ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

نرخ سوادآموزی زنان به ۸۱٫۱ درصد رسید

  اخباراجتماعی ,خبرهای اجتماعی , شهیندخت مولاوردی

 شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده آموزش را طبق قانون اساسی از بدیهی ترین حقوق شهروندی دانست و ادامه داد: در دهه های اخیر نرخ سوادآموزی زنان تغییرات بسیاری کرده است به گونه ای که از ۱۷،۴ درصد در سال ۱۳۴۵ به ۸۱،۱ درصد در سال ۹۰ رسیده است.

به گزارش ایرنا، مولاوردی در همایش سوادآموزی؛ خواندن گذشته و نوشتن آینده در مدرسه دارالفنون، گفت: با وجود این تغییرات هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب راه درازی در پیش داریم تا با هدف شناسایی گروههایی که نیاز بیشتری به آموزش دارند چشم انداز خود را برای عدالت آموزشی به ویژه در مناطق روستایی و مرزی برای زنان گسترش دهیم.

وی اظهار داشت: همواره درصد بیسوادی در میان زنان بیش از مردان است و با توجه به رابطه بین فقر و آموزش، می بینیم که ۷۰ درصد فقرای جهان را زنان تشکیل می دهند در حالی که یک درصد دارایی های جهان در اختیار زنان است.

مولاوردی خاطرنشان کرد: اکثر زنان بیسواد ساکن روستاها هستند و به همین منظور جنسیت و جغرافیا نقش مهمی در توانمندسازی زنان دارد.

وی با اشاره به اولویت های دولت تدبیر و امید در ۳،۵ سال اخیر برای سامان دادن به وضعیت زنان گفت: ۷۵ درصد از فعالیت های دولت در زمینه آموزش معطوف به زنان و ۵۰ درصد مربوط به روستاها و عشایر بوده است.

مولاوردی با تاکید بر توانمندسازی مربیان و عشایر گفت: براساس تفاهم نامه ای که معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با نهضت سوادآموزی امضا کرده بیش از ۴۰۰ معلم زن در مناطق محروم و عشایر آموزش دیده اند.

وی با بیان مطالبی در ارتباط با رابطه سوادآموزی و صلح گفت: کشورهایی که خشونت در آن متداول است کمترین سطح سواد را دارند و در چنین شرایطی زنان و کودکان اولین و مهمترین گروههای آسیب پذیر را تشکیل می دهند.

معاون رئیس جمهوری در اموز زنان و خانواده سواد رسانه ای والدین برای آموزش فرزندان را از مسائل مهم روز دانست و با اشاره به سند بین المللی توسعه پایدار پس از ۲۰۱۵ با عنوان SDG که آرمان پنجم آن درباره عدالت جنسیتی و توانمندسازی زنان است تاکید کرد که این عدالت باید در تمام آرمان های این سند ساری و جاری باشد.

منبع : بیتوته

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,