ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

تکرار/ نقوی حسینی در گفت‌وگو با تسنیم مطرح کرد

۲۹ مرداد ۱۳۹۵ – ۱۱:۰۱

نقوی حسینی

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت:اگر دستگاه دیپلماسی روحیه انقلابی‌گری خود را حفظ می‌کرد الان با این همه جسارت امریکاییها و غربیها مواجه نبودیم.

سید حسین نقوی حسینی نماینده اصولگرای مردم ورامین و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگویی مشروح با خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران تسنیم«پویا» از رویکرد آینده پارلمان، حفظ روحیه انقلابی‌گری نمایندگان مجلس، اولویتهای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، ترورهای بیوتروریستی و نیز برجام سخن گفت.

در ادامه گفت‌وگوی تسنیم را با سیدحسین نقوی حسینی می‌خوانید:

تسنیم: با تشکر از این که فرصتی را در اختیار ما قرار داده‌اید، لطفا بفرمایید با توجه به شکل‌گیری مجلس دهم، رویکرد آینده پارلمان چگونه خواهد بود و اولویتهای اصلی آن چیست؟

در پیامی که رهبر معظم انقلاب برای افتتاح مجلس ارسال فرمودند دو مطالبه و دو الویت مهم برای خانه ملت تعریف کرده‌اند. دو مطالبه عبارت بود از اینکه اولاً انتظار ایشان این است که مجلس دهم به سنگر مستحکمی در مقابل نظام سلطه و سلطه‌گری باشد. معنای آن یعنی اینکه نمایندگان ملت که به تعبیری عصاره مردم هستند مواضع محکم ضد استکباری را حفظ کنند و مطالبه دوم ایشان این بود که نمایندگان پاک دستی خود را محفوظ نگه دارند، چون مجلس قوه ناظر است و برای نظارت و اعمال قانون این مفهوم «پاک دستی» باید دربین نمایندگان هویدا باشد. این دو مطالبه‌ای بود که رهبری معظم برآن تاکید و اولویتهای که ایشان انتظار داشتند در وحله اول بهبود شرایط اقتصادی و تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور مد نظر دارند و در اولویت دوم ژرف‌سازی فرهنگ اسلامی در سطح جامعه است. مجلس شورای اسلامی این دو مطالبه و دو اولویتی را که رهبر معظم انقلاب ابلاغ فرمودند در دستور کار خود قرار داده و همانطور که در این مدت کوتاه مشاهده کردید، رئیس و هیئت رئیسه به این اولویتها مکرراً در صحن مجلس اشاره داشتند. بنابراین وضعیت اقتصادی و بومی سازی فرهنگ دینی و اسلامی نقشه راه و رویکرد مجلس دهم است و  لازم می‌دانم این نکته را هم بگویم که این دو اولویت باید در برنامه ششم توسعه  عملیاتی شود.

تسنیم: حضرتعالی عضو و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز هستید، لطفا از اولویتهای اصلی این کمیسیون بگویید؟

کمیسیون امنیت ملی از حیث اهمیت اولین کمیسیون در مجلس است؛ زیرا جایگاه خاصی در سیاست‌گذاریهای امنیتی و روابط خارجی کشور دارد. امنیت ابعاد مختلفی دارد و ارگانهای مهمی با این کمیسیون در ارتباط هستند. قوه قضائیه، وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران، ارتش و ناجا  در موضوع حفظ امنیت با این کمیسیون در ارتباط هستند. این کمیسیون  با تصویب قوانین مهم می‌تواند نقش دستگاههای امنیتی را کمرنگ و یا پررنگ کرده و دولت را در دستیابی به اهدافش برای رابطه با کشورهای مختلف یاری رسانده و یا اشتباهی از سوی دولت رخ داد با استفاده از بازوی نظارتی خود دولت را هدایت و راهنمایی کند.

یکی از اولویتهایی که هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس  تعیین کرد، سفر اعضای این کمیسیون  به سوریه بود که اولین سفر کمیسیون امنیت ملی به سوریه نشان دهنده حمایت و پشتیبانی از محور مقاومت است. اولویت دیگر کمیسیون نظارت بر اجرای برجام از سوی دولت است که باید هر لحظه این اجرا توسط کمیسیون امنیت ملی رصد شود و اگر قصوری و یا خللی در کار مشاهده شد طبق قانون با آن برخورد قاطع صورت بگیرد.

سه کمیته اصلی در کمیسیون امنیتی ملی و سیاست خارجی مجلس با نامهای کمیته سیاست خارجی، کمیته امنیت و کمیته دفاعی وجود دارد. اما با توجه به اهمیت  بسیار بالای برجام  و نظارت بر اجرای آن به عهده این کمیسیون است و هر ۶ ماه یکبار  باید گزارش خود را به صحن علنی مجلس بدهیم، لازم دانستیم سریعاً نسبت به تشکیل کمیته هسته‌ای اقدام کنیم.

تسنیم: با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب درباره حفظ روحیه «انقلابی‌گری»، سیاست‌ مجلس دهم چگونه خواهد بود؟

رهبری معظم وقتی که صحنه‌ای را برای کشور ترسیم می‌کنند، یک تهدیداتی را مشاهده و لمس کرده‌اند که  براساس آن تهدیدات نقشه راه را مشخص می‌فرمایند. پروژه نفوذ تلاش دارد تا روحیه انقلابی را در حوزه مسئولان نظام بگیرد و  طوری شرایط جامعه را تبیین کند که انگار چندین ساله از انقلاب گذشته  و کشور  باید از تدین دینی و اسلامی خود خارج و  همانند سایر کشورهای دیگر کارش را پیش ببرد و در نظام بین المللی که امریکاییها آن را تشریح کرده‌اند غرق شود.

متاسفانه گاهی وقتها صداهای دشمنان نظام  از درون  مملکت به گوش ما می‌رسد. بنابراین  اصرار رهبری معظم در حفظ  روحیه انقلابی‌گری  و تاکیدات مدام ایشان، بخاطر همین پروژه نفوذ است.

امید است نمایندگان خانه ملت که حافظ دستاوردهای نظام و آرمانهای شهدا هستند بتوانند همچون گذشته این روحیه را حفظ کرده و در پررنگ تر شدن روحیه انقلابی اهتمام جدی داشته‌ باشند. در موضوع هسته‌ای و مقابله با استکبار روحیه انقلابی نقش بسزایی دارد، اگر تا به امروز نگذاشته‌ایم امریکاییها و اجانب وابسته به آنها جسارتی و یا تهدید نظامی علیه ایران داشته باشند، به دلیل حفظ همین روحیه انقلابی است.

در برجام متاسفانه از روحیه التماسی استفاده کردیم که نتیجه آن را امروز ملت به خوبی می‌بیند که چقدر امریکاییها گستاخانه به اموال ایران دست درازی کرده و زیر تعهدات خود می‌زنند. اگر دستگاه دیپلماسی کشور روحیه انقلابی‌گری خود را حفظ می‌کرد الان با این همه جسارت امریکاییها و غربیها مواجه نبودیم.

تسنیم: برخی جریانات داخلی مفهوم خاصی از روحیه انقلابی‌گری ارائه کرده و آن را تندرو می‌نامند، چرا این‌گونه با روحیه انقلابی‌گری مواجه شده‌اند، نظرحضرتعالی در این باره چیست؟

جریانات و یا اشخاصی که این عناوین را در جامعه مطرح کرده  و نیروهای متدین و ولایتی را تندرو می‌نامند،  بدانید آنها خود تندرو هستند که سنگ دشمن را به سینه  می‌زنند. متأسفانه برخی جریانات، گروهها و شخصیتها خود را به خواب زده‌اند و در راستای پروژه نفوذ درحال حرکت هستند. باید دید این اتهام زنیها با چه اهدافی صورت گرفت؟ مگر نیروهای ارزشی انفلاب حرفی جز ندای رهبرشان را مطرح می‌کنند؟ مگر آنها حرفی جز حفظ ارزشهای انقلاب می‌زنند؟ آنها حق ندارند نیروهای انقلابی و ارزشی نظام را تندرو و افراطی بخوانند. شک نکنید بیان این مفهوم کار پروژه نفوذ است و برای بار منفی کردن روحیه انفلابی‌گری این عناوین را بکار می‌برند. زمان انقلاب هم منافقین این اصطلاحات را بکار می‌بردند و با تندرو خواندن نیروهای انقلابی آنها را مورد هدف قرار می‌دادند که با تدبیر به موقع حضرت امام تیر آنها به سنگ خورد و نقشه شوم آنها برای ملت بر ملا شد. بنابراین در این موقعیت کنونی هم با تدابیر دقیق و خوب رهبر معظم انقلاب، نقشه دشمن جواب نداد و مهر سکوتی بر دهان اشخاصی شد که مفهوم تندرو را بکار بردند. البته لازم است بگویم که انقلاب‌گری هم شاخصه‌های خود را دارد، از نظم گرفته تا گوش به‌فرمان بودن ولی فقیه که باید این شاخصه‌ها حفظ و مراعات شود.

تسنیم: یکی از تهدیدات روحیه انقلابی‌گری را چه می‌دانید؟

یکی از مهم‌ترین تهدیدات و آسیبهای جدی علیه روحیه انقلابی، اشراف زدگی است. ما هرچقدر در مورد «اشرافی‌گری» کار کنیم و توضیح بدهیم  باز نیاز به تذکر و حرف زدن دارد. به قول ابن خلدون «کسی که لباس اشرافی‌گری میپوشد، لباس انقلابی‌گری از تن در می‌آید»، شخصی که در تجملات دنیوی زندگی می‌کند مرد میدان جنگ  و مقابله با امریکا نیست و بنده دنیا طلب است.

اشرافی‌گری روحیه انقلابی و باوراسلامی را از انسان می‌گیرد. بعید است در استخر و جکوزی استراحت کنی و فکر حل مشکلات مردم کشور باشی،  مال دوستی، قدرت و دوری از قشر محروم جامعه دیدگاه آدم را تغییر می‌دهد و آنجاست که آن شخص درد مردم را نمی‌فهمد و فقط به‌فکر منافع شخصی خود و خانواده‌اش است. مضرات اشرافی‌گری مسئولین نه برای آن‌ها بلکه برای کشور و امنیت مردم است. انقلابی‌گری یعنی مردمی زندگی کردن با مردم معشرت کردن ، نه اینکه خود را از مردم جدا کنی و در تفریحات و سرگرمیهای خود غرش شوی و بعد بگویی من با مردم هستم.

امام راحل همیشه به جوان انقلابی بها می دادند و هم اکنون نیز رهبر معظم انقلاب در سخنان متعدد خود، بر بکارگیری جوانان انقلابی و استفاده از افکارآنها تاکیدات ویژه‌ای را دارند. سوابق و تجربه خوب می‌باشد، اما تنها شاخص سنجش افراد سوابق نیست و وضع فعلی آنها نشان‌دهنده انقلابی بودنشان است و تا چه اندازه در چارچوبهای انقلابی‌گری عمل می‌کنند. حضرت آیت الله محمدی گیلانی (ره)  فرزند خود را  بخاطر پیوستن به جریان نفاق در مقابل چشم ملت اعدام کردند، این روحیه انقلابی‌گری است نه اینکه فردی فرزندش دزدی  و به بیت المال مسلمین دست درازی کرده  و حاضر نیست دزدی او را محکوم کند. روحیه انقلابی اینجا خودش را نشان می‌دهد و اینکه بیایی و بگویی ما تصمیم گیرنده انقلاب و نظام هستیم و جوان این کشور نباید دخالت کند حرفی باطل است. اگر جای نسل جوان مسیری  را اشتباه رفت، مقصر او نیست، مقصر ماهستیم که نتوانسته‌ایم الگوی مناسبی را به او معرفی کنیم.

پروژه نفوذ همه را تهدید می‌کند و هیچکس محصون نیست. بنده با چندین سال تجربه کار دیپلماسی و سفرهای خارجی به عینه لمس کرده‌ام که این پروژه درصدد تخریب روحیه انقلابی‌ ملت ما است.

بهترین راه و روش حفظ انقلابی‌گری این است که پشت سر رهبر معظم انقلاب حرکت کنیم. بفهمیم این را که ایشان اشراف بر موضوعات دارند و تاکتیکهای دشمن و حرکتهای ما را رصد کرده و استراتژیکهای معاندان نظام را درک می‌کنند. بنابراین خط ولایت را گم نکنیم و در الگوی زندگی فردی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی خودمان پشت این شاخص مهم گام برداریم تا روحیه ولایت پذیری و انقلابی‌گری حفظ شود.دشمن به موضوع هسته‌ای خیلی دلبسته و اعتقاد دارد که با برجام می‌تواند بستر نفوذ را کامل  و معتقد است با این روش می‌تواند تمام سنگهای جلوی پای خود را بردارد و مسیرش را به راحتی صاف کند. دیپلماسی کشور ما نبرد بازی است و در این بازی باید خیلی توجه به تاکتیکهای دشمن داشته‌باشی و در مقابل شگردهای آن شگرد خودت را ترسیم کنی و در قبال استراتژیکهای بلند مدت او راهکار اساسی مد نظر قرار بگیرد. دشمن بدنبال این است که با برجام، ایران را از نظام بین المللی حذف کند.

تسنیم: اشاره به تجربه کار‌ دیپلماسی خود داشتید، لطفا بفرمایید باتوجه به گستاخیها و دست درازیهای اخیر امریکاییها و عدم پایبندی به تعهدات در موضوع هسته‌ای، آینده برجام از سوی ایران چگونه خواهد بود؟

موضوع مذاکرات هسته‌ای به دلخواه هیچ فرد یا گروهی نبود، بلکه نظام تصمیم گرفت تا پای میز مذاکرات بنشیند و فقط در بحث هسته‌ای گفت‌وگو انجام شود. در حل مشکلات بین المللی دو راه وجود دارد یا مذاکره و یا مقابله با طرف روبرو که غربیها باشند. نظام جمهوری اسلامی ایران براساس اخلاق مقابله را انتخاب نکرد و مسیر مذاکره را پیش برد.

البته باید گفت مذاکره هم قاعده خود را دارد و نه اینکه بنشینی و هرآنچکه او گفت تو بگویی چشم، حرف شما درست است! در مذاکرات رسم این است که چیزی بدهی و چیزی ازطرف مقابل بگیری و هر دو در یک چارچوب خاص تعامل کنند. ما در مذاکرات برجام متأسفانه موفق عمل نکردیم و با واگذاری همه خواسته‌های خود نتوانستیم از امریکاییها و غربیها خواسته واقعی خود را مطالبه کنیم.

آقای صالحی اخیراً در مقابل رسانه‌ها اذعان داشتند « من نگران هستم؛ توطئه‌ای در برجام از سوی امریکاییها در حال اتفاق افتادن است»، خب این توطئه که از خیلی وقتها بود کلید خورد و شما الان نگران برجام هستید؟ مگر رهبر معظم انقلاب چندین بار به شما تذکر ندادند که مراقب شگردهای امریکاییها باشید؟ و یا کارشناسان و منتقدان دلسوز نظام چقدر اعلام خطر کردند و شما آنها را تندرو نامیدید. دشمن دنبال این بود و هست که تو نتوانی از جای خود برخیزی و یا توسعه و رشدی پیدا کنی، آنها بدنبال له کردن تو هستند.

رهبر معظم انقلاب به خوبی و با صراحت کامل اشاره فرمودند که « اگر امریکاییها درصدد یک‌طرفه عمل کردن هستند و مسیری را می‌خواهند پیش ببرند که ما تسلیم خواسته‌های آنان بشویم بدانند که این فکر فقط خواب و خیال است». دستگاه دیپلماسی باید محکم روی حق ملت ایران و مواضع نظام بایستد تا آنها مجبور به تسلیم شوند. دیگر دوره خواهش و تمنا تمام شده است و با این بدعهدی امریکاییها احساس می‌شود که برسیم به فرمایش رهبری معظم که یک روزی سند برجام را در مقابل چشمان جهانیان به آتش بکشیم و به نظرها نشان بدهیم که ایران پای عهد خود ماند ولی امریکاییها و غربیها از انجام تعهدات خود سرباز زدند.

تسنیم: موضوع بیوتروریسم در محافل سیاسی – مطبوعاتی مطرح شده است، مایلیم بدانیم کمیسیون امنیت ملی چه اقداماتی را در دستور کار خود دارد؟

در مجلس نهم گزارشهای بسیار مهمی درباره بیوتروریسم داشتیم، حتی یکبار کارشناس فوق تخصص در این زمینه در کمیسیون حضور پیدا کرد و گزارش مفصلی به اعضای کمیسیون ارائه داد و همان وقت اعلام کرد که تهدید آینده نظام موضوع بیوتروریسمی است.

در این دوره با توجه به اتفاقات اخیر همچون مرحوم طالب زاده و شهید دادمان که دیدگاههایی از سوی کارشناسان مطرح شده، کمیسیون امنیت ملی توان خود را برای بررسی آفند بیوتروریسم بکار برده تا با دستگاههای مربوطه این روند تببین و برای مقابله با آن راهکارهای در نظر گرفته شود تا دیگر شاهد این‌گونه رخدادها نباشیم.

انتهای پیام/

    منبع : tasnimnews.com

    اخبار

    برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

    Mostafa ارسال191 روز قبل