ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

۲۵ مرداد ۱۳۹۵ – ۰۹:۰۹

ایران آمریکا

علی رغم ادعای اوباما مبنی بر اینکه واشنگتن هیچ باجی برای آزادی گروگانها به ایران پرداخت نکرده، یک مقام ارشد وزارت دادگستری آمریکا از این اقدام کاخ سفید به شدت انتقاد کرده و آن را نوعی باج دانسته است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از منابع ناشناس در وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده است که جان کارلین رئیس بخش امنیت ملی در وزارت دادگستری، با اقدام وزارت خارجه و کاخ سفید در ارسال یک هواپیما پر از پول نقد به ایران به شدت انتقاد کرده و این اقدام را پرداخت باج به ایران دانسته است.

پرداخت پول نقد به ایران همزمان با آزادی ۴ زندانی آمریکایی بوده که در ایران در بازداشت به سر می بردند. رهبران آمریکا اعلام کرده‌اند که پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار به ایران ارتباطی با آزادی ۴ شهروند آمریکایی نداشته و یک قرارداد کاملا جداگانه بوده است.

مقام‌های آمریکایی تاکید کرده‌اند که این پول به عنوان اولین قسط از توافق ۱٫۷ میلیارد دلاری به دست آمده میان دولت اوباما و ایران برای حل دعوای حقوقی چند ده ساله بر سر عدم انجام قرارداد نظامی میان دو کشور در سال ۱۹۷۹ پرداخت شده است.

این پرداخت که دادگاه بین‌المللی لاهه به آن رای داد همچنین در همان تعطیلات اجرای توافق هسته‌ای میان تهران و آمریکا و ۵ قدرت جهانی دیگر انجام شد.

باراک اوباما در ۱۷ ژانویه (۲۷ دی) بدون اشاره به پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد گفت: با اجرای توافق هسته‌ای زندانیان آزاد شده، زمان برای حل این مسئله نیز مناسب بود.

مقامات آمریکایی هرگونه ارتباط میان این پرداخت و تبادل پول را انکار کرده‌اند. آنها اعلام کردند که همزمانی این دو موضوع تصادفی بوده است

به گفته این منابع ناشناس، کارلین از جمله مقامهای ارشد وزارت دادگستری آمریکا است که نسبت به این تصمیم اعتراض کرده است. بر اساس قوانین آمریکا، پرداخت باج برای آزادی گروگان ها ممنوع است چرا که این اقدام تروریست ها را تشویق می کند تا شهروندان آمریکایی را به گروگان بگیرند.

تد کروز سناتور آمریکایی نیز در واکنش به این مساله گفت: مسائل فاش شده در این خصوص که دولت اوباما برای آزادی آمریکایی ها ۴۰۰ میلیون دلار به ایران باج داده است، تازه ترین نشانه از این است که توافق هسته‌ای واشنگتن با ایران، غیر مشروع و غیر قانونی بوده است.

انتهای پیام/

    منبع : tasnimnews.com

    اخبار

    برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

    Mostafa ارسال194 روز قبل