ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

موج گرفتگی یک نفر در اثر انفجار مین در قصرشیرین

راننده این گریدر پس از موج گرفتگی به بیمارستان منتقل شد و به خودرو وی نیز خسارت وارد شد.

رییس پلیس قصرشیرین گفت: انفجار یک قبضه مین به جا مانده از دوران جنگ تحمیلی در این شهرستان منجر به موج گرفتگی یک تن شد.

به گزارش ایرنا، سرهنگ عنایت فلاحی افزود: در جریان این انفجار که دیروز رخ داد یک دستگاه گریدر حین عملیات راهسازی در منطقه آق داغ از توابع بخش مرکزی شهرستان قصرشیرین با مین برخورد کرد و بر اثر این حادثه راننده آن که اهل گیلانغرب است دچار موج گرفتگی شد.

وی اظهار کرد: راننده این گریدر پس از موج گرفتگی به بیمارستان منتقل شد و به خودرو وی نیز خسارت وارد شد.

از ابتدای امسال تاکنون ۹ مورد انفجار مین به جا مانده از دوران جنگ تحمیلی در این شهرستان به وقوع پیوست که در سه مورد آن ۱۱ راس گوسفند تلف شدند و در شش انفجار دیگر نیز به سه دستگاه بولدوزر متعلق به مرکز مین زدایی و یک دستگاه گریدر و ۲ دستگاه کمباین خسارت مادی وارد شد و پنج تن نیز دچار موج گرفتگی شدند.

با گذشت ۲۸ سال از پایان جنگ تحمیلی، مرزنشینان مناطق غربی استان کرمانشاه، همچون ساکنان سایر مناطق مرزی همچنان قربانی مین های خاموش و انفجار مهمات عمل نکرده هستند.

پارسال در مجموع بر اثر ۳۵ مورد انفجار مین و مهمات به جا مانده از دوران جنگ تحمیلی در شهرستان قصرشیرین ۶ تن کشته و ۳۱ نفر نیز مجروح شدند.

نیروهای نظامی، کشاورزان، روستاییان، عشایر منطقه و همچنین نیروهای پاکسازی کننده مواد منفجره در مناطق آلوده به مین حادثه دیدگان را شامل می شوند.

همچنین سال گذشته به علت انفجارهای مین به جا مانده از دوران جنگ تحمیلی به ماشین آلات کشاورزی و دستگاه های مین روب که در قصرشیرین مشغول فعالیت بودند، خسارت هایی وارد شد و چندین راس احشام عشایر منطقه نیز تلف شدند.

جشن پاکسازی ۷۰۰ هزار هکتار از زمین های آلوده به مین استان کرمانشاه بهمن ماه سال ۹۱ با حضور مسوولان برگزار شد اما با این وجود از آن زمان تاکنون چند مورد برخورد خودرو یا انسان با مین های باقی مانده از زمان جنگ تحمیلی در نواحی مرزی این استان مشاهده شده است.

اکنون ۲ شرکت مین زدایی وابسته به وزارت دفاع در قالب ۱۲ گروه با یکصد عضو، در مناطق آلوده قصرشیرین مشغول بازنگری و پاکسازی اراضی آلوده به مین هستند.

با وجود تلاش بی وقفه نیروهای پاکسازی میدان های مین تاکنون تعدادی از مردم مناطق مرزی استان کرمانشاه بویژه مرزداران، عشایر و نیروهای پاکسازی اراضی آلوده به مین در شهرستان قصرشیرین در اثر برخورد و یا انفجار مین و مهمات به جا مانده از دوران جنگ تحمیلی شهید، جانباز، مجروح و معلول شده اند.

قصرشیرین در غرب استان کرمانشاه با بیش ۲۷ هزار تن جمعیت دارای ۱۸۶ کیلومتر مرز مشترک با عراق است که در زمان جنگ تحمیلی ۲ سال کامل در اشغال نیروهای بعثی عراق بود و جنگ هشت ساله تحمیلی از این منطقه غربی کشورمان آغاز شد و آخرین نقطه پایان جنگ نیز در این منطقه بود.

منبع : بیتوته

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,