ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

حصارکشی جنگل پاندو

براساس وسعت زیادی که این جنگل دارد به عنوان بزرگترین موجود زنده از آن یاد می شود اما به دلایلی مشهود در حال از بین رفتن است که در این میان گروهی سعی بر نجات این جنگل از خطرات ذکر شده داشته و اقدام به حصارکشی آن کرده اند.

پاندو از لحاظ تراکم بزرگترین موجود زنده جهان به شمار می رود، اگرچه پاندو یک جنگل است، اما از آنجایی که تمامی ۴۷ هزار درخت درون آن به یک سیستم ریشه واحد متصل هستند که در محوطه ای به بزرگی ۴۳ هکتار در ایالت یوتای آمریکا پراکنده شده است، می توان آن را یک موجود زنده درنظر گرفت.

براساس گزارش نیوساینتیست، پاندو درحال نابود شدن است، زیرا حیوانات گرسنه ای مانند آهوها و دام ها ساقه های جوان آن را می خورند و بسیاری از درختان کهنسال این جنگل نیز به پایان عمر طبیعی خود رسیده اند و درحال نابودی هستند.

به گفته پال راجرز محقق دانشگاه یوتا درختان پیر درحال مردنند و درختان جوان درحال خورده شدن. پاندو با جرمی برابر ۶۰۰۰ تن تقریبا ۳۵ برابر سنگین تر از سنگین ترین حیوان زمین، یعنی وال آبی است. بزرگترین موجود زنده زمین از لحاظ وسعت زیستگاه یک قارچ در اورگان و بزرگترین موجود زنده زمین از نظر ارتفاع درخت سکویایی در کالیفرنیا است.

 
جنگل پاندو

پاندو همچنین یکی از قدیمی ترین موجودات زنده زمین به شمار می رود و قدمت آن از ۲۰۰۰ سال تا یک میلیون سال پیش تخمین زده شده است. با این همه درحال نابودی است، اگرچه نجات آن از این نابودی راه حلی بسیار ساده دارد:حصارکشی به دور آن.

راجرز و همکارانش برای بررسی این طرح درحدود هفت هکتار از این جنگل را حصار کشی کردند و تلاش کردند به واسطه از بین بردن گیاهان هرز و حرص کردن درختان کهنسال رشد درختان را افزایش دهند. پس از گذشت سه سال، محققان مشاهده کردند میزان ریشه در هرهکتار در بخش محصور پاندو هشت برابر از مناطق غیرمحصور شد.

نجات پاندو بزرگترین جنگل جهان! + عکس

منبع : namnak.com

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,