ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

مشاور سازمان انرژی اتمی کشور:

۳۰ مرداد ۱۳۹۵ – ۱۸:۰۷

سانتریفیوژ

مشاور سازمان انرژی اتمی کشور گفت: ساز و کارهای مقابله با بدعهدی و فشارهای کشورهای ۱+۵ طراحی شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس،  اصغر زارعان عصر امروز در همایش ملی آموزش فیزیک ایران اظهار داشت: از ابتدای شهریور ماه عملیات اجرایی ساخت ۲ نیروگاه هسته‌ای در بوشهر آغاز شده که توان تولید ۱۰۵۰ مگاوات برق را داشته و ارزش قرارداد آن با شرکت روس اتم ۱۰ میلیارد دلار است.

وی با تأکید بر اینکه «ما نمی‌توانیم» جمله‌ای است که در سازمان انرژی اتمی حذف شده است، خاطرنشان کرد: اراده و خودباوری متخصصان این سازمان سبب شده که ایران به جمع کشورهای تولیدکننده رادیو داروی گالیوم ۶۸ که برای تشخیص سرطان پروستات کاربرد دارد بپیوندد.

مشاور سازمان انرژی اتمی کشور با اشاره به مزایایی که برجام به همراه داشته، بیان کرد: هم اکنون بعد از ۳۷ سال به درجه‌ای رسیده‌ایم که ابرقدرت‌های دنیا  پای میز مذاکره با جمهوری اسلامی ایران نشسته و  ادامه فعالیت هسته‌ای ما را پذیرفته‌اند.

زارعان با تأکید بر اینکه هیچ کدام از امکانات فعالیت هسته‎‌ای از بین نرفته است، تصریح کرد: هم اکنون ۶۰۰۰ سانتریفیوژ در کشور فعالیت داشته و اگر قصد بازگرداندن وضعیت به حالت سابق را داشته باشیم در مدت کوتاهی می‌توان این امر را انجام داد.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران اقدام اولیه برای نقض برجام را انجام نمی‌دهد،  تأکید کرد: با این حال اگر فشارهای زیادی از طرف کشورهای ۱+۵ صورت گیرد اقدامات متقابل پیش‌بینی شده است.

مشاور سازمان انرژی اتمی کشور در توضیح ابهاماتی که در مورد فروش آب سنگین به آمریکا وجود دارد، خاطرنشان کرد: قیمتی که آمریکا برای این محصول پرداخت کرده بیش از بازارهای جهانی بوده و مبلغ آن را نیز به صوت کامل پرداخت کرده است.

زارعان برجام را در حوزه حقوق بین‌الملل امری کم سابقه دانست و بیان کرد: مذاکرات هسته‌ای با حمایت کامل مقام معظم رهبری و با هدف برد-برد انجام شده و در واقع باید گفت برجام حاصل ایستادگی مردم ایران است.

وی با اشاره به دست‌یابی ایران به چرخه صددرصد سوخت اظهار داشت: کمتر کشوری در این زمینه موفق بوده و برای ارتقا این حوزه مدرسه انرژی اتمی مشهد تا پایان سال افتتاح می‌شود.

انتهای پیام/

    منبع : tasnimnews.com

    اخبار

    برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

    Mostafa ارسال153 روز قبل