ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

محمدحسین جزیره‌ای چهره ماندگار منابع طبیعی کشور و همکار مدعو فرهنگستان علوم در سن ۹۴ سالگی دارفانی را وداع گفت.

محمدحسین جزیره‌ای در سال ۱۳۰۱ هجری شمسی در بندرانزلی به دنیا آمد، وی تا پایان دوران دبیرستان در زادگاهش به تحصیل مشغول بود، در سال ۱۳۲۳ از دانشکده کشاورزی کرج و در سال ۱۳۳۶ از انستیتو آگرونومیک ژامبلو بلژیک در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به اخذ مدرک نائل شد و در سال ۱۳۴۳ از همان انستیتو به دریافت درجه دکتری جنگل دست یافت.

این استاد برجسته دانشگاه، دارای تحقیقات و تألیفات بسیاری است که کتاب «جنگل کاری در خشکبوم» در دوره نوزدهم انتخاب کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کتاب سال برگزیده شد. همچنین او برنده جایزه کتاب سال در دوره بیست و دوم برای تالیف کتاب «جنگل‌شناسی زاگرس» می باشد.

مرحوم جزیره‌ای پس‌ از بازگشت‌ به‌ ایران‌ و طی سالیان متمادی در دانشکده‌های منابع طبیعی دانشگاه‌های ‌تهران، تربیت مدرس، گرگان و یزد به‌ عنوان‌ استاد مشغول‌ به‌ خدمت‌ بود و در سال ۱۳۸۴ به عنوان چهره ماندگار علمی کشور معرفی شد.

وی از سال ۱۳۲۳ هجری شمسی در مشاغل مختلف اجرایی، پژوهشی و آموزشی دیگری خدمت کرد که از آن جمله می‌توان به معاون وزارت منابع طبیعی، معاون وزیر کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور، مشاور سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، استاد مشاور در مورد پایان‌نامه‌های تحصیلی دانشجویان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای جنگلداری و همکاری با فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد.

 چهره ماندگار منابع طبیعی درگذشت

صراط

منبع : tabnakbato.ir

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,