ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

وبسایت رسمی برنامه نود –  تیم ملی فوتبال افغانستان روز سه‌شنبه در دیداری تدارکاتی اما سرنوشت‌ساز به مصاف تیم ملی فوتبال مالزی خواهد رفت.

معمولاً مسابقات دوستانه برای تیم‌های ملی برای محک زدن و گزینش بازیکنان جدید، بررسی و پیاده‌کردن تاکتیک‌های سرمربی و استفاده بهینه در صعود رده بندی فیفا برگزار می‌شود.

بسیاری از فدراسیون‌های فوتبال در کشورهای نامدار آسیا و جهان، سعی می‌کنند تا در فواصل تعطیلات رقابت‌های فوتبال باشگاهی و روزهای فیفا که برای تیم‌های ملی اختصاص داده می‌شود از این موقعیت زمانی استفاده کرده و با تنظیم دیدار تدارکاتی، فرصت‌های ذکر شده را در اختیار سرمربی‌های تیم‌های ملی قرار دهند.

کمرنگی دیدارهای دوستانه فوتبال در افغانستان

 در افغانستان اما، مسئله تنظیم دیدارهای دوستانه فوتبال تا حدودی کم رنگ بوده است.

پس از صعود تیم ملی فوتبال افغانستان به مرحله نهایی رقابت‌های مقدماتی جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ امارات، این تیم وارد فاز تازه‌ای از فوتبال شد و برای نخستین بار در مرحله‌ای حساس برای حضور در جمع ۲۴ تیم برتر و جام ملت‌های آسیا قرار گرفته است.

موضوع مهم پس از صعود مردان «شگرت» در آخرین مرحله گروهی، تنظیم دیدار دوستانه برای این تیم بود. مسابقات دوستانه شاید برای هواداران از هیجان و اهمیت کمتری برخوردار باشد، اما همان طور که ذکر شد از لحاظ تاکتیکی و ارزشی برای هر تیم ملی می‌تواند کارساز و مهم باشد.

مهم‌ترین مسئله‌ای که تیم ملی فوتبال افغانستان قبل از قرعه‌کشی مرحله نهایی مقدماتی جام ملت های آسیا با آن روبه‌رو است، جای گیری خوب در رده بندی فیفا و بالاتر ایستادن از تیم‌های فوتبال هم سطح این کشور که در قرعه کشی در یک سید قرار خواهند گرفت.

از آنجایی که مرحله نهایی این رقابت تا مدتی بعد و با حضور ۲۴ تیم در ۳ سید قرعه می‌شود، باید در صورت حضور در سید سوم این قرعه کشی باید منتظر قرعه‌ای سخت در دورنهایی این رقابت‌ها باشند.

تیم ملی فوتبال افغانستان در حال حاضر تیم چهارم سید سوم است و در صورت شکست و حتی تساوی مقابل مالزی کارش برای صعود به سید دوم فوق‌العاده سخت خواهد شد.

صعود تیم ملی فوتبال افغانستان به پله ۱۴۹

اگر نگاهی به جدول فیفا داشته باشیم در آخرین رده بندی اعلام شده جدول فیفا، تیم ملی فوتبال افغانستان با وجود شکست مقابل «لبنان» در ماه گذشته با یک پله صعود به مقام ۱۴۹ دنیا رسیده است، اما تیم‌های لبنان، تاجیکستان، یمن و هند که فوتبال شان هم تراز افغانستان است در این رده بندی بالاتر از افغانستان ایستاده اند.

در واقع می‌توان گفت این تیم‌ها حضورشان در سید دوم این قرعه‌کشی را تا حدودی قطعی کرده‌اند.

با وجودی که افغانستان در طی چند ماه گذشته و در روزهای تابستان به خوبی از روزهای فیفا استفاده نکرد و در تنظیم دیدار دوستانه در مقیاس با سایر کشورها موفق عمل نکرد، اما شاگردان شگرت با خوش شانسی هنوز هم فرصت برای صعود در جدول فیفا و به سید دوم قرعه‌کشی را دارند.

یکی دیگر از موضوعات مهم برای دیدارهای دوستانه افغانستان در روزهای فیفا، بازی در مقابل تیم هایی‌است که در رنکینگ فیفا از افغانستان بالاتر باشند. 

در واقع افغانستان با پیروزی و حتی کسب تساوی در مقابل این تیم‌ها می‌تواند صعود قابل ملاحظه در جدول به دست بیاورد.

افغانستان پس از پیروزی مقابل سنگاپور و صعود به دور نهایی رقابت ها تنها یک مسابقه دوستانه در مقابل لبنان داشت که در این دیدار با نتیجه ۲ بر ۰ متحمل شکست شده است.

شاگردان شگرت با کسب پیروزی و یا تساوی در این مسابقه می‌توانستند با خیال آسوده‌تری به فکر شکست مالزی باشند. پیروزی افغانستان در مقابل لبنان با توجه به این که لبنان در رده بندی فیفا از این تیم بالاتر است می‌توانست کمک زیادی در قرعه کشی به این تیم بکند.

از این نباید گذشت که فدراسیون فوتبال افغانستان نیز با خوش شانسی محض روبه رو شد، زیرا قرعه کشی مرحله نهایی جام ملت‌های آسیا که قرار بود در ماه اکتبر برگزار شود به تعویق افتاد تا کماکان افغانستان برای برگزاری دیدار دوستانه و صعود در جدول فیفا شانس داشته باشد.

به هر حال افغانستان پس از نزدیک به دو ماه دوباره در یکی از روزهای فیفا به مصاف مالزی می‌رود.

مالزی در حال حاضر در رده بندی فیفا در جایگاه ۱۴۸ و پایین‌تر از افغانستان قرار دارد. با وجودی که پیروزی مقابل این تیم خیلی از لحاظ ارزشی برای تیم شگرت اهمیت ندارد، اما نمی‌توان از کنار ارزش این پیروزی نیز گذشت.  

در واقع افغانستان اگر در زمین مالزی به برتری برسد و در ماه نوامبر نیز بتواند در دیگر دیدار دوستانه اش مقابل تاجیکستان هم به پیروزی برسد در کنارش نیز تیم‌های هم سطح افغانستان که در رنکینگ از این تیم بالاتراند، متوقف و یا پایین‌تر از افغانستان قرار گیرند، می‌توان این پیروزی‌ها را ارزشمند و مثبت خطاب کرد.

در واقع می‌توان گفت پیروزی افغانستان مقابل تاجیکستان در ماه بعدی می‌تواند برای شگرت و یارانش بهتر و با ارزش تر محسوب شود، زیرا تاجیکستان در حال حاضر ۵ پله بالاتر از افغانستان قرار دارد.

البته مشروط بر این که قرعه کشی مسابقات تا قبل از دیدار با تاجیکستان کماکان در حالت تعلیق باشد.

اعضای تیم ملی فوتبال افغانستان از هفته گذشته برای برپا کردن اردوی تدارکاتی راهی مالزی شده‌اند. در این اردو بنابر دعوت پیترشگرت ۲۶ بازیکن از داخل و خارج افغانستان حضور داشتند که چند چهره جدید نیز تیم ملی را همراهی می‌کرد.

این اردو برخلاف اردو های گذشته تیم ملی اتفاقات جالب و تازه ای داشت.

نویسنده : فیروز مشعوف خبرنگار ورزشی افغانستان

برگرفته شده از سایت افغانستان خبرگزاری فارس

مجله