ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «نوام چامسکی» اندیشمند، فیلسوف و زبان‎شناس یهودی تبار آمریکایی در تازه‎ترین اظهارات خود عربستان سعودی را حامی گروه‎های تروریستی و افراطی مانند داعش و جبهه النصره دانست.

چامسکی در گفت‎وگوی اختصاصی با شبکه تلویزیونی «المیادین» لبنان، تأکید کرد که کشور پادشاهی عربستان سعودی از گروه‌های اسلامگرای افراطی در هر منطقه‌ای حمایت می‎کند، ولی غرب و در رأس آن آمریکا حاضرند که بر اقدامات این کشور چشم ببندند.

وی در این ارتباط گفت، ایالات متحده آمریکا، انگلستان و فرانسه با وجود اینکه می‎دانند عربستان، به عنوان افراطی‎ترین کشور اسلامی، از طریق پول و دلار به دنبال بسط نفوذ و سیطره خود است، ولی با اسلام رادیکال مخالف نیستند، چرا که از نظر آن‎ها عربستان نقش قهرمانانه‎ای را در منطقه و جهان ایفا می‎کند.

این سیاستمدار مخالف سیاسیت‌های آمریکا، به انقلاب مصر و تونس اشاره می‌کند و می‌گوید، آمریکا و غرب از تشکیل یک حکومت دموکراتیک در مصر می ترسیدند، چرا که طبق نظرسنجی‎ای که قبل از شروع «بهار عربی» در  این کشور به عمل آمده بود، ۸۰ درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی آمریکا و اسرائیل را بزرگترین تهدید منطقه خاورمیانه معرفی کرده بودند، در حالی که فقط ۱۰ درصد از آن‌ها ایران را خطر منطقه می‌دانستند.

چامسکی در مورد واکنش مردم منطقه خاورمیانه به ادعای احتمال دستیابی ایران به تسلیحات اتمی نیز اظهار داشت: «بسیاری از مردم با سیاست خارجی آمریکا مخالفند و اغلب ساکنان منطقه خاورمیانه بر این باورند که شرایط در صورت دستیابی ایران به سلاح هسته‎ای که توازن قوا با آمریکا را حفظ کند، بهتر خواهد بود».

این زبان‎شناس آمریکایی در مورد شکل‌گیری دولت‌های دموکراتیک در منطقه نیز بیان داشت که آمریکا اصولا با شکل‌گیری چنین دولت‌هایی مخالف است، چرا که اگر این اتفاق بیافتد، افکار عمومی تقریبا بر سیاست‌های واقعی تأثیرگذار خواهند بود، به همین دلیل آمریکا هرچه در توان داشت برای جلوگیری از شکل‌گیری دولت‌های دموکراتیک در «بهار عربی» به کار گرفت و به همین دلیل است که بیشتر کشورهایی که گرد آمریکا می‌چرخند، نظام‌های دیکتاتور نفتی هستند که هیچ انقلابی در آن‌ها دیده نمی‌شود و اگر صدای اعتراض‌آمیزی بلند شود فورا در این کشورها قلع و قمع می‌شود.

وی در مورد جنگ بین صهیونیست‌ها و فلسطینیان اظهار داشت که بعید است رژیم صهیونیستی تا زمانی که آمریکا از آن حمایت می‌کند، زمین‌های فلسطینیان را به آن‌ها برگرداند.

پدر زبانشناسی جدید در مورد بی‌ثباتی و ناامنی در جهان نیز گفت که دنیا در برابر این پدیده دو گزینه بیشتر ندارد، یا باید در برابر آن تسلیم شود و این یعنی بدتر شدن اوضاع و یا اینکه اوضاع را کنترل کرده و برای بهبود آن تلاش کند.

انتهای پیام/ق

http://fna.ir/W20Q17

منبع : farsnews.com

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,