ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

رئیس بانک مرکزی در پاسخ به تسنیم:

۲۶ مهر ۱۳۹۵ – ۲۱:۰۰

ولی‌الله سیف

رئیس بانک مرکزی با اشاره به این که نرخ ارز واقعی است، گفت: نرخ ارز در دولت روحانی ثابت نمانده و تغییرات با شیب ملایمی داشته و برخورد بانک مرکزی با نرخ ارز منطقی است.

به گزارش خبرنگار بخش بازرگانی خبرگزاری تسنیم، ولی الله سیف شامگاه امروز در نشست خبری شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی اظهار کرد: طرحی که نظام بانکی برای توسعه فعالیت‌های بنگاه‌های کوچک و متوسط دنبال می‌کند آثار مثبتی به همراه داشته است به طوری که در این بخش ۷ هزار و ۵۰۰ واحد برای دریافت تسهیلات بانکی به رقم ۱۶ هزار میلیارد تومان ثبت نام کرده‌اند که این امر دستاورد بزرگی برای توسعه فعالیت‌های آنها خواهد بود. 

وی افزود: اولویت اول دولت برای ارائه تسهیلات به این بنگاه‌های تولیدی تامین سرمایه در گردش برای بنگاه‌هایی است که از بازار مصرف برخوردار هستند و قیمت فروش کالای آنها بالاتر از قیمت تمام شده است.

رئیس بانک مرکزی ایران ادامه داد: برای تامین بنگاه‌های کوچک و متوسط از تسهیلات دولتی موانعی مانند چک‌های برگشتی وجود داشت که برای رفع این مشکل همزمان با ارائه تسهیلات وضعیت بدهی بنگاه‌ها نیز تعیین تکلیف می‌شود.

سیف تصریح کرد: ۱۲ هزار واحد تا به امروز واحد کوچک و متوسط در بازار معرفی شده‌اند که نتیجه آن منجر به عقد قرارداد و دریافت مرحله اول مطالبات شده است. 

وی گفت: بانک‌ها نیز از این طرح استقبال خوبی داشته‌اند و در شرایطی که آنها در تنگنا به سر می‌برند توانسته‌اند تسهیلات بانکی را به صورت بهینه که موجب تحریک در اقتصاد و اشتغال کشور می‌شود ارائه دهد. 

رئیس بانک مرکزی گفت: برای ارائه تسهیلات به بنگاه‌های بزرگ نیز باید بررسی و استمرار دقیق‌تری صورت گیرد تا در نهایت تسهیلات ارائه شده منجر به افزایش تولید و برگشت منابع نظام بانکی شود.

سیف در پاسخ به تسنیم در خصوص اظهارات فعالین بخش خصوصی در مورد عدم تغییر نرخ ارز در دولت روحانی و دخالت دولت در ثابت نگه داشتن نرخ ارز گفت: نرخ ارز در دولت روحانی ثابت نمانده و بانک مرکزی در این خصوص برخورد منطقی دارد و تنها این وظیفه را احساس می‌کند تا از تغییرات هیجانی نرخ ارز جلوگیری به عمل آورد.

وی افزود: نرخ ارز در سال‌های اخیر با شیب ملایم حرکت داشته است و در فصول مختلف تغییراتی را تجربه کرده است.

رئیس بانک مرکزی اشاره کرد: این تغییرات ممکن است در مواردی به دلیل افزایش سفرها به اروپا باشد، که تقاضا برای ارز را در بازار مصرف بالا می‌برد.

سیف تاکید کرد: با افزایش رشد اقتصادی و تحرک در اقتصاد کشور نرخ ارز ثبات بیشتری پیدا می‌کند و باید به آن اجازه تعدیل دهیم.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به سوالی در خصوص لغو تحریم‌های دلاری گفت: در سند برجام سوالاتی مطرح شده و راهنمایی‌هایی به عمل آمده که منجر به صدور بیانیه‌ای توسط اوپک شد.

وی افزود: در این سند به صورت کامل ابهامات برای بانک‌ها شفاف توضیح داده نشده بود که این ابهامات در مذاکراتی که ما با بانک‌ها داشتیم شفاف‌تر شد و در نهایت بیانیه‌ جدید صادر شد.

سیف ادامه داد: این ابهامات به صورت مشترک توسط وزارت امور خارجه و بانک مرکزی پیگیری و تشریح شد و در بیانیه‌ جدید رفع ابهامات لازم صورت گرفت اما باید اشاره داشت که در این بیانیه جدید هیچ تصمیم جدیدی گرفته نشده است.

* براساس برجام پرداخت دلاری از حساب دلاری امکان پذیر است

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: برای ما خیلی مشکل نیست که با دلار کار نمی‌کنیم اما در برخی دریافتی‌های دلار باید به آن اشاره می‌شد. براساس برجام داشتن حساب دلاری ممنوعیت ندارد و در دستور بر پرداخت دلاری از حساب دلاری می‌تواند انجام شود.

وی افزود: در بخشنامه جدید نیز که به بانک‌ها داده شده است شفافیت لازم انجام و توضیح مورد نظر داده شده است تا بانک‌ها با وجود شفافیت بیشتر بتوانند در مذاکرات با همتایان خود اقدام کنند.

سیف در ادامه صحبت‌های خود در خصوص مواردی که در جلسه امشب شورای گفتگو مطرح شد، گفت: در خصوص قانون مالیات‌های مستقیم افراد مجهول‌المکان بنا بر حساسیت‌های موجود دستورالعمل‌هایی در سازمان امور مالیاتی تنظیم می‌شود که در این جلسه به آن پرداخته شد.

وی افزود: این موارد در دبیرخانه اتاق ایران با حضور نمایندگان مجلس و سازمان امور مالیاتی جمع‌بندی می‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین در خصوص بخشنامه گمرگ در خصوص افزایش ۲ درصدی مالیات واردات گفت: این بخشنامه شامل برخی از وارد کنندگان می‌شود و شرکت‌های خوش حساب یا واردات کالاهایی که به تولید منجر می‌شود، نیست و این وارد کنندگان کماکان براساس نرخ ۲ درصدی مالیات پرداخت می‌کنند.

سیف اضافه کرد: این اقدام باعث شده که شرکت‌های خوش حساب دچار بروکراسی بیش از حد شوند و مشکلاتی بابت فضای کسب و کار آنها ایجاد شود. کمیسیون اقتصادی مجلس و وزارت اقتصاد، صنعت و معدن در حال بررسی این امر هستند و تصمیم جدیدی در این خصوص اخذ می‌شود.

انتهای پیام/

 

    منبع : tasnimnews.com

    مجله
    Mostafa ارسال128 روز قبل