ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

تسنیم گزارش می‌‌دهد

۱۸ مرداد ۱۳۹۵ – ۰۵:۳۶

مجموعه تفریحی، تاریخی چشمه بلقیس توران در یاسوج

چشمه بلقیس باغی تفریحی در شهرستان چرام واقع در استان کهگیلویه و بویراحمد است که زیبایی منحصر به فرد آن رؤیای بلقیس ملکه صبا در ایوان سلیمان نبی را تداعی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، در ۳ کیلومتری شهر چرام یکی از پرجاذبه‌ترین باغ‎های سنتی ایرانی و از پر رونق‌ترین مکان‌های دیدنی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد که به صورت گستره‌ای پردرخت در آغوش حصارهای کوتاه سنگی خودنمایی می‌کند.

این باغ که با الهام از افسانه‌های کهن ایران، به خاطر زیبایی بی‌نظیرش به نام بلقیس معروف شده است، چشمه‌هایی پرآب درختان سیب، انار، سرو، بیدمجنون و نخل‌های سربه‌فلک کشیده‌اش را آبیاری می‌کنند.

چشمه بلقیس در اوایل حکومت پهلوی دوم توسط دو برادر به نام‏‌های اسکندرخان و جان‌محمدخان چرامی طراحی و ایجاد شد و یادآور باغ‌های زیبای دوره اسلامی است.

صدای پای آب و نغمه دلنشین پرندگان گوناگون و جلوه‌گری درختان متعدد و همچنین جویبارهای زیبا و نقره فام این باغ بی‌نظیر، هر گردشگری را به مهمانی سایه‌سار بیدهای مجنون خود و سروهای قد برافراشته‌اش فرا می‌خواند.

این باغ مساحتی بالغ بر ۴٫۵ هکتار داشته که درختان زیادی از نوع تزئینی و میوه‌ای را در دل خود جای داده است و حوض آن رؤیای بلقیس ملکه صبا در ایوان سلیمان پیامبر را در گوشمان زمزمه می‌کند.

جویبارهای طراحی شده در سایه‌سار درختان و سکوهای نشستن این باغ زیبا، جلوه‌ای به یاد ماندنی و آینه‌ای از شمال ایران در جنوب خلق کرده است.

چشمه بلقیس که از شمال به جاده چرام-گچساران، از جنوب به اراضی کشاورزی، از غرب به باغ عمران و از شرق به اراضی کشاورزی و کوه‌های هم‌جوار محدود می‎شود، سالانه در فصول مختلف گردشگران بسیاری از نقاط مختلف کشور را به خود جذب می‌کند.

پوشش گیاهی این باغ به‌دلیل واقع شدن در منطقه گرمسیری شامل اکالیپتوس، سدر، بلوط، سرو و دارای درختان متنوع میوه‎ای مانند گردو، گلابی، سیب، لیمو ترش، خرمالو، پرتقال، نارنگی، انجیر، انگور، توت، نارنج، نخل و غیره بوده و بوته‎های گیاهی گوناگون و گل‌های مختلف نیز در آن به چشم می‎خورد.

نظام آبیاری این باغ بر اساس فوران آب چشمه‌های اصلی و چند چشمه فرعی است که توسط نهرهای کوچک و بزرگ متعددی در باغ جریان می‎یابد و پس ازگذر از جای جای باغ و تراوش خنکای خود به گردشگران، به استخری دایره‌ای شکل به شعاع ۱۰ و عمق ۱٫۵ متر می‎ریزد و پس از ریزش در استخر از مسیر خروجی وارد رودخانه فشیان شده تا دشت پر عطش چرام را سیراب کند.

این استخر، باغچه‎ای به قطر ۴ متر پوشیده از درختان نخل، نارنج، پرتقال و گل‌های زیبا و متنوع را در آغوش گرفته است.

آنگونه که شواهد نشان می‌دهد چشمه بلقیس در زمان‌های بسیار دور تفرجگاه پادشاهان زمان بوده است.

 

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mostafa ارسال201 روز قبل