ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بغداد، فرماندهی عملیات استان نینوا در شمال عراق با اعلام اینکه یگان‌های نظامی مانع نزدیک شدن داعش به محور جنوب قیاره در این استان شدند، افزود: همه تلاش‌های داعش برای حمله به نیروهای امنیتی عراق در القیاره ناکام ماند.

«عبدالکریم السبعاوی» معاون فرماندهی عملیات نینوا در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به ادامه حملات تروریست‌ها به یگان‌های نظامی عراق گفت: با ممانعت از نزدیک شدن داعش به ناحیه القیاره و سرکوب کامل آن، دشمن تکفیری از دستیابی به اهداف خود بازماند.

وی افزود: یگان‌های نظامی طی زمان‌‌بندی‌های مشخص برای تحقق اهداف خود تلاش می‌کنند و اهداف معین شده از سوی فرماندهی عملیات مشترک برای اجرای آن از سوی فرماندهی عملیات آزادسازی نینوا عملیاتی می‌شود.

عبدالکریم گفت: یگان‌های نظامی با تحکیم مواضع دفاعی خود در محورهای عملیاتی و ساماندهی‌های لازم مانع تحقق اهداف دشمن و حملات آنها می‌شوند.

به گزارش فارس، حیدر العبادی نخست‌ وزیر عراق چهارم شهریور ماه گذشته با صدور بیانیه‌ای از آزادسازی کامل منطقه «القیاره» در جنوب موصل خبر داد و آن را گامی مهم برای آزادی موصل توصیف کرد.

تروریست‌های داعشی دیروز با ۵۰ خودرو حملات سنگینی را برای بازپس گیری شهر القیاره انجام دادند که با مقاومت نیروهای عراقی، این حمله به شکست منتهی شد.

در این درگیری ها نیروهای عراقی توانستند آنها را متواری کنند.

تروریست‌های تکفیری درصدد بودند با اشغال مجدد شهر و پایگاه القیاره، راه نفوذ نیروهای عراقی به شهر موصل را از محور جنوبی قطع کنند.

شهر القیاره محور اصلی عملیات پاکسازی شهر موصل به شمار می آید و نیرو و تجهیزات از این شهر به طرف شهر موصل ارسال می شود.

 شبکه خبری سی ان ان نیز پنج روز پیش گزارش داد مقامات آمریکایی از حمله شیمیایی داعش به پایگاه القیاره در استان نینوای عراق خبر داده اند.

داعش با شلیک موشک یا خمپاره حامل ماده‌ای شیمیایی که به نظر می رسد خردل باشد پایگاه القیاره محل استقرار نیروهای عراقی وامریکایی را هدف قرارداده است.

مسوولان امریکایی گفتند، پیش بینی حمله شیمیایی داعش به نیروهای عراقی وامریکایی مجری عملیات آزادسازی موصل را کرده بودند.

آزادی شرقاط کانال مهمی برای انتقال تجهیزات نظامی به نیروهای عملیات موصل باز کرد

«احمد الشریفی»، کارشناس امنیتی عراق در گفت‌‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بغداد در خصوص اهمیت آزادسازی شرقاط به عنوان مقدمه آزادی موصل، گفت: شرقاط از زمره اهداف ثانویه‌ای است که مقدمه‌ای برای آزادی هدف اصلی و راهبردی یعنی شهر موصل شمرده می‌شود.

وی افزود: درگیری‌ها در محور الانبار و صلاح الدین و کرکوک برای منزوی کردن و به محاصره درآوردن داعش در موصل است بنابراین اهمیت آن کم‌تر از آزادی پایتخت داعش در عراق نیست.

کارشناس عراق گفت: آزادسازی شرقاط همچنین دسترسی نیروهای مستقر در استان نینوا به نیروهای مستقر در صلاح الدین را ممکن ساخت و کانالی عالی برای ارسال تدارکات و تجهیزات نظامی به نیروهای آزادسازی موصل فراهم کرد.

«نعیم العبودی»، سخنگوی جنبش عصائب اهل الحق عراق نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بغداد تصریح کرد: عقیده بسیج مردمی این است که پس از آزادی شرقاط به اجرای عملیاتی در کمربند امنیتی بغداد پرداخته و سپس عازم حویجه در کرکوک شویم تا با امن کردن این مناطق و پایان دادن به مساله آوارگان عازم موصل شویم.

وی افزود: موصل باید آخرین حلقه از زنجیره عملیات‌های ضد داعش باشد چون تکمیل پاکسازی مناطق کمربند بغداد و حویجه در شرایط کنونی اولویت دارد.

به گزارش فارس، ارتش عراق سه روز پیش شهر راهبردی شرقاط در استان صلا‌ح‌الدین و جنوب موصل را آزاد کرد.

شهر شرقاط بر کناره رود دجله و در یکصد کیلومتری جنوب شهر موصل، پایتخت خودخوانده گروه تروریستی داعش در استان نینوا، واقع است.

نزدیکی این شهر به خطوط تدارکاتی نیروهای عراقی که به پایگاه هوایی قیاره در مناطق شمالیی کشور ختم می‎‌شوند، شرقاط را به منطقه‌ای راهبردی مبدل کرده است که می‌توان از آن برای تأمین منابع مورد نیاز برای آزادسازی موصل استفاده کرد.

براساس گزارش منبعی در فرماندهی عملیات، تروریست‌هایی که در شرقاط باقی مانده‌اند، در گروه‎هایی سه یا چهار نفره در خانه‌ها حضور دارند.

گزارش‌ها حاکی از آن هستند که از سال ۲۰۱۴ که تروریست‌های داعش شهر شرقاط را تحت کنترل داشتند، ده‎ها هزار عراقی در این شهر محصور بوده‌ اند.

ضرورت آزادسازی فوری مناطق مرزی عراق با سوریه

«وسام الحردان»، رئیس شوراهای بیداری عراق در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بغداد ضمن توصیه به فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور برای آزادسازی مناطق مرزی عراق با سوریه گفت: در شرایط کنونی اوضاع خطرناک در مناطق مرزی آزادسازی آن را ضروری می کند.

وی افزود: عناصر داعش هنوز در برخی نقاط مرزی همچون وادی حوران، عکاشات و بسیاری دیگر حضور دارند که خطری برای مسافران، مسیر بین المللی، ارتش و گذرگاه های مرزی است و ارتش و فرماندهی نظامی باید هر چه سریع تر برای آزادسازی آنجا اقدام کنند.

الحردان گفت: ما از فرماندهی نظامی و  همچنین حیدر العبادی فرمانده کل نیروهای مسلح می‌خواهیم که توصیه‌های ما را جدی بگیرد چون حضور تروریست‌ها در این مناطق معضل بزرگی شده است.

وی افزود: بر پایه اطلاعات موجود نیروهای امنیتی عراق عازم جزیره هیت شده‌اند تا آنجا را آزاد کنند و سپس به سوی منطقه زویه البونمر، منطقه البوعساف و البوعلی الجاسم، البوشعبان و البوذیات شوند که این عملیات‌ها زمان بر است و به قدرت و نقشه‌های عملیاتی بزرگی نیاز دارد اما در هر حال نباید بقایای مناطق تحت سیطره داعش را رها کرده چون می‌تواند به لانه و مامن جدیدی برای این تروریست‌ها مبدل شود.

انتهای پیام/ح

منبع : farsnews.com

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,