ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

به‌دنبال از مجاهدان انقلاب اسلامی و امام‌جمعه تهران، خانواده ایشان برای دیدار با امام خمینی در قم حاضر شده و امام با بیان تسلیت این مصیبت، به تجلیل از مقام او پرداختند.

 به‌دنبال درگذشت آیت‌الله سید محمود طالقانی، از مجاهدان انقلاب اسلامی و امام‌جمعه تهران، خانواده ایشان برای دیدار با امام خمینی در قم حاضر شده و امام با بیان تسلیت این مصیبت، به تجلیل از مقام او پرداختند.

بخش‌هایی از این سخنرانی در ادامه آمده است:‏

«بسم‌اللَّه الرحمن الرحیم‏

انا للَّه و انا إلیه راجعون‏

نمى‌دانم من باید به شما تسلیت بدهم، یا شما باید به من، یا هر دو به هم؟ من به شما تسلیت بدهم که یک پدر بزرگى را از دست داده‌اید و شما به من که یک برادر عزیزى را از دست دادیم؛ و همه به ملت که یک خدمتگزارى را ملت از دست داده و همه به اسلام که یک مجاهدى را از دست داده است. لکن ما از خدا هستیم و از آنجا آمدیم و به آنجا برمى‌گردیم.

انّا للَّه؛ ما از خداییم؛ مال خداییم، ما چیزى نداریم خودمان، هر چه هست از اوست، و به سوى او مى‏‌رویم. و باید ببینیم چطور از آنجا آمدیم و چطور در اینجا هستیم و چطور به آنجا مى‌‏رویم. آیا در اینجا که هستیم، در خدمت حق تعالى و خدمت خلقیم، مجاهده مى‌کنیم در راه خدا، به صراط مستقیم ربوبیت مشى مى‏‌کنیم یا انحراف داریم؟ اگر انحراف داشته باشیم، چه به چپ و چه به راست، چه طرف چپ که تعبیر به مغضوب علیهم شده است و چه طرف راست که تعبیر به ضالّین شده است در مقابل طریق مستقیم و صراط مستقیم اگر از این راه مستقیم رفتیم، از اینجا که حرکت کردیم راه مستقیم باشد، منحرف نباشد، شرقى نباشیم غربى نباشیم، مستقیم باشیم، یمین و شمال نباشد در کار، مستقیم حرکت کنیم از اینجا به لا نهایت، سعادتمندیم و ملتى را سعادتمند کردیم.

و اگر چنانچه خداى نخواسته انحراف به چپ، انحراف به راست، انحراف به یمین، انحراف به یسار باشد، منحرف هستیم. و اگر چنانچه در بین ملت یک مقامى داشته باشیم، ملتى را منحرف مى‏‌کنیم. مرحوم آقاى طالقانى مستقیم بود، مستقیم فکر مى‌‏کرد؛ مستقیم عمل مى‌کرد. انحراف به چپ و راست نداشت. نه غربزده بود و نه شرق‌زده، اسلام‌زده بود، دنبال تعلیمات اسلام بود و براى یک ملت مفید بود، و رفتنش ضایعه است، لکن او پیوست به آنجایى که براى او تهیه شده است؛ مقامى که براى او تهیه شده است.

و ما باید فکر این باشیم که ما هم مستقیم باشیم. اگر مستقیم باشیم و ملت را دعوت به استقامت کنیم از این غربزدگى که در طول تاریخ و خصوصاً در این پنجاه و چند سال، ما را به آن طرف کشیدند، از آن طرف ما را کشیدند طرف شرق، از آن طرف ما را کشیدند طرف غرب و ما را از خود بیخود کردند، جوان‌هاى ما را تهى کردند از آنکه باید باشند، ما مکلفیم، همه‌مان مکلفیم، همه آقایان و همه خانم‌هاى محترم، مکلفیم که مردم را دعوت کنیم به راه مستقیم؛ به همان صراط اللَّه، راه اللَّه- که راه مستقیم است- و از انحراف‌ها جلوگیرى کنیم. نه منحرف به آن طرف باشیم که دیکتاتورى به تمام معنا است و نه منحرف به غرب باشیم که ظلم و ستم و به اسم «حقوق بشر»؛ بردن همه حقوق بشر است.».

صحیفه امام؛ ج ۹،‌ ص ۵۱۳-۵۱۴

جماران

منبع : tabnakbato.ir

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,