ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

پژوهشگر فلسطینی با خبرنگار تسنیم مطرح کرد

۲۶ مهر ۱۳۹۵ – ۱۰:۲۷

فواد رازم فلسطینی

یک پژوهشگر فلسطینی اعتراف یک نهاد بین‌المللی را مبنی بر این‌که یهودیان هیچ حقی در مسجدالاقصی ندارند، از نظر تاریخی مهم توصیف کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری تسنیم از نوار غزه، «فواد الرازم» مدیر مرکز مطالعاتی شهر قدس،قطعنامه سازمان آموزشی و فرهنگی و علمی سازمان ملل موسوم به یونسکو درباره مسجدالاقصی را یک تصمیم در مسیر صحیح دانست. یونسکو تأکید کرده بود که یهودیان هیچ حقی در مسجدالاقصی ندارند و هیچ ارتباط دینی میان مسجدالاقصی در بیت المقدس با یهودیان وجود ندارد و قدس مکانی مقدس تنها برای مسلمانان است،

الرازم که سابقه بیش از سه دهه اسارت در زندان‌های اشغالگران قدس را دارد، به تسنیم گفت : قطعنامه یونسکو درباره مسجدالاقصی اهمیت خاصی دارد، زیرا از سوی یک نهاد بین المللی صادر شده که مسئول میراث جهانی قلمداد می‌شود.

وی افزود این قطعنامه بین المللی اولین قطعنامه در ارتباط با هویت دیوار غربی موسوم به دیوار البراق نیست، چرا که قطعنامه‌ای در ارتباط با انقلاب سال ۱۹۲۹ موسوم به البراق صادر شد که تاکید کرد این دیوار که به دروغ آن را دیوار المبکی(گریه) می‌خوانند، بخش جدایی‌ناپذیر مسجدالاقصی و حق اصیل و خاص مسلمانان است و یهودیان هیچ حق یا ارتباطی با آن ندارند.

الرازم درباره اجرای قطعنامه یونسکو و واکنش رژیم صهیونیستی گفت : همان‌طور که همه می‌دانند، مقامات دشمن صهیونیستی هیچ ارزشی برای قطعنامه‌های بین المللی قائل نیستند و تمام مقررات و قوانین بین‌المللی را زیر پا می‌گذارند، تا کنون ده‌ها قطعنامه از سوی نهادهای مختلف سازمان ملل علیه این رژیم صادر شده، اما هرگز اجرا نشده است، زیرا اسرائیل رژیمی سرکش است که به قوانین و معاهدات پایبند نیست و تنها به سیاست زور و سلطه‌گری برای تحمیل سیطره خود بر قدس و به ویژه مسجدالاقصی ایمان دارد.

پژوهشگر فلسطینی در عین حال افزود : با وجود نکات گفته شده، این قطعنامه اهمیت تاریخی دارد، زیرا اشغالگران را به سبب تجاوزات به قبله نخست مسلمانان محکوم می‌کند.

وی در پایان گفت : ما معتقدیم که تحرک عربی، اسلامی و فلسطینی جمعی در تمام سطوح در محافل بین‌المللی برای این‌که اشغالگران را وادار کنند به مقدس بودن این مکان احترام بگذارند و به طمع‌ورزی‌های گروه‌های افراطی صهیونیستی پایان دهند، ضرورت دارد.

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

مجله
Mostafa ارسال127 روز قبل