ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

دما نزدیک خورشید کمتر است

خورشید هم مثل تمام ستاره­ها توده­ای کروی شکل عظیمی از گاز سوزان است مرکز خورشید بیشترین دما را دارد و دمای آن تقریبا ۱۵ میلیون درجه سیلیوس است. دمای سطح خورشید از مرکز آن کمتر است و به ۶۰۰۰ درجه­ سیلسیوس می­رسد ولی این دما هم ۲۵ برابر دمای گرم ترین اجاق گاز­های دنیا است.

یکی از واقعیت های عجیب در مورد فضا این است که پدیده ها همیشه با منطق زمینی ما مطابق نیستند. مثلا خورشید را در نظر بگیرید، معمولا تصور بر این است که سطح خورشید داغ تر از اتمسفر پیرامونی آن است زیرا با کوره هسته ای که در مرکز خورشید فعال است فاصله کم تری دارد، اما واقعیت این است که هرچه به خورشید نزدیک تر شوید دما کم تر می شود.

فوتوسفر که سطح خورشید به این نام خوانده می شود در واقع یک کوره داغ است که دمای آن به ۶۷۰۰ تا ۱۱ هزار درجه فارنهایت می رسد(۳۷۰۰ تا ۶۲۰۰ درجه سلسیوس). اما هرچه از سطح خورشید دورتر می شوید به نظر می رسد که اتمسفر گرم تر می شود. در کرونا که خارجی ترین لایه اتمسفری خورشید است و در فاصله حدود ۱۲۰۰مایلی از سطح خورشید واقع شده است دما تا حد شگفت انگیزی افزایش می یابد که برابر است با ۹۰۰ هزار درجه فارنهایت (۵۰۰ هزار درجه سلسیوس).

خورشید

دما نزدیک خورشید کمتر است

علاوه بر خورشید ستارگان دیگری نیز این الگوی عجیب را از خود نشان می دهند. تا مدت ها دانشمندان به دنبال دلیل این پدیده بودند. آن ها فرضیه ای مطرح کردند که بر اساس آن امواج مگنتوهیدرودینامیکی (MHD) انرژی را از زیر فوتوسفر مستقیما به سمت کرونا منتشر می کنند که تقریبا مثل این است که یک قطار سریع السیر بدون هیچ توقف محلی به مسیر خود ادامه دهد.

در سال ۲۰۱۳ محققان بریتانیایی از پیشرفت تکنولوژی تصویربرداری بهره بردند تا به بررسی کروموسفر که لایه ای بین فوتوسفر و کروناست بپردازند و امواج MHD را بررسی کنند. محاسبات آن ها نشان داد که این امواج می توانند موجب انتقال انرژی به کرونا شده و این لایه را گرم کنند.

به نقل از پایگاه هاو استاف ورکز،مشاهدات جدید به ما این امکان را داده است که مقدار انرژی که توسط امواج مغناطیسی منتقل می شود را تخمین بزنیم؛ این تخمین ها نشان می دهد که انرژی این امواج برابر با انرژی مورد نیاز برای افزایش غیرعادی دما در کروناست و می تواند این پدیده را به خوبی توضیح دهد.

هرچه به خورشید نزدیک تر شوید دما کمتر می شود!

منبع : namnak.com

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,