ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

او نخستین رییس بانک مرکزی ایران بود که در سال ۱۳۳۹ ریاست این نهاد مهم را برعهده گرفت و اگرچه یک سالی بیشتر مسئولیت آن را برعهده نداشت .درسال ۱۳۳۹قانون پولی و بانکی کشور تصویب شد و طبق فصل دوم قانون مذکور، کلیه امور مربوط به چاپ اسکناس و ضرب سکه و پشتوانه آن به بانک مرکزی محول و همچنین طبق مواد ۱۴ و ۱۸ فصل مزبور انتشار اسکناس که قبلا به موجب قانون مصوب ۳۰ تیر ۱۳۳۳ با هیئت مشترکی بود، منحصرا به بانک مرکزی ایران واگذارشد.بدین ترتیب بود که بانک مرکزی ایران در تاریخ ۱۸ مردادماه ۱۳۳۹ با سرمایه ۶/۳ میلیارد ریال و ۳۸۸ نفر پرسنل تاسیس شد و ابراهیم کاشانی ریاست آن را عهده دارشد.

 

کاشانی در هنگام انتصاب به ریاست بانک ۵۷ سال داشت با بیش از سی سال تجربه در امر بانکداری. به استثنای مدت کوتاهی که با عنوان کفیل و بعد وزیر بازرگانی در کابینه حسین علاء وارد دولت شده بود، ‌بقیه دوره فعالیت خود را در بانک ملی گذرانده بود.

 

کاشانی با اقتصاد و صاحبان صنایع و بازرگانان ایران از نزدیک آشنائی داشت و همان طور که قبلا بدان اشاره شد به اتفاق مهدی سمیعی لزوم تأسیس یک بانک مرکزی را تشخیص داده و کار تدوین و تنظیم لایحه مربوط به آن را در مقام مدیر کل بانک ملی دنبال کرده بود. علی‌اصغر ناصر، وزیر دارائی با این که خود بانکدار پرسابقه‌ای بود، ولی عملا طرح تأسیس بانک جدید را نخست در هیأت دولت و سپس در حضور شاه، به عهده کاشانی گذاشته بود. کاشانی بود که این موضوع را با شاه در میان گذاشت و موافقت شاه را برای تأسیس بانک مرکزی گرفت.

 

فهرست اسامی رؤسای کل بانک مرکزی از بدو تاسیس تا کنون به همراه سال تصدی آنها به شرح زیر است.

 

نام نام خانوادگی سال تصدی عکس و امضا
ابراهیم کاشانی ۱۱۳۳۹
علی اصغر پورهمایون ۱۳۴۰
مهدی سمیعی ۱۳۴۳
خداداد فرمانفرمائیان ۱۳۴۸
مهدی سمیعی ۱۳۴۹  
عبدلعلی جهانشاهی ۱۳۵۰
محمد یگانه ۱۳۵۲
حسن علی مهران ۱۳۵۴
یوسف خوش کیش ۱۳۵۶
محمدعلی مولوی ۱۳۵۷
علی رضا نوبری ۱۳۵۸
سید محسن نوربخش ۱۳۶۰
مجید قاسمی ۱۳۶۵
سید محمدحسین عادلی ۱۳۶۸
سید محسن نوربخش ۱۳۷۳  
محمدجواد وهاجی (قائم مقام رئیس کل(۲ ۱۳۸۲  
ابراهیم شیبانی ۱۳۸۲
طهماسب مظاهری ۱۳۸۶
محمود بهمنی ۱۳۸۷
ولی اله سیف ۱۳۹۲
 
  1. بانک مرکزی ایران در سال ۱۳۳۹ تأسیس گردید.
  2. بنابر قانون پولی و بانکی کشور، ماده ۱۹، بند ب، ردیف ۵، جناب آقای محمدجواد وهاجی، قائم مقام ریاست کل، در زمان فوت جناب آقای دکتر نوربخش (اوایل سال ۱۳۸۲) با اختیارات ریاست کل، اداره بانک را عهده دار بوده‌اند.

 

عصر بانک

منبع : tabnakbato.ir

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,