته حقیقت‌یاب اولیه تاکید بر عدم قصور عربستان داشت اما ستاد کل در جمع‌بندیهای خویش تاکید کرد که شهادت عزیزان ما در مکه و منا محرز است و عنوان شهید به آنان داده شد.

اعطای عنوان شهید بر جانباختگان فاجعه منا که از سوی رهبر معظم انقلاب نیز مورد تایید بوده است، می‌تواند دلیلی بر جنایت بودن در فاجعه منا باشد.

در زمینه جریحه‌دار شدن غرور ملی و موفق نبودن دستگاه دیپلماسی در فاجعه منا همچنان گلایه‌مند هستیم اما از طرفی پیگیری برای برقراری حج را مناسب می‌دانیم چرا که پای شیعه نباید از این مناسک قطع شود و باید با حضور خود رسالت شهدای مکه و منا را بازگو کنیم.

به خانواده شهدا می‌گویند اگر در مضیقه مالی هستید به کمیته امداد یا بهزیستی مراجعه کنید

یکی دیگر از موضوعاتی که در رابطه با خانواده‌های شهدای منا مطرح است، مبحث معیشت برخی خانواده‌های شهداست؛ ما افرادی در میان شهدای منا داریم که قبل از شهادت از طریق تدریس، زندگی خود را می‌گذراندند اما بعد از شهادت، حتی آن مقدار درآمد مختصر زندگی نیز قطع شده است.

باید بر این تاکید کنیم که نمی‌توان به کسی که عنوان شهادت برای نام او محرز شده و مورد تایید و تصویب همه قرار گرفته گفته شود که شما خانواده شهید هستید اما برای آنکه از لحاظ معیشت در عسر و حرج قرار دارید و زندگی بر شما سخت می‌گذرد، به کمیته امداد و یا بهزیستی مراجعه کنید؛ عنوان خانواده‌های شهدا باید مورد صیانت قرار گیرد و باید به آنها توجه شود.

حتی در بنیاد شهید هم بحث توجه به حقوق خانواده‌های شهدای منا مورد توجه قرار گرفت و آنها نیز اذعان کردند که بودجه بنیاد شهید برای پرداخت به خانواده شهدای منا کافی است و می‌توانند سقف حقوقی تعیین کنند اما آن مقامی که باید این مهم را تایید می‌کرد، حاضر نبود پای کار آید؛ به‌خاطر همین هم رئیس‌جمهور را در مراسمی با حضور خانواده‌های شهدای منا دعوت کردیم.

در آن جلسه هم یکی از اعضای خانواده‌های شهدای منا را مامور کردیم تا با وجود برخی مطالبه‌گریها از مسئولان اجرایی، از دولت بابت تلاشهایش درباره فاجعه منا قدردانی کند تا آنها هم در این زمینه تشویق شوند اما شاهد بودیم که در صحبتهای رئیس جمهوری هیچ کلمه‌ای از شهدای منا ذکر نشد.

تسنیم: با این اوصاف، آیا خانواده شهدای منا، مشکلات معیشتی ندارند؟

بنیاد شهید و دستگاههای ذیربط تاکید دارند که بودجه جدیدی برای تصویب و پرداخت به خانواده شهدای منا نیاز نیست اما هنوز این کار انجام نشده است البته برخی افراد همچون رئیس سازمان حج و زیارت تلاشهای لازم را انجام داده‌ اما به هر حال این مسئول هم در بدنه دولت قرار دارد و اگر بیش از اندازه تلاش شود شاید دیگر حضورش در دولت منتفی شود.

گرو گذاشتن کارت یارانه یکی از خانواده‌های شهدای منا در نانوایی 

موضوع معیشت خانواده‌های شهدای منا باید مورد توجه جدی قرار گیرد؛ «متأسفانه خانواده شهید منایی را می‌شناسیم که کارت یارانه خود را در نانوایی گرو  می‌گذارد تا به ازای آن، قرص نانی تهیه کند و او پس از دریافت یارانه پول نان را پرداخت می‌کند.»

پدر شهید یونسیان(شهید منا): درباره حقوق فرزند شهیدم با ما همکاری نشده است چرا که فرزندم از سال ۹۰ در محیط فرهنگی مشغول به فعالیت بوده است؛ بنابر گردش کاری که بنده به دست وزیر علوم دادم و بر طبق قانون جانبازان باید فرزندم بعد از یک سال حضور و فعالیت، کارمند رسمی می‌شد که این امر انجام نشد حتی برای همسرش که مشغول به فعالیت شده نیز نامه‌ای ارسال کردیم که متاسفانه درخواست او هم گم شده است.

در حال حاضر نیز به هر جا مراجعه می‌کنم می‌گویم فرزند من شهید شده اما دریغ از اینکه به کار و فعالیت او که برای کارهای فرهنگی انجام شده رسیدگی شود و احراز شهادت او را قبول ندارند. (بغض و گریه پدر شهید یونسیان)

آیا با ماهی ۸۰۰ هزار تومان که بخشی از آن اجاره خانه است، می‌شود زندگی کرد؟ چرا هیچ توجهی نمی‌شود؟ این مبلغ فقط پول پوشاک یک نوزاد است! من به عنوان جانباز سالهای دفاع مقدس چقدر باید ملاحظات کنم که سوءاستفاده نشود؟ وقتی کسی این جریان را قبول ندارد چه می‌شود یا چه جوابی می‌دهد؟ امیدواریم مسئولان جوابگو باشند.

صوت اظهارات پدر شهید یونسیان(شهید منا) در این نشست:

دختر شهید اخوان(شهید منا): فاجعه منا، نقشه از پیش تعیین شده بود که توسط سعودیها انجام گرفت و این فاجعه تلخ از سه مرحله تشکیل شده است؛ طراحی قبل از فاجعه نشان می‌دهد که دسیسه سعودیها واضح است و حتی اگر سازمان حج و زیارت اصرار دارد که بگوید این فاجعه غیرعمدی بوده، باز تناقضات عربستان نشان‌دهنده عمدی بودن آن است.

دسیسه سعودیها در طراحی فاجعه منا

در حین حادثه هم  مهمترین دلایل که حکایت از دسیسه‌چینی دارد، نبود گروههای امدادی است و فاجعه‌ای که تعداد جانباختگان آن بیش از مصدومان شده باشد نشانگر عمدی بودن آن است.

اما بعد از این فاجعه ما چند نهاد مرتبط با موضوع را در کشور داشته‌ایم که باید تلاشهای لازم برای احقاق حق خانواده‌های شهدای منا را انجام می‌دادند؛ از دقایق قبل از وقوع این فاجه دو نفر اصلی کشور یعنی آقایان ظریف و روحانی در کشور حضور نداشتند و آقای رئیس‌جمهوری فقط بعدازظهر سفر خود را کنسل کرد؛ آقای ظریف هم عکس‌العملی در این باره نداشته‌اند و حتی یک بار هم بعد از فاجعه منا، عربستانیها را برادران سعودی نامیده‌اند؛ در هر صورت ما در عمل، پیگیری خاصی برای احقاق حقوق خانواده شهدای منا تا به امروز از مسولان مربوطه ندیده‌ایم.

اما برخی سوالات برای این فاجعه در ذهن متبادر می‌شود؛ اینکه سرکنسول ما در حین حادثه کجا بوده و یا  شناسایی پیکرها چرا اینقدر به کُندی انجام گرفت، صرفاً برخی از پرسشهای ماست.

ابهام در نحوه باز گرداندن پیکرها 

نحوه عملکرد مسئولان ما نیز در زمان بازگرداندن پیکرها جای ابهام دارد چرا که در آن ایام حتی پرواز دیپلماتیک ما وقتی قصد بازگشت به ایران داشت، حاضر نشده بود تعدادی پیکرهای شهدا را با خود به کشور برگرداند و این رفتارها به معنی آن است که ۴۷۷ شهید منا برای آنها معنایی نداشته‌اند.

گلایه دیگر ما از آقای ظریف است که وی برای فرد مجروح حادثه استانبول تماس تلفنی می‌گیرد اما یک بار از امثال ما سؤالی نکرده که پیکر زائران‌تان چه شده است.

وزارت خارجه ما برای حجاجی که به حج رفته بودند، ارزشی قائل نیست و آیا این عزت است‌؛ پزشکی قانونی ما به هیچ کدام خانواده‌ها جواب کالبد‌شکافی را نداده که تمامی این رفتارها باید پیگیری شود.

دیگر وقتش شده که مسئولان درباره عزت پاسپورت ایرانی پاسخ دهند. چرا باید پیکرهای برخی شهدای ما بعد از ماهها کم‌کاری به کشور بازگردد که تمامی این سؤالات ذهنی ما باید جواب داده شود.

متأسفیم از اینکه تیم دیپلماسی کشورمان در زمان وقوع فاجعه و بعد از آن در نیویورک بود و صرفاً آقای امیر عبداللهیان پیگیری داشت و ایشان هم یک جلسه با ما برگزار کرد.

معاونت حقوقی رئیس‌جمهوری نیز درباره فاجعه منا جواب مناسبی نداده و بعد از مراجعه ما تاکید کرد؛ «رابطه قطع شده وهیچ کس را برای پیگیری نداریم، که باید صبر کنیم.»

فاجعه منا موجب تحقیر کشورمان شده اما متأسفیم که دولت متوجه آن نیست.

این را باید مسئولان بفهمند و به خاندان آل سعود بفهمانند که جمهوری اسلامی ایران، نیجریه یا پاکستان نیست؛ ‌اگر سیاست خارجی ما اینگونه است که بسیار جای سؤال دارد؛ متاسفیم از اینکه هیچ پیگیری هنوز از وزارت خارجه صورت نگرفته است؛ وزارت خارجه در این مدت شکایت که نکردند هیچ، پاسخگو هم نبوده‌ است.

نقش دلال اماراتی در بازگرداندن پیکر شهید منا 

پدر من که یکی از شهدای فاجعه منا بود را بعد از چهار ماه به کشور بازگرداندند که متاسفانه یکی از افراد حج و زیارت عنوان کرد که پیکر پدرم از طریق یک دلال اماراتی برگردانده‌ شده و وزارت امور خارجه نیز کاری در این زمینه نکرده است.

فرزند شهید شماعیان (شهید منا): یکی از مطالبات ما این است که مسئولان دستگاههای ذیربط نباید خانواده‌های شهدا را به حال خودشان رها کنند؛ چرا که تعداد زیادی از شهدای جانباخته در این فاجعه، نان‌آور خانواده بوده‌اند و برخی خانواده‌های آنان در امرار معاش روزانه دچار مشکل شده‌اند؛ متاسفیم از اینکه هیچ کس به آنها توجهی نمی‌کند.

ما به عنوان خانواده شهدای منا چندی قبل نامه‌ای را به آقای ظریف نوشتیم و آن را تحویل وزارت امور امور خارجه دادیم که عمده مطالبات ما در زمینه چرایی پیگیری نشدن این فاجعه و عملکرد کمیته حقیقت‌یاب است که امیدواریم لااقل پاسخ ما را بدهند؛ عدم توجه نسبت به این فاجعه و ادامه سکوتها نتیجه‌ای اشتباه در بر دارد.

یکی دیگر از مشکلاتی که داریم بحث عدم توجه به تشکیل انجمن خانواده‌های شهدای مناست که در این مورد برخی دستگاهها همچون حراست سازمان حج و زیارت هم نظر خود رابیان کرده چرا که چندی قبل به خاطر نداشتن محلی برای نشست در مغازه بنده دور هم جمع شدیم که بعد از این نشست، سازمان حج و زیارت تماس گرفت و به صحبت درباره چرایی نشست و علت آن پرداخت که بنده نیز پاسخ آنها را دادم و سازمان حج نیز مدعی شد که این بازخواستها برای این بوده که در آستانه انتخابات از ما سوءاستفاده ابزاری نشود!

انتهای پیام/

    منبع : tasnimnews.com

    اخبار

    برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

    Mostafa ارسال168 روز قبل