ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

پایان تولید BMW Z4 بعد از چهارده سال

اخبارخودرو,خبرهای خودرو,ب ام و

چندی پیش آخرین نسخه نسل دوم Z4 از کارخانه Regensburg ب ام و بیرون آمد تا پرونده Z4 بعد از ۱۴ سال بسته شود؛ تولید اسپرت ۲نفره محبوب اما نسبتا کم‌فروش باواریایی‌ها برای همیشه متوقف شد.

نسل اول Z4 در سال ۲۰۰۲ معرفی شد. این نسل که دو مدل کوپه (E86) و رودستر (E85) داشت، در کارخانه ب‌ام‌و در کارولینای شمالی به تولید می‌رسید و از آنجا به سایر بازارهای جهانی صادر می‌شد. اما برای نسل دوم Z4 که در ۲۰۰۹ به بازار آمد برخی چیزها عوض شد. مثلا اینکه خط تولید آن‌را از آمریکا به آلمان (کارخانه Regensburg) منتقل کردند چراکه ب‌ام‌و بدنبال افزایش جا در کارخانه‌ها برای تولید هرچه بیشتر شاسی‌بلندهای جدیدش در آمریکا بود.
 
در مدلهای ۲۰۱۲ به بعد نیز انجین پایه ای Z4 تبدیل به ۲ لیتری توربوشارژ دومحوره (twin-scroll) شد. زمان گذشت تا حدود ۱۵ ماه پیش که مدل ۲۰۱۶ این آلمانی معرفی شد. تنها نکته جدیدی که در Z4 جدید وجود داشت افزوده‌شدن رنگ جدید Estoril Blue برای اولین‌بار به لیست رنگ‌های قابل سفارش Z4 بود. البته این رنگ تنها برای مدل‌هایی که به پکیج M Sport مجهز بودند عرضه شد.
 
به گزارش تیتر یک،در قسمت ایمنی، Z E89 عملکرد مناسبی نداشت چراکه تنها ۳ ستاره از موسسه ایمنی euroNCAP اروپا گرفت درحالیکه نسل قبلی‌اش ۴ ستاره بود! در بازار ایالات متحده مدل ۲۰۱۶ ب‌ام‌و Z4 در ارزان‌ترین مدل حدود ۵۰۰۰۰ دلار و در گران‌ترین مدل نیز حدود ۶۶۰۰۰ دلار ارزش دارد که یعنی می‌توان آن‌را در محدوده قیمتی آئودی TT ، پورشه ۷۱۸ باکستر و حتی شورولت کوروت جای داد. این باواریایی در بازار ایران نیز حضور کمرنگی را تجربه کرد. مدل‌های Z4 28i آن‌را می‌توان با قیمتی در حدود ۳۷۰ میلیون تومان در بازار یافت درحالیکه نسخه‌های Z4 20i آن کمتر از ۳۴۰ میلیون تومان قیمت دارند. به هر حال بعد از تولید ۱۱۵۰۰۰ دستگاه سرانجام BMW Z4 به پایان عمر خود رسید…

 

 

منبع : بیتوته

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,