ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

وبسایت رسمی برنامه نود – فرانچسکو توتی اسطوره باشگاه رم است و نیازی به معرفی ندارد. او به تازگی وارد چهارمین دهه عمر خویش شده ولی همچنان در بالاترین سطح فوتبال، می درخشد. توصیف شکوه و جلال کاپیتان رم، امری دشوار است اما دل به دریا زده و از او خواهیم نوشت.

به گزارش وبسایت نود، فرانچسکو توتی از مرز ۴۰ سالگی هم عبور کرد ولی همچنان یکی از ستاره های درخشان رم محسوب می شود. ۳ تا ۳ تا پاس گل می دهد، پشت سر هم گل می زند و همچنان شور جوانی یک بازیکن ۲۰ ساله را دارد. فقط باید فرانچسکو توتی باشید که بزرگ ترین ستاره های دنیای فوتبال آرزو داشته باشند یک سلفی با شما بگیرند. قلم از روایت او عاجز است اما چاره ای نیست و هر طور که شده، باید از او نوشت چرا که عاشقانه های فوتبال بدون نامش بی معناست.

پسرک هنگامی که می خواست بخوابد و در لحظه خاموش کردن لامپ اتاق خواب خویش، به دیوار اتاق نگاه می کرد. پوستر شاهزاده شهر رم و مرد اسطوره ای باشگاه محبوب پایتخت، جوزپه جانینی هر شب و قبل از خواب، توجه فرانچسکوی کوچک را به خود جلب می کرد.

جانینی نیز همچون توتی، یک رمی بود. او در محله آفریقایی های شهر رم بزرگ شده و در نهایت به باشگاهی محلق شد که طرفدارش بود و حتی پس از مدتی بازوبند کاپیتانی جالوروسی را بر بازو بست و پیراهن شماره ۱۰ را بر تن کرد. فرانچسکوی کوچک در دوران کودکی، ساعت ها به عکس اسطوره خویش خیره می شد. وقتی که در اطراف کلیسای محله خویش، مشغول بازی با توپ می شد، خود را در قالب اسطوره اش تصور و ناخودآگاه شروع به گزارشگری می کرد:

جانینی توپ رو میگیره، یک شوت از جانینی و توی دروازه! گل! گل! گل! جانینی!

آن پسرک کوچک و رؤیا پرداز، هم اکنون ۴۰ ساله شده است. در ۴۰ سالگی، جشن تولدی برای او گرفتند و کادوهایی را تقدیمش کردند. خیلی سخت است انتخاب کادو برای کسی که خودش همه چیز دارد، کاپیتان رم، پرنس شهر رم، پیراهن شماره ۱۰ رم، اسطوره باشگاه رم، اسطوره فوتبال ایتالیا، اسطوره فوتبال دنیا. ایتالیایی ها برای توصیفش، ضرب المثل جالبی دارند که معادل آن در فرهنگ خودمان چنین است:

توتی همچون قالی کرمان (کرمون) است که هر چه از عمرش می گذرد، ارزشمند تر می شود!

 آخرین بازمانده از نسل فوتبالیست هایی که عشق را به پول ترجیح دادند، پرنس شهر رم هیچ گاه پیراهن جالوروسی را با پیشنهادهای پر زرق و برق عوض نکرد. همه می گویند که او بسیار باهوش است و با مغز خود بازی می کند، مگر می توان منکر هوش سرشار او شد؟ اما «پرنس شهر رم» نه تنها با مغز، بلکه با قلب خود بازی می کند، سرشار از عشق، شور و شعف و احساس. دلیل محبوبیتش همین است که قلب خود را نثار تیمش کرده تا در قلوب تک تک تیفوسی های پایتخت جا خوش کند. ۱۵ سال قبل، رم را برای سومین بار در تاریخ باشگاه به اسکودتو رساند. در آن زمان، فرانچسکو فقط یک ستاره بزرگ و تمام عیار بود ولی امروز، او اسطوره رم است. واژه «اسطوره» یک واژه وزین است و نباید برای هر کسی خرج شود اما برای کاپیتان رم، حتی این واژه هم کم می آورد! نسل جدید رم، شاید آشنایی چندانی با جوزپه جانینی نداشته باشند و حالا دیگر همه آنها، فرانچسکو را اسطوره شهر رم می دانند و پوسترهای او را روی دیوار اتاقشان می چسبانند. همه بچه های عشق فوتبال در کوچه و پس کوچه های شهر رم، می خواهند جای او باشند.

فرانچسکو توتی بیست و پنجمین فصل متوالی را در رم سپری می کند، او در هر ۲۳ فصل اخیر سری آ، گلزنی کرده است. گلی که از روی نقطه پنالتی درون دروازه سمپدوریا قرار داد، کاپیتان رم را به این رکورد خارق العاده رساند. یک نسل کامل با تماشای هنرنمایی فرانچسکو بزرگ شد، یک نسل کامل با او زندگی کرد و تماشای او، مرهمی بود بر همه زخم های زندگی. نسلی که فریاد می زند:

ما با خوردن نان و دیدن توتی بزرگ شدیم!

لوچانو اسپالتی می گوید که کاپیتان رم به قدری آماده است که می تواند تا ۵ سال دیگر هم در میادین فوتبال هنرنمایی کند. مرد شماره ۱۰ رم همه مرزهای اعداد و ارقام را در نوردید، تماشای طنازی های پرنس شهر رم داخل مستطیل سبز در ۴۰ سالگی هم چشم ها را نوازش می دهد. وقتی روژه میلا در آستانه ۴۰ سالگی، یک نمایش درخشان را به همراه تیم ملی کامرون در جام جهانی ۱۹۹۰ ارائه داد، بسیاری از فوتبالدوستان را غافلگیر کرد اما با وجود فرانچسکو توتی، می توان گفت که ۴۰ سالگی، تازه اول جوانی است!

یک نابغه همیشه نابغه است و هرگز پیر نمی شود. برای نوابغ، گذر زمان بی معناست. توتی به جای دلگیری از گذر زمان و وحشت از خاموشی نور درخشان روزهای جوانی و اوج، مسیر دیگری را انتخاب کرد. اسطوره رم هرگز اجازه نداد که این چراغ خاموش شود و آن قدر درخشید تا انوار خوشبختی را همچنان برقرار نگهدارد. اسطوره رم در زندگی اش، حتی یک دقیقه را هم هدر نداد و برای تیم محبوبش، هر کاری که لازم بود، در طَبَق اخلاص نهاد. فرانچسکو یک الگوی واقعی و کامل برای جوان های مشتاق فوتبال است. مدل زندگی اش سرشار از آموختنی هاست، چه در زندگی ورزشی که هیچ گاه به باشگاه محبوبش خیانت نکرد و چه در زندگی شخصی، که همسری وفادار و متعهد بود و حتی ثروت یا شهرت باعث نشد که مسیر صحیح زندگی را گم بکند. او یک جنتلمن واقعی بود و هست. کدامین واژه را با کدامین قلم می توان برای توصیف پرنس رم مورد استفاده قرار داد؟

وقتی که در اواخر فصل گذشته، با اسپالتی به مشکل خورد و حتی تمدید قراردادش با رم در هاله ای از ابهام قرار داشت، دوباره به میادین بازگشت و آن قدر درخشید که اسپالتی را تسلیم کرد. کاپیتان با دل دریایی اش روی نیمکت تیم محبوبش نشست اما هرگز اصول حرفه ای را زیر پا نگذاشت. مگر از او بزرگ تر هم داریم در دنیای فوتبال؟ ولی شگفتا از تفکر حرفه ای توتی! او به همه یاد داد که یک بازیکن حرفه ای، فقط باید حق خویش را در زمین مسابقه بگیرد حتی اگر فرانچسکو توتی باشد، حتی اگر اسطوره تاریخ فوتبال باشد. در ۳ ماه پایانی فصل گذشته سری آ، به طور میانگین در هر ۵۱ دقیقه توانست یک گل را برای جالوروسی بزند و در شروع این فصل نیز، به همان روند آمادگی خود ادامه داد. وقتی که می بینیم در دنیای فوتبال، بازیکن هایی مثل او کیمیا شده اند، مخمان سوت می کشد. در ۴۰ سالگی به عنوان بازیکن تعویضی در دقایق پایانی بازی ها به میدان می رود و طی ۱۳ بازی، رکوردی بی نظیر را به ثبت می رساند. ۶ گل و ۵ پاس گل. مگر می شود؟ مگر داریم ستاره ای همچون کاپیتان توتی را؟ در هفته ای که گذشت، دویست و پنجاهمین بازی اش را با پیراهن رم در سری آ انجام داد ولی همچنان شاداب و دوست داشتنی.

در روزهایی که اغلب ستاره های دنیای فوتبال همچون وین رونی و سسک فابرگاس در آستانه ۳۰ سالگی و یا کمی بیشتر، دچار افت می شوند، کاپیتان افسانه ای رم در ۴۰ سالگی همچون یک جوان با استعداد ۲۰ ساله می درخشد. توتی در دنیای فوتبال، از همان جایگاهی برخوردار است که پائولو مالدینی در میلان و خاویر زانتی در اینتر داشت. او مچ پای خود را برای باشگاه محبوبش نثار کرد.

پرنس رم در ۴۰ سالگی همچنان می درخشد، همچنان سرنوشت ساز است و به چیزی کمتر از برد قانع نیست. او نماد شهر رم شده است، شهری جاودانه با اسطوره ای جاودانه. برونو کونتی یکی دیگر از نام های بزرگ تاریخ باشگاه رم، اعتقاد دارد که باید موزه ای از دوران فوتبال فرانچسکو توتی را در شهر رم ساخت. سیمونه پروتا و وینچنزو مونتلا اعتقاد دارند که او باید حداقل یک تا دو سال دیگر برای رم به میدان برود. نه تنها هوادارهای رم و ایتالیایی ها بلکه کل دنیای فوتبال خوشحال هستند که چنین سرنوشتی برای مرد افسانه ای شهر رم رقم خورد زیرا اگر توتی با راهنمایی مادرش در سال ۱۹۹۲، پیشنهاد میلان را رد نمی کرد، اگر در سال ۲۰۰۴ پیشنهاد وسوسه کننده رئال مادرید را پشت گوش نمی انداخت و پول را بر عشق برخاسته از ته دل خویش ترجیح می داد، هم اکنون کاپیتان رئال مادرید از سلفی گرفتن با او، تا این حد ذوق زده نمی شد! زادروز ۴۰ سالگی کاپیتان توتی، بهترین کادو برای هوادارانش بود، تولدی که تاریخ یک شهر را تغییر داد. دنیا با احترام کاپیتان، کلاه از سر بر می دارد، تولدت مبارک کاپیتان! (البته با کمی تأخیر)

و در پایان، ۱۰ پرده از مهم ترین اتفاقات دوران ورزشی فرانچسکو توتی در قالب تصویر. شاید عکس گویا ترین راوی پرنس شهر رم باشد!

یک- نخستین بازی فرانچسکو توتی ۱۶ ساله در رم، بازی مقابل برشا بود (۲۸ مارس ۱۹۹۳):

دو- اولین گل فرانچسکو توتی برای رم در دیدار مقابل فوجا که با تساوی ۱-۱ به پایان رسید (۴ سپتامبر ۱۹۹۴):

سه- وقتی که فرانچسکو توتی در ۲۲ سالگی، جوان ترین کاپیتان تاریخ سری آ لقب گرفت. بدین ترتیب، افسانه «ال کاپیتانو» آغاز شد:

چهار- فرانچسکو توتی در یورو ۲۰۰۰، اولین تورنمنت ملی معتبر در رده بزرگسالان را تجربه کرد هر چند که همراه با آتزوری، شکستی تلخ را در مسابقه فینال مقابل فرانسه پذیرفت:

پنج- ۱۳ گل در ۳۰ بازی برای رم و اولین قهرمانی اش با رم در سری آ که در سال ۲۰۰۱ رقم خورد و شاید، آخرین قهرمانی او در سری آ نیز باشد:

شش- وقتی که فرانچسکو توتی به نوک قله فوتبال رسید، قهرمانی جام جهانی ۲۰۰۶ با تیم ملی ایتالیا و بزرگ ترین افتخار ممکن برای یک بازیکن فوتبال:

هفت- علاوه بر یک اسکودتو و یک موندیال (جام جهانی)، فرانچسکو توتی دو قهرمانی جام حذفی و دو قهرمانی سوپر جام ایتالیا را نیز در کارنامه دارد:

هشت- وقتی که فرانچسکو توتی در داربی بزرگ شهر رم موسوم به «دلا کاپیتاله» درخشید و یکی از بهترین بازی های عمرش را مقابل لاتزیو انجام داد:

نُه- یکی از جالب ترین کارهای توتی در ورزشگاه المپیکو رم، گلزنی در سال ۲۰۱۵ و دویدن به سوی گیدو نانی مربی دروازه بان های رم، تحویل گرفتن گوشی موبایل خود از وی و سپس، یک سلفی شیک و مجلسی، مدرن ترین و تکنولوژیک ترین خوشحالی پس از گل در عصر تکنولوژی:

ده- درخشش فرانچسکو توتی ۴۰ ساله در سری آ ، گلزنی مقابل سمپدوریا در سپتامبر ۲۰۱۶؛ رکوردی بی نظیر از کاپیتان رم با ۷۹۵ بازی و ۳۰۵ گل در دوران حرفه ای توتی تاکنون:

* محمدرضا شعاعی با الهام از جیمز هورنکسل نویسنده ESPN (با دخل و تصرف عمده)

۴۴۶۴

 

مجله