ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

 

این کتابخانه رژیم صهیونیستی مقصد بسیاری از دانشمندان و علمایی است که محرمانه برای اطلاع از آثار ارزشمند موجود در این مکان به اینجا می‌آیند تا درباره آن‌ها پژوهش و تحقیقات لازم را صورت دهند.

نسخه‌های نادر قرآن در کتابخانه صهیونیست‌ها + عکس
 

 روزنامه اسرائیلی با ارائه گزارشی درباره محتویات این کتابخانه غنی نوشت: در این مکان نسخه‌های خطی عتیقه که تاریخ آن‌ها به بیش از ۱۲۰ سال پیش بازمی‌گردد، وجود دارد. همچنین ۱۰۰ نسخه قرآن کهن در قسمتی از این کتابخانه نگهداری می‌شود که تحت شرایط خاص تهویه زیر نظر کارشناسان نسخه‌های خطی است.

رسانه‌های صهیونیستی نخستین‌بار با پخش گزارشی تلویزیونی که به معرفی آثار خطی موجود در این کتابخانه می‌پرداخته، کنجکاوی شماری از پژوهشگران آثار باستانی در جهان عرب در این باره را برانگیخته است.
به نوشته این روزنامه صهیونیستی، هنوز مشخص نیست که این کتابخانه، بخشی اسلامی و پیشرفته مختص آثار ارزنده کهن دارد یا خیر.

نسخه‌های نادر قرآن در کتابخانه صهیونیست‌ها + عکس
 
بخشی از مصحف با خط کوفی متعلق به نیمه نخست قرن سوم هجری/ نهم میلادی در کتابخانه صهیونیست‌ها
 

 کتابخانه مذکور در شهر قدس و تحت اشغال صهیونیست‌ها قرار دارد اما سالانه دانشمندان و علمای جهان عرب به‌صورت محرمانه برای بررسی و تحقیق از آثار موجود در این مرکز رهسپار سرزمین‌های اشغالی می‌شوند.
در میان نسخه‌های قدیمی موجود در این کتابخانه، نسخه‌ای قرآنی متعلق به قرن نهم میلادی به خط کوفی، قرآن عصر مملوکی متعلق به قرن سیزدهم و قرآن خطی نوشته «عمادالدین بن‌ابراهیم شیرازی» در سال ۱۶۱۴ میلادی یافت می‌شود.

 

نسخه‌های نادر قرآن در کتابخانه صهیونیست‌ها + عکس
مصحف شیرازی به خط عمادالدین بن ابراهیم شیرازی که در سال ۱۰۲۳ هجری / ۱۶۱۴ میلادی نگارش شده است

از دیگر آثار عتیقه موجود در این کتابخانه می‌توان به کتاب توراتی که متعلق به بیش از هزار سال پیش است، اشاره کرد. این نسخه خطی تحت نظارت امنیتی شدیدی توسط اقلیت‌های یهودی دمشق حفاظت می‌شده است.

 

اینکا

منبع : tabnakbato.ir

مجله