ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

اشیاء گران بهای صدر اسلام در موزه حرم امام حسین (ع)

موزه حرم امام حسین(ع) که مجموعه نفیسی از اشیاء گرانبهای تاریخی و نسخ خطی در آن نگهدای می شود به تازگی از سوی سازمان ملل متحد جزء ۱۰ موزه بر تر جهان معرفی شده است. موزه حرم امام حسین(ع) در سال ۲۰۰۹ تأسیس شد و بسیاری از آثار و اشیاء تاریخی صدر اسلام در آن نگهداری می شود.

تاریخ تأسیس موزه حرم امام حسین (ع) به سال ۲۰۰۹ میلادی باز می گردد. در آن سال با توجه به آثار و اشیاء موجود گروهی متخصص تشکیل داده شد و اشیاء موزه در معرض بررسی متخصصین قرار گرفت, سپس به تهیه فهرست موجودی از آثار و اشیاء موجود که توسط پادشاهان و زائرین به آستان قدس حسینی اهدا شده بود پرداخته شد.

  موزه حرم امام حسین (ع)

نگهداری تار موی پیامبر(ص) در موزه حرم امام حسین (ع)

این موزه دارای مجموعه قابل توجهی از آثار و اشیاء گرانبهاست که به چند نمونه از آنها اشاره می شود:

یک تار مو منسوب به پیامبر گرامی اسلام محمد (ص)، منابع تاریخی موجود ثابت می کند که این تار مو در قدیم از مدینه منوره به استانبول اهدا شده, سپس در روز ولادت امام حسین (ع) به پادشاه عثمانی داود باشا اهدا شد, وی در همان سال به زیارت کربلا مشرف شده و آن را به حرم امام حسین (علیه السلام) اهدا کرد. در زمان صدام نیز این تار مو در مکانی امن پنهان شد تا به سرقت نرود.

بعد از افتتاح موزه تار موی مبارک حضرت محمد (ص) در معرض دید همگان قرار گرفت.

 موزه حرم امام حسین (ع)

قرآن منسوب به امام علی (ع) در موزه حرم امام حسین(ع)

از دیگر آثار بسیار ارزشمند در این موزه, قرآن منسوب به خط امام علی (ع) و دربهای قدیم و ضریح قدیم حرم امام حسین (علیه السلام) است.

 موزه حرم امام حسین (ع)

اشیاء گرانبها در موزه حرم امام حسین(ع)

پرده ای به قدمت صدها سال که در آن طلا و سنگهای گرانبها به کار رفته است و از تاج بارو پادشاه هند به حرم امام حسین (علیه السلام) اهدا شده در این موزه مشاهده می شود. 

موزه حرم امام حسین (ع)

اشیاء گرانبها در موزه حرم امام حسین(ع) 

موزه حرم امام حسین (ع)ا

اشیاء گرانبها در موزه حرم امام حسین(ع)

نگهداری تار موی پیامبر(ص) در موزه حرم امام حسین (ع) + تصاویر

منبع : namnak.com

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,