ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

بسیج ۶ واحد دانشگاه آزاد:

۰۷ شهریور ۱۳۹۵ – ۱۷:۱۷

دانشگاه آزاد

بسیج دانشجویی ۶ واحد دانشگاه آزاد تاکید کردند: وزارت علوم از ترس پدرخوانده دولت، نظارت بر دانشگاه آزاد را تعطیل کرده است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، بسیج دانشجویی ۶ واحد دانشگاه آزاد با صدور نامه‌ای خطاب به دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره صدور بخشنامه محدودکننده نهادهای فرهنگی داخل دانشگاه نکاتی را اعلام کردند.

در این نامه خطاب به مخبردزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان مسئول محترم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، زاهدی ریاست محترم کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، آمده است: دانشگاه آزاد اسلامی به سبب فقدان سازوکار شفاف نظارتی از سوی نهادهای نظارتی همچون شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم سوار بر مرکب بی‌قانونی شده و با شتابی دست نیافتنی در حال زیرپا گذاشتن قوانین مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

این بیانیه می‌افزاید: اقدامات خودسرانه این دانشگاه در حوزه‌های آموزشی و فرهنگی با چراغ سبز وزارت علوم در حال گسترش است. یک روز در حوزه آموزشی خبر از هزاران کد رشته بدون مجوز از شورای گسترش وزارت علوم می‌رسد که آخر سر معلوم نمی‌شود تکلیف آن به چه می شود و هزاران دانشجوی این دانشگاه در سردرگمی به سر می‌برند.

در بخشی از این بیانیه تاکید شده است: در حوزه‌های سیاسی فرهنگی و دانشجویی، اوضاع به مراتب فاجعه بارتر از حوزه آموزشی است. معاون فرهنگی وزارت علوم به صراحت نظارت این وزارتخانه بر معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد را از وظایف خود نمی‌داند و وزارت علوم از ترس پدرخوانده دولت نظارت بر دانشگاه آزاد را  تعطیل کرده است. اتفاقی که در معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد در حال رخ دادن است، این است که این معاونت در سه سال اخیر طی یک حرکت حساب شده در حال کاهش اختیارات شورای فرهنگی واحدهای دانشگاهی است.

در ادامه این بیانیه آمده است: صدور چندین بخشنامه و شیوه‌نامه به وضوح حاکی از آن است که این معاونت در حال کنترل و ایجاد محدودیت برای نهادهای فرهنگی غیرهمسو(همچون نهاد رهبری، بسیج دانشجویی و بسیج اساتید) با سیاست‌های فرهنگی دانشگاه آزاد است. حال در پی صدور بخشنامه‌های محدود‌کننده اختیارات شورای فرهنگی دانشگاه، سوالات زیر را از محضر شما داریم. امیدواریم در شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون آموزش مجلس تدبیری برای حل این معضلات اندیشیده شود.

بیانیه مذکور می‌افزاید: براساس آئین‌نامه جامع مدیریت دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری(مصوب جلسه ۶۸۴ مورخ ۱۰/۱۲/۱۳۸۹ شورای عالی انقلاب فرهنگی) تصویب و اعطای مجوز به برنامه‌های فرهنگی، ترویجی و تبلیغی سالانه، نیمسال و یا فصلی در حوزه اختیارات شورای فرهنگی اجتماعی دانشگاه است.

در ادامه این نامه با طرح سوالاتی تاکید شده است: اختیارات معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، وزارت علوم و وزارت بهداشت تا چه میزان است؟ آیا این معاونت‌ها می‌توانند شورای فرهنگی دانشگاه‌ها را محدود نمایند و با صدور دستورالعمل برای شورای فرهنگی دانشگاه خط‌مشی تعیین کنند؟ آیا معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد می‌تواند مبالغ مصوب شورای فرهنگی دانشگاه‌ها را تایید را رد کند؟ اصولا اختیارات شورای فرهنگی دانشگاه‌ها به چه میزان است؟ آیا وقتی فعالیت و برنامه‌ای در شورای فرهنگی دانشگاه تصویب شد، معاونت فرهنگی سازمان مرکزی یا معاونت فرهنگی وزارتین علوم و بهداشت می‌توانند آن را تایید یا رد کنند؟

این بیانیه می‌افزاید: کدام نهاد دانشگاهی می‌تواند مصوبات شورای فرهنگی دانشگاه‌ها را رد یا تایید و یا حتی در آن تغییر ایجاد کند؟ مرجع ابطال بخشنامه‌های مغایر با شورای عالی انقلاب فرهنگی کجاست؟ آیا معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد و وزارتین علوم و بهداشت این اختیار را دارند تا با صدور دستورالعمل‌های مالی، اولویت‌های فرهنگی را به شورای فرهنگی دانشگاه ابلاغ کنند و شورای فرهنگی را ملزم به پیروی از دستورالعمل‌های خود کنند؟ با توجه به اینکه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، بسیج اساتید و بسیج دانشجویی دارای قوانین و آئین‌نامه‌های خاص خود هستند و از طرفی در شورای فرهنگی دانشگاه عضویت دارند، آیا ملزم به پذیرش و پیروی دستورالعمل‌هایی هستند که از طرف معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد ابلاغ می‌شود؟

بیانیه مذکور خاطرنشان کرد: در حال حاضر عدم شفافیت در حوزه  اختیارات شورای فرهنگی دانشگاه و معاونت فرهنگی وزارتین علوم و بهداشت و دانشگاه آزاد کار را بر نهاد فرهنگی درون دانشگاه سخت کرده است. در این بخشنامه اجرای مصوبات شورای فرهنگی دانشگاه منوط به اخذ مجوز از کمیته بودجه معاونت فرهنگی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد شده است. آیا این معاونت در جایگاهی قرار دارد که مصوبات فرهنگی واحدها را تایید کند؟

در پایان این بیانیه آمده است: حال از شورای عالی انقلاب فرهنگی، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و  کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی این درخواست را داریم تا ضمن بررسی این آئین‌نامه‌های غیرقانونی با اصلاح آئین‌نامه جامع مدیریت دانشگاه‌ها، حدود اختیارات شورای فرهنگی دانشگاه‌ها به صورت شفاف مشخص کنند تا شاهد این‌گونه سوء استفاده‌ها توسط دانشگاه آزاد نباشیم.

اسامی امضاکنندگان بیانیه:

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد علوم تحقیقات تهران

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد تهران شمال

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد تهران جنوب

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد مشهد

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی کرج

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامشهر

انتهای پیام/

    منبع : tasnimnews.com

    اخبار

    برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

    Mostafa ارسال149 روز قبل