ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

افشاگری وبلاگ نویس ترک درباره شرکت مشاوره نظامی و دفاعی

۳۰ تير ۱۳۹۵ – ۰۰:۰۴

اردوغان

در حالی که ترکیه با تحولات حاصل از کودتای نافرجام روبه رو است، یک وبلاگ نویس ترک از فعالیت یک شرکت مشاوره ای نظامی و دفاعی و آموزش نیروهای ارتش موازی رئیس جمهور ترکیه در این شرکت پرده برداشت.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه الاخبار، در حالی که ترکیه هنوز در شرایط و تحولات حاصل از کودتای نافرجام به سر می برد، یک وبلاگ نویس ترک از فعالیت یک شرکت مشاوره ای نظامی و دفاعی و آموزش نیروهای ارتش موازی «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه به دست این شرکت خبر داد.

اعتقاد اردوغان به ضرورت تشکیل یک ارتش موازی

اردوغان از زمانی که به نمایندگی حزب عدالت و توسعه در ترکیه قدرت را در دست گرفته است، به خوبی می داند که در یک کشور لائیک یک حزب اسلامی برای او تسلط بر تمام امور را به ارمغان نمی آورد، زیرا ارتش حاضر است در صورت نیاز برای نابودی هرگونه خطر علیه مفاهیم سکولار از پادگانها خارج شود از همین رو متقاعد شد که چاره ای ندارد جز اینکه یک قدرت موازای با ارتش در داخل ایجاد کند تا دوام قدرت خود را تقویت کند.

پیگری نتایح و تحولات حاصل از کودتا در ترکیه از سوی رسانه های مختلف

در این میان پس ار کودتای نافرجام شنبه شب گذشته در ترکیه ، رسانه های جهان عرب و نیز سراسر جهان این روزها مشغول پیگیری کودتای مزبور هستند تا دلایل و انگیزه برخی نیروهای ارتش ترکیه از تلاش برای کودتا علیه اردوغان و دولت او و نیز عواقب عملی کودتا و نتایج حاصل از آن را مورد بررسی قرار داده و روشن کنند.

روشن است که عوامل متعددی موجب شد یک گروه از نظامیان دست به اقدامی بزنند که برخی آن را سست و بی اساس و برخی دیگر آن را شتابزده برشمرده اند.

در این میان بسیاری از کارشناسان و ناظران نیز به اقدامات اردوغان و حزب او در جامعه ترکیه در 13 سال گذشته در دو بعد اجتماعی و سیاسی اشاره کرده و از  آزادی های سرکوب شده و کودتا علیه پدیده کمالی (کمال آتاتورک) و تلاش برای ریشه کن کردن آن به منظور بازگشت به دوران عثمانی سخن گفتند.

افشاگری نسخه ترکیه ای مجتهد سعودی از یک شرکت نظامی

به هر حال برخی نکات ریز که چند روز پیش از کودتای نافرجام رخ داد، قابل توجه است از جمله اینکه در آغاز ماه جاری میلادی گروهی از نمایندگان حزب «جمهوری» در پی گزارش های مطبوعاتی برگرفته از افشاگری های «فواد عونی» وبلاگ نویس ترک، رئیس پارلمان را به توضیح خواستن از دولت فرخواندند.

مضمون افشاگری فواد عونی که نسخه ترکیه ای از مجتهد سعودی است، مربوط به یک شرکت مشاوره ای نظامی و امنیتی به نام صادات است.

بر این اساس «مرسین فکری» نماینده پارلمان ترکیه با ارسال نامه ای به «بن علی یلدریم» نخست وزیر این کشور در خصوص این شرکت نوشت: پس از اینکه فواد عونی در صفحه تویتر خود ادعاهای جنجال برانگیزی در مورد شرکت صادات منتشر کرد، این شرکت این اواخر موجب بحث و جدل در جامعه ترکیه شد.

تاخیر در جلسه توضیح خواستن از دولت در پارلمان

بر اساس درخواست نمایندگان مبنی بر توضیح خواستن از دولت قرار بود جلسه توضیح خواهی از دولت برگزار شود اما کودتا موجب به تعلیق افتادن این جلسه تا زمان نامعلوم شد.

شرکت صادات چیست؟

صادات در سایت شرکت در معرفی خود آورده است:

این شرکت با حمایت 64 افسر که در نیروهای مسلح ترکیه خدمت کردند، تاسیس شد.

اما «عدنان تنریویردی» رئیس این شرکت که یک ژنرال بازنشسته است می گوید که وی تحت تاثیر شرکت های مشاوره دفاعی در غرب قرار گرفته و در صدد برآمد که شرکت او یک نمونه اسلامی از این شرکت ها باشد که در زمینه ارائه کمک به تمام کشورهای اسلامی فعالیت کند.

این ژنرال اسلامگرا سال گذشته در پی طرح اتهاماتی علیه اردوغان و اطرافیانش مبنی بر دفاع از داعش به محور مطالب روزنامه های مخالف ترکیه تبدیل شد.

اطلاعیه استخدامی شرکت صادات

جالب اینکه شرکت صادات در سایت اینترنتی خود با انتشار اطلاعیه به زبان عربی برای استخدام دهها مکانیک مسلط به زبان عربی برای نگهداری و حفظ ماشین های دو دیفرانسیل هاموی فراخوان داد.

این اقدام موجب شد روزنامه های ترکیه این شرکت را به نگهداری از ماشین های داعش در رقه و ارائه خدمات به اتباع لیبی وابسته به نیروهای «فجر لیبی» متهم کنند.

جنجال بر سر فراخوان استخدامی و حذف آن از صفحه  شرکت صادات

پس از بالاگرفتن سروصدای رسانه ای در مورد فراخوان شرکت صادات این اطلاعیه از صفحه شرکت مزبور حذف شد.

اما نکته مهم اینکه این اطلاعات که سال گذشته بر سر زبان ها بود بار دیگر در اواخر ژوئن در کنار اطلاعات جدیدی که فواد عونی در صفحه تویتر خود منتشر کرده بود، مطرح شد.

اطلاعات عونی حاکی از این بود که سازمان اطلاعات آمریکا و آلمان در صدد انتشار گزارش های اطلاعاتی هستند که در آن دست داشتن اشخاص نزدیک به اردوغان در انفجارهای اروپا به دست داعش اثبات شده است، حال آنکه روسیه نیز در سال 2015 اطلاعاتی را مبنی بر رابطه اردوغان و اطرافیانش با داعش در ارتباط با تجارت نفت و کمک های لوجستیکی به این گروه تروریستی منتشر کرد.

عونی در صفحه خود در این باره نوشت، اردوغان از این اطلاعات به وحشت افتاده و احساس کرد که در تنگنا قرا گرفته است در نتیجه به یکی از معاونان خود به نام «عبدالله تونکلی» دستور داد که به عدنان تنریویردی رئیس شرکت مزبور دستور دهد که در ترکیه بماند و از سفر به خارج خودداری کند، زیرا نمی خواهد وی رسوا شده و سخن چنیان در غرب بیش از این دراین باره سخن پراکنی کنند.

اما «فکری ساغلار» نماینده پارلمان ترکیه در مورد صادات گفت که یکی از مواردی که نخست وزیر باید به آن پاسخ دهد مربوط به آموزش های صادات می شود.

توقف ظاهری آموزش داعشی ها از سوی شرکت صادات

به گفته او اخیرا پس از آنکه سرویس های اطلاعاتی غرب اطلاعاتی را در مورد آموزش اعضای داعش از سوی افسران این شرکت منتشر کردند، این آموزش ها اخیرا متوقف شد در حالی که تاسیاست پنهانی این شرکت در داخل ترکیه عملیات آموزش را ادامه داد.

همچنین ساغلار می گوید که برخی از جوانان که به این آموزش ها پیوستند وابسته به گروههای نزدیک به حزب عدالت و توسعه هستند.

سابقه هشدار در مورد فعالیت شرکت صادات

وی پیش از کودتای اخیر در ترکیه در مورد خطر فعالیت صادات در آینده هشدار داده بود و فعالیت آن را به مثابه زمینه ای برای جنگ داخلی احتمالی دانسته و همچنین هشدار داده بود که حتی این احتمال وجود دارد که در برخی نقاط در داخل و خارج کشور به منظور تحقیق اهداف مشکوک عملیات ترور و تخریب صورت بگیرد و این چیزی است که عملا در دو روز گذشته در برخی شهرهای انطاکیه و برخی محله های استانبول رخ داده است و ابعاد طایفه ای و قومیتی پیدا کرده است.

به هر حال بی تردید این شرکت هیچ مجوز رسمی برای کار در زمینه آموزش و مشاوره نظامی دریافت نکرد اما به عقیده ساغلار، حزب عدالت و توسعه مجوز ویژه و غیر علنی کار را به این شرکت اعطا کرد تا جایگزین نیروهای مسلح شود و این موضوعی است که این نماینده پارلمان ترکیه پیش از کودتای نافرجام در مورد آن صبحت کرد.

نکته قابل ملاحظه اینکه پس از کودتا در همان شب تصاویری به طور مستقیم از تلویزیون های ترکیه پخش شد که در آن برای چند لحظه جوانانی با لباس شخصی دیده شدند که تفنگ های خودکار به دست داشته و در خیابان های استانبول حضور داشتند.

در همین ارتباط یک منبع مخالف ترکیه بعید نمی داند که این افراد سربازانی باشند که شرکت صادات آموزش داده است.

همچنین «الهان تنیر» روزنامه نگار و کارشناس ترک مقیم واشنگتن می گوید که اردوغان از جمعه گذشته از مجموع 358 ژنرالی که در سراسر ترکیه خدمت کرده اند، 103 افسر با درجه ژنرال و دریادار را بازداشت کرده است که این تعداد 30 درصد ژنرال های نیروهای مسلح به شمار می آیند و اردوغان 72 ساعت پس از کودتا آنان را برکنار کرد.

افسران ارتش موازی جایگزین نیروهای برکنار شده

تنیر یادآورشد که بعید نیست اردوغان افسران و مردان خود را که در ارتش موازی آموزش دیده اند، جایگزین افراد برکنار شده کند آن هم در شرایطی که برخی گفته ها حاکی از این است که موجی از برکناری ها تمام مخالفان در بخش آموزش و رسانه ها و نیز مطبوعات را دربر خواهد گرفت همانطور که چند ساعت پس از کودتا  حدود سه هزار قاضی از دستگاه قضاوت برکنار شدند.

سکوت مصلحتی افسران مخالف اردوغان

دلیل شکست کودتا و نیز دلایلی که گروهی از افسران را به عملی کردن آن سوق داد، هرچه که باشد جزییات واقعی را افسرانی که شورش کرده اند می دانند و البته پرواضح است که با توجه به شرایط کنونی ترکیه احزاب مخالف ترجیح دادند که سر خود را پایین بگیرند تا توفان کودتای معکوس اردوغان تمام شود زیرا اکنون زمان برای پافشاری مخالفان برای تکمیل روند رو کردن پرونده های فساد اردوغان مناسب نیست چرا که وی در اوج انتقام و تسویه حساب مخالفان خود به سر می برد در نتیجه احتمال دستگیری و یا اعدام وجود دارد آن هم در شرایطی که محافل وابسته به اردوغان از احتمال اصلاح قریب الوقوع قانون اساسی برای اعمال مجدد مجازات اعدام سخن می گویند.

انتهای پیام/

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mostafa ارسال219 روز قبل