ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، سیزدهمین نشست گفت‌وگوهای راهبردی الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت با حضورعلی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز(سه شنبه 29 تیر) در مرکز الگوی ایرانی- اسلامی پیشرفت برگزار شد.

صادق واعظ زاده رئیس مرکز الگوی اسلامی ـ  ایرانی پیشرفت گفت:‌ انقلاب ما بر خلاف دیدگاه کاپیتالیستی و مارکسیستی، فرهنگ را هم در نظر و هم در عمل محور تحولات اجتماعی قرار داد؛ مارکسیست‌ها که در نظر صرفاً فرهنگ را طفیلی اقتصاد می‌دانستند و کاپیتالیست‌ها هم در عمل، اقتصاد را اصل می‌دانستند و فرهنگ را دنباله‌رو اقتصاد و به عنوان صنعت فرهنگی فقط لحاظ می‌کردند.

وی اظهار داشت:‌در انقلاب اسلامی ایران، فرهنگ به عنوان اساس مطرح شد آن هم فرهنگی که از ریشه‌های عمیق معنوی نشأت می‌گرفت. انقلاب ایران از این فراتر رفت و وقتی که در قالب نظام جمهوری اسلامی شکل گرفت، ساختارهای فرهنگی در بالاترین سطوح تشکیل شد. نهادی مثل شورای انقلاب فرهنگی یا قبل از آن ستاد انقلاب فرهنگی تشکیل شد که تحت نظر مستقیم عالی‌ترین مقام نظام، فعالیت می‌کرد و بعد هم رؤسای قوای کشور در این نهاد حضور پیدا کردند.

رئیس مرکز الگوی اسلامی ـ  ایرانی پیشرفت تصریح کرد:‌ نه آن دیدگاه نظری نسبت به فرهنگ و نه این ساختارسازی نسبت به فرهنگ در جهان سابقه نداشت. بعد از این بود که دیگران برخورد فرهنگ‌ها را اساس حرکت تاریخ، مطرح کردند، اگر چه با دیدگاه‌های دیگری اما اصل این نظریه‌ها ناشی از انقلاب اسلامی بود.

انقلاب اسلامی باید تحولات اجتماعی را بر اساس یک فرهنگ معنوی تحقق بخشد

 

وی با بیان اینکه ساختارهای فرهنگی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اهمیت زیادی پیدا کرد، ابراز داشت: بنده در دورانی که در خارج از کشور بودم  در آن کشور غربی، قوی‌ترین وزیر کابینه، وزیر فرهنگی بود چون بسیار برای آنها مهم بود که فرهنگ آن کشور که تحت تسلط آمریکا قرار داشت یک استقلالی از خود نشان دهد، بنابر این فرهنگ اهمیت پیدا کرد.

واعظ زاده عنوان کرد: یا یک سازمان فرهنگی مانند یونسکو در یک سطح بالاتری شروع به فعالیت کرد و رؤسای این سازمان، شخصیت‌های برجسته‌تری با سابقه قوی‌تر فرهنگی و سیاسی شدند. این به برکات نظام اسلامی است اما ما یک مرحله جدیدتری در نظریه‌پردازی فرهنگ و در رشد و رونق عملی فرهنگ در پیش داریم. 

وی تصریح کرد:‌ انقلاب اسلامی باید نظریه فرهنگی خود را به دنیا عرضه کند و به خصوص فرهنگ را به عنوان زیربنای پیشرفت در دنیا تبیین کند و تحولات اجتماعی، ساز و کارهای اجتماعی را بر اساس یک فرهنگ معنوی تحقق ببخشد. این چیزی است که در پیش روی ما قرار دارد و امیدواریم که از قِبَل اینگونه جلسات و فعالیتی که اندیشکده فرهنگ انجام داده و انجام خواهد داد، به برکت حضور شخصیت‌های علمی و چهره‌های راهبردی فرهنگی نظام به این هدف نزدیک شویم.

انتهای پیام/

http://fna.ir/5RWSRE

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,