ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

رئیس سازمان میراث فرهنگی در شیراز:

۰۸ مهر ۱۳۹۵ – ۲۱:۱۵

مسعود سلطانی فر

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس با اشاره به مولفه‌های شعری حافظ و مولانا گفت: حافظ و مولانا طبیبان و معلمان دهکده جهانی هستند و جهان امروز به مولفه‌های شعری این دو شاعر ایران زمین نیازمند هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، مسعود سلطانی‌فر امشب در مراسم گرامیداشت حافظ و مولانا که در جوار آرامگاه حافظ برگزار شد، اظهار داشت: حافظ و مولانا تنها شاعر نیستند تا مخاطب را با لذتی از شعر خود سیراب کنند بلکه این دو شاعر ایرانی هر دو حکیم هستند و اشعار آنها درست زیستن را به انسان‌ها هدیه می‌دهد.

وی با بیان اینکه حافظ و مولانا را می‌توان طبیبان و معلمان دهکده جهانی دانست، گفت: مسالمت‌جویی، مثبت‌اندیشی، عشق و پیکار با ریاکاری چهار مولفه‌ای است که در اشعار حافظ به صورت ویژه نمود پیدا کرده و مولانا نیز در اشعار خود به این مولفه‌ها نظر داشته است.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه اجرای چنین برنامه‌هایی در حفظ هویت فرهنگی و تاریخی ایران موثر است به برخی از ویژگی‌های شعر حافظ اشاره کرد و افزود: حافظ متفکری نواندیش و از پیشگامان رنسان ادبی جهان است و سروده‌های حافظ بازتابی از اوج فکر و ادب ایران است.

سلطانی‌فر با بیان اینکه اشعار حافظ در زمانی رخ داد که جهان غرب در تاریکی قرون وسطی به سر می‌برد، خاطرنشان کرد: مولفه‌های شعری حافظ و نگرش و تفکری که در اشعار وی موج می‌زند سبب جاودانه شدن حافظ شده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی با بیان اینکه امروز حافظ تنها شاعر ایرانیان و متعلق به کشور ایران نیست، تصریح کرد: اندیشه‌های حافظ سبب شده که این شاعر گرانمایه محدود به حصار مرزها و جغرافیا نباشد و پیام انسان‌دوستی و حکمت وی در تمام جهان جاری و ساری باشد.

وی با اشاره به علاقه و ارادت بسیاری از ادیبان جهان به حافظ بیان کرد: مضامین عرفانی که حافظ در اشعارش بیان کرده با فطرت انسان درآمیخته و به همین دلیل بسیاری از بزرگان چون گوته که از قله‌های ادب اروپا هستند، شیفته حافظ شده و امروز نیز اشعارش برای مردم قابل فهم است.

سلطانی‌فر با اشاره به ۸ مهرماه به نام روز ادای احترام به مقام مولانا اظهار داشت: حافظ آیینه تمام نمای مدارا، صلح و مولانا اسطوره آزاداندیشی است و در سال‌های اخیر اندیشه‌ها، دیدگاه‌ها و اشعار مولانا در غرب گسترش چشمگیر و محبوبیتی روز افزون یافته است.

انتهایی پیام/

منبع : tasnimnews.com

مجله
Mostafa ارسال144 روز قبل