ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

۲۳ مرداد ۱۳۹۵ – ۱۱:۴۴

کمیسیون شوراها

طرح استفساریه درباره ماده ۷۳ قانون انتخابات مجلس که با محوریت علی مطهری به کمیسیون شوراهای مجلس ارسال شده بود،‌ پاسخی قابل تامل گرفت. درصورت تصویب این طرح در صحن علنی، نظارت استصوابی شورای نگهبان در انتخابات کاهش می‌یابد!

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، پس از ابطال آرای منتخب پنجم مردم اصفهان در مجلس دهم، علی مطهری به همراه ۴۱ نماینده دیگر با امضای طرحی خواستار استفساریه‌ای درباره ماده ۷۳ قانون انتخابات مجلس شدند.

پس از اعلام وصول  طرح این استفساریه، هیئت رئیسه مجلس به کمیسیون شوراها و امور داخلی ماموریت داد تا این استفساریه را مورد بررسی قرار دهد. در متن این استفساریه آمده بود، آیا شورای نگهبان بعد از تائید صحت انتخابات یک حوزه می‌تواند رای یک منتخب را باطل کند یا خیر؟

پس از بررسی این استفساریه در کمیسیون شوراها، اعضا به این جمع بندی رسیدند که شورای نگهبان نمی‌تواند پس از تائید صحت انتخابات در یک حوزه انتخابیه آرای منتخب آن شهر یا شهرستان را باطل کند و اگر مدرکی دال بر تخلف منتخب آن شهر یا شهرستان به دست شورای نگهبان یا ستاد برگزاری انتخابات رسید، ضمیمه اعتبارنامه آن منتخب به مجلس ارسال شود تا در زمان بررسی اعتبارنامه به آن رسیدگی شود.

پس از جمع‌بندی نهایی جلسه مذکور پاسخ کمیسیون در اختیار هیئت رئیسه مجلس قرار داده شده تا در نوبت صحن علنی مجلس برای  بررسی قرار داده شود.

از نکات قابل تامل این که با گذشت نزدیک به دو ماه از اعلام نتایج قطعی انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، کمیسیون مذکور در قالب طرح یک استفساریه درصدد کاهش اختیارات شورای نگهبان برآمده است.

گفتنی است درصورت تصویب نهایی این طرح در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و تاییدیه شورای نگهبان،‌ نظارت استصوابی این شورا کاهش می‌یابد!

علی‌رضا هاشم‌زائی نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران و عضو کمیسیون شوراهای مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم از تصویب این طرح در کمیسیون متبوع خود خبر داد.

به گزارش تسنیم، پیشتر علی مطهری یکی از طراحان اصلی این استفساریه از اعلام وصول طرح مذکور با امضاء ۴۲ نماینده خبر داده بود.

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mostafa ارسال191 روز قبل