ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

"اقتصاد مقاومتی" تنها راه رفع مشکلات اقتصادی است

۱۴ مرداد ۱۳۹۵ – ۱۲:۳۹

سخنرانی عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در جمع پرسنل سازمان ثبت‌احوال

وزیر کشور با بیان اینکه در بخش مسکن در کشور با رکود روبه‌رو هستیم، گفت: اینکه دور هم بنشینیم و به بحث بپردازیم خوب است اما در بهترین حالت رشد ۸ درصد را نمی‌تواند محقق کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، عبدالرضا رحمانی‌فضلی دقایقی پیش در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان یزد که در تالار اندیشه یزد برگزار شد، اظهار داشت: در بحث اقتصاد مقاومتی مهمترین مسئله این است که ما اقتصاد مقاومتی را باور داشته باشیم.

وی تاکید کرد: اگر ایمان و اعتقاد و باور به این کار نداشته باشیم مثل ده‌ها ایده موثر که همه روی آن تلاش کردیم و موفق نشد، این طرح هم موفق نمی‌شود اما جایی که ایمان و اعتقاد داریم موفق می‌شویم.

وزیر کشور هشت سال دفاع مقدس را یکی از عرصه‌هایی دانست که مردم به آن ایمان و باور کامل داشتند، گفت: ایمان و اعتقاد مردم سبب شد که همه در برابر دشمن ایستادگی کردیم و به موفقیت دست پیدا کردیم.

وی خاطرنشان کرد: انقلاب که پیروز شد یک الگوی عملی اقتصادی برای کشور نداشتیم البته در تئوری و نظریه‌های اسلامی اقتصاد مطرح بوده ولی الگوی عملی نداشتیم. بعد از انقلاب جلو رفتیم و الگوهای مختلف عملی و تئوری را از دیگر کشورهای جهان مطرح کردیم و همه این الگوها حامیان و طرفدارانی داشتند اما همیشه به فکر مدلی بودیم که همه روی آن اجماع داشته باشند.

رحمانی فضلی با بیان این مطلب که هیچ کسی نسبت به اهمیت تحقق اقتصاد مقاومتی شک ندارد، ادامه داد: از لحاظ عملی هم هر کشوری که در جهان اقتصاد خود را با تکیه بر ظرفیت‌های خود و همچنین الگوی مناسب کشورشان تدوین کرده بودند موفق شدند اما حتی یک مورد کشوری وجود ندارد که الگوی اقتصادی خود را از دیگر کشورها گرفته باشد اما به موفقیت دست پیدا کند.

اساس استقلال و قدرت نظام "مردم" هستند

وزیر کشور تصریح کرد: ما چون دشمن داریم و مجبور هستیم که قدرتمند شویم و همه بزرگان هم این موضوع را بیان کردند که اساس استقلال و قدرت این نظام مردم هستند.

وی با تاکید بر اینکه رضایتمندی مردم باید همیشگی باشد، گفت: اگر بخواهیم مردم از ما راضی باشند باید رضایت آنها را جلب کنیم که یکی از مولفه‌های رضایت مردم بهبود وضع معیشت آنها و رفع مشکلاتشان است.

اقتصاد مقاومتی تنها راه رفع مشکلات اقتصادی است

وزیر کشور با تاکید بر اینکه از هر دیدگاهی نگاه کنیم اقتصاد مقاومتی تنها راه رفع مشکلات اقتصادی است، گفت: در این زمینه باید اراده انجام کار را در خودمان تقویت کنیم و این کار را به درستی انجام دهیم.

وی برنامه داشتن برای تحقق اقتصاد مقاومتی را یک ضرورت دانست و گفت: اگر فاقد برنامه باشیم یا بخواهیم برنامه‌های قبلی را مورد استفاده قرار دهیم و تنها نام طرح‌ها را به اقتصاد مقاومتی تغییر دهیم موفق نمی‌شویم.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه پروژه‌ها همان پروژه‌های قبلی هستند اما باید ویژگی‌هایی به آنها اضافه شود که واقعا زمینه مقاومتی شدن اقتصاد را فراهم کند، گفت: مهم این است که ما نظراتی که مقام معظم رهبری به عنوان ویزگی های اقتصاد مقاومتی مطرح کردند را مورد توجه قرار دهیم.

وزیر کشور ادامه داد:  وقتی ما می‌گوییم اقتصاد مقاومتی باید مردمی باشد این گونه نیست که تعدادی از پروژه‌های دولتی را به بخش خصوصی بدهیم بلکه به این معنی است که باید اقتصاد مقاومتی به عنوان یک باور عمومی و گفتمان غالب در بین مردم تبدیل شود.

اقتصاد مقاومتی به گفتمان عمومی در جامعه تبدیل شود

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: همان طوری که در زمان جنگ گفتمان غالب حمایت از جبهه‌ها و پیروزی ایران اسلامی برابر دشمنان بود، در اقتصاد مقاومتی هم باید یک چنین گفتمان عمومی در جامعه ایجاد شود.

وزیر کشور افزود: نباید به دنبال فاینانس‌ها باشیم البته فاینانس خوب است اما باید به گونه ای فعالیت کنیم که مردم به صحنه بیایند و هر کسی حتی یک ریال هم می‌تواند سرمایه‌گذاری کند.

وی خاطرنشان کرد: عمومی شدن و مردمی شدن اقتصاد مقاومتی باید به صورتی باشد که اگر شخصی وارد شهری از جمله یزد شد با اولین نگاه متوجه شود که باور عمومی مردم در این شهر اقتصاد مقاومتی است.

رحمانی فضلی به شعارهای اصلی که یزد به آن شناخته می شوند اشاره کرد و گفت: قنات و قنوت و قناعت سه ویژگی است که برای مردم یزد قرنهاست که مطرح می‌شود و هر سه این ویژگی مرتبط با اقتصاد مقاومتی است.

وزیر کشور زندگی پیشنیان یزد را تماما خلاقیت و نوآوری و انطباق با محیط دانست و گفت: اینکه دور هم بنشینیم و به بحث بپردازیم خوب است اما در بهترین حالت رشد ۸ درصد را نمی‌تواند محقق کند.

وی به بحث درونزایی و برونگرایی اشاره کرد و گفت: در بحث برونگرایی مقام معظم رهبری تاکید کردند که حتما باید این موضوع دنبال شود.

رحمانی فضلی با تاکید بر اهمیت دانش‌بنیان بودن صنعت و اقتصاد، خاطرنشان کرد: برونگرایی به این منظور است که به بازار صادرات و حتی به واردات کالاهای سرمایه‌ای نیاز داریم تا با مشکل مواجه نشویم.

وزیر کشور بااشاره به اینکه همه کشورهای منطقه امروز با مشکل و بحران روبه‌رو هستند، گفت: کشورهایی که ادعا می‌کردند مظهر ثبات هستند یک‌شبه با مشکل مواجه شدند.

وی تصریح کرد: ایران کشور با ثباتی است و کشور ما امن‌ترین کشور منطقه برای سرمایه‌گذاری است به همین دلیل هم سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری به ایران مراجعه می‌کنند.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه در بخش مسکن در کشور با رکود روبه‌رو هستیم، گفت: باید برنامه‌ریزی صورت گیرد که ببینیم به چه صورتی می‌توانیم رکود در بازار مسکن را از بین ببریم و رونق را در این بخش ایجاد کنیم.

وزیر کشور تصریح کرد: ما بالاترین نعمتی که امروز با آن روبرو هستیم نعمت امنیت و ولایت است، ما باید افتخار کنیم کسی الان رهبری این امت را بر عهده دارد که توکل واقعی به خدا دارد و با شجاعت و تفکر بهترین تصمیم‌ها را می‌گیرند.

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mostafa ارسال200 روز قبل