ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

نشانه‌های گربه‌هراسی و راه های درمان آن اختصاصی «تابناک باتو»؛ گربه‌ هراسی (Ailurophobia) یکی از اختلالات روان‌شناختی از نوع هراس های بیمارگونه (ترس مرضی) است که به ترس دائمی و غیر عادی از گربه بدون دلیل مشخص و یا نگرانی نسبت به گاز گرفتن یا چنگ زدن گربه‌ها گفته می شود.

نشانه‌های گربه‌هراسی، ترس غیر معقول از گربه، ازدیاد تعریق، خشکی دهان، لرزش بدن، تپش تند قلب، ترس از مرگ، ابهام در گفتار و حتی حملهٔ کامل اضطراب است.

 
نشانه‌های گربه‌هراسی و راه های درمان آن 

بنا بر این گزارش، ترساندن افراد از گربه در دوران کودکی به عنوان یک آموزه، توسط والدین را می توان یکی از دلایل اجتماعی این مسأله دانست. گربه هراسان گاهی از «روح و حالت شیطانی» که در برخی فیلم‌های هالیوودی در مورد گربه‌ها ترسیم می‌شود، به عنوان تشدیدکننده‌ این فوبیا یاد کرده اند. هنوز علت مشخصی توسط مطالعات دانشگاهی برای این فوبیا به اثبات نرسیده است.

درمان

برای درمان این بیماری در روانشناسی روش های بسیاری وجود دارد که از جمله می توان به غرقه سازی و حساسیت‌زدایی منظم اشاره کرد. در این روش ها فرد گربه هراس با نظر و مدیریت روانشناس در موقعیت های مختلفی در مواجهه با گربه قرار گرفته و حساسیت خود را از دست می دهد.

منبع : tabnakbato.ir

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,