ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

نرخ بیکاری بهار امسال به ۱۲.۲درصد افزایش یافت

  اخباراجتماعی ,خبرهای  اجتماعی  ,نرخ بیکاری

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در بهار امسال با افزایش ۱.۴ درصدی به ۱۲.۲درصد رسیده است.

 به گزارش فارس به نقل از مرکز آمار ایران، روابط عمومی مرکز آمار ایران اعلام کرد:‌ نرخ بیکاری بهار ۱۳۹۵ رقم ۱۲.۲درصد است.

 

بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۰ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۱۲.۲ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. روند تغییرات این نرخ حاکی از آن است که این شاخص نسبت به بهار ۱۳۹۴، ۱.۴ درصد و نسبت به زمستان ۱۳۹۴، ۰.۴ درصد افزایش داشته است.

 

تعداد شاغلان کشور در بهار ۱۳۹۵برابر با ۲۲ میلیون و ۶۰۴ هزار و ۷۱۸ نفر بوده ­است که نسبت به بهار سال قبل(۱۳۹۴)۷۴۲ هزار و ۸۸۲ نفر افزایش یافته است. در همین فاصله نسبت اشتغال(نسبت تعداد شاغلان به جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر) نیز با ۰.۸ درصد افزایش از ۳۳.۹ درصد به ۳۴.۷ درصد رسیده ­است.

 

در بهار ۱۳۹۵، ۳۹.۵ درصد جمعیت ۱۰ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل( بهار  1394) ۱.۵درصد و نسبت به زمستان ۱۳۹۴، ۱.۸ درصد افزایش داشته است

 

نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله حاکی از آن است که ۲۴.۹ درصد از فعالان این گروه سنی در بهار ۱۳۹۵ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل ( بهار ۱۳۹۵) ۲.۵ درصد و نسبت به زمستان ۱۳۹۴، ۰.۱ درصد فزایش یافته است.

 

بررسی سهم اشتغال ناقص نشان می‌دهد که در بهار ۱۳۹۵ ، ۹.۷ درصد جمعیت شاغل،‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم­تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ۳۹.۵ درصد از شاغلان ۱۵ ساله و بیش‌تر، ۴۹ ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند.

 

بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در بهار ۱۳۹۵، بخش خدمات با ۴۹.۴ درصد بیش­ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۱.۴درصد و کشاورزی با ۱۹.۱درصد قرار دارند.

 

اطلاعات نتایج طرح مذکور به­صورت تفصیلی به ­زودی در درگاه ملی آمار به نشانی www.amar.org.ir  قابل دسترس خواهد بود.

 

منبع : بیتوته

مجله