ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

سال تحصیلی ۹۶ – ۹۵ و معضل مدارس فرسوده/۳

۱۸ مهر ۱۳۹۵ – ۱۱:۳۷

روستای گزاویز از توابع بخش مرزی آشار دارای 125 دانش آموز - در 6 مقطع ابتدایی در ساختمان اجاره ای است. با اینکه سالهاست از واگذاری زمین توسط اهالی این روستا به آموزش و پرورش جهت ساخت مدرسه می گذرد اما تا کنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است.همچنین با گذشت 13 ر

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: ۱۲۰ هزار کلاس درس کشور فرسوده است، بیشترین نگرانی ما در رابطه با کلاس‌های خشتی‌وگلی است که ۵۰ درصد آنها در سیستان و بلوچستان قرار دارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم،‌ طبق اعلام مسئولان آموزش و پرورش یک‌سوم مدارس کشور تخریبی هستند و علی‌اصغر فانی وزیر آموزش‌وپرورش وضعیت مدارس فرسوده کشور را اینگونه توصیف می‌کند «یک سوم از فضای آموزشی  کشور استاندارد نیست و یک زلزله ۵ ریشتری می‌تواند آنها را تخریب کند.»

 همچنین اغلب مدارس روستایی قدمت بسیار بالایی دارند و هر لحظه امکان فرو ریختن ساختمان مدرسه وجود دارد. بیشترین مدارس تخریبی در استان سیستان و بلوچستان قرار دارند به‌گونه‌ای که حدود ۱۸ هزار کلاس درس در این استان وجود دارد که ۶ هزار کلاس درس تخریبی است.

محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در خصوص مدارس فرسوده در کشور می‌گوید: در کل کشور حدود ۱۲۰ هزار کلاس درس نیاز به تعمیر، بازسازی و تخریب دارد همچنین مدارس کپری در جنوب استان کرمان و سیستان‌ و بلوچستان بیشتر است. ۱۲۰ هزار کلاس درس در کشور فرسوده هستند و با کوچک‌ترین حادثه‌ای تخریب و بر سر دانش‌آموزان آوار خواهند شد.

تهران نیز دارای مدارس فرسوده زیادی است به‌گونه‌ای که ۳۰ درصد ساختمان‌های مدارس که حدود ۱۰ هزار کلاس درس را شامل می‌شود فرسوده است و نیاز به تخریب و نوسازی دارد.

مرتضی رئیسی، رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با اشاره به اینکه ۱۰۷ هزار واحد آموزشی با ۵۳۰ هزار کلاس درس در بخش دولتی داریم، گفت: ۳۰ درصد مدارس کشور به تعداد ۱۲۰ هزار کلاس درس نیازمند تخریب،‌ بازسازی و مقاوم سازی هستند و ۱۰ هزار میلیارد تومان یعنی سه میلیارد دلار برای تخریب، بازسازی و مقاوم سازی مدارس نیاز است.

وی افزود:‌ بیشترین نگرانی ما در رابطه با کلاس‌های خشتی و گلی است که ۱۳۵۰ کلاس را شناسایی کرده‌ایم و ۵۰ درصد آنها در استان سیستان و بلوچستان قرار دارند. در سال ۹۵، یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار مصوب داریم که ۹۰ درصد آن صرف ایمنی مدارس می‌شود.

رئیسی گفت:‌700 میلیارد تومان برای تخریب، بازسازی و مقاوم سازی مدارس و ۴۸۰ میلیارد تومان برای استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی مدارس هزینه می‌شود، به دلیل شرایط بد اقتصادی کشور به جز اعتبار استانداردسازی سیستم گرمایشی که در هفته‌‌های اخیر پرداخت شد سایر منابع پرداخت نشده است.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور بیان کرد:‌مسئولان سازمان مدیریت نوید داده‌اند که در نیمه دوم سال اعتبارات تخصیص یابد.

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

مجله
Mostafa ارسال135 روز قبل