ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

برگزاری رقابت‌های المپیک تابستانی ریو با مشکلات زیادی مواجه بوده‌است و اکنون نیز نتایج ۱۶ ماه مطالعه روی سلامت آب‌های این شهر به مشکلات برگرارکنندگان رقابت‌ها افزوده‌است، تا حدی که دانشمندان به ورزشکاران توصیه کرده‌اند که سر خود را زیر آب نبرند.

دانشمندان دانشگاه فلوریدای جنوبی با مطالعه روی آب‌هایی که قرار است رقابت‌ ورزش‌های آبی در آنها برگزار شود، به این نتیجه رسیدند که آب‌های این مناطق از خطرات بهداشتی قابل توجهی برخوردارند.

نه تنها این آب‌ها حاوی فاضلاب شهری و باکتری‌های خطرناک است، بلکه سطح تراکم ویروس درون این آب‌ها فراتر از سطحی است که در آمریکا به عنوان خطرناک درنظر گرفته شده‌است. این مطالعه که به سفارش اسویشیتدپرس انجام گرفته، به این نتیجه رسیده‌است که ادنوویروس‌های عفونی، یکی از رایج‌ترین عوامل ابتلای انسان‌ها به بیماری‌های تنفسی، در ۹۰ درصد مکان‌های مورد آزمایش وجود داشته‌اند.

به گفته والری هاروود محقق ارشد این پروژه، درصد این ویروس‌ها بسیار بالاتر از حد انتظار بوده و نسبت به سطح ویروس‌های موجود در آب‌های آمریکا، بی‌سابقه‌ است. در فاز اول این مطالعات که نتیجه آن در آگوست سال ۲۰۱۵ منتشر شد، دریاچه رودریگو دی فریتاس که به عنوان محل برگزاری رقابت‌های قایق‌رانی المپیک درنظر گرفته شده‌است، حاوی ۱٫۷۳ میلیارد ادنوویروس در هر لیتر از آب است،‌یعنی ۱٫۷ میلیون برابر بیشتر از سطح خطرناک تراکم ویروسی در آمریکا. درحدی که دانشمندان اعلام کردند وارد شدن سه قاشق غذاخوری از این آب به بدن انسان او را به بیماری‌های عفونی مبتلا می‌کند.

خوشبختانه از زمان انتشار این نتایج،‌ برگزارکنندگان و مقامات محلی تلاش‌های خود برای پاکسازی آب‌های انتخاب شده برای برگزاری رقابت‌ها را چند برابر کرده‌اند و براساس آخرین نتایج، میزان تراکم ویروس‌ها به ۲۴۸ میلیون در هر لیتر رسیده‌است. این درحالی است که وجود هزاران ویروس در هر لیتر از آب در آمریکا خطرناک توصیف می‌شود.

از سویی دیگر در گلوریا مارینا که محل برگزاری رقابت‌های قایقرانی بادبانی خواهد بود، سطح تراکم این ویروس‌ها از ۲۶ میلیون در هر لیتر در سال ۲۰۱۵ به ۳۷ میلیون در هر لیتر در سال ۲۰۱۶ افزایش یافته‌است. از این رو هاروود به ورزشکاران آبی توصیه می‌کند که سر خود را تا حد امکان زیر آب نبرند.  

همشهری آنلاین

منبع : tabnakbato.ir

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,