ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

خبرنگار بین‌المللی کروات در گفت‌وگو با تسنیم:

۲۱ مرداد ۱۳۹۵ – ۱۸:۰۹

خبرنگار ملی کرواسی

خبرنگار بین‌المللی کرواسی گفت: شاید ده‌ها بار نامه امام خامنه‌ای در رسا‌نه‌های مختلف اروپا منتشر شد و بازتاب خیلی مثبتی داشت و سبب شد مردم اروپا ذهنیت‌شان در مورد ایرانی‌ها تغییر کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، حسن حیدر دیاب خبرنگار بین‌المللی، دبیر سرویس خاورمیانه روزنامه «وسرنیلی» در کشور کرواسی است. وی از سال ۲۰۱۱ برای پوشش خبری اخبار مختلف به ایران سفر می‌کند و در روزهای اخیر به دعوت اداره اخبار و رسانه آستان قدس رضوی به مشهد مقدس سفر کرده تا برنامه‌های دهه کرامت را پوشش دهد.

در همین راستا به بهانه حضور وی در مشهد گفت‌وگویی اختصاصی با وی در دفتر خبرگزاری تسنیم خراسان رضوی داشتیم که مشروح آن به شرح زیر است:

تسنیم: نخستین سفرتان به ایران چطور بود و چه نظری در مورد مردم ایران پیدا کردید؟

حیدر دیاب: من روزنامه‌نگار بین‌المللی هستم و به کشورهای مختلفی سفر کردم، برای نخستین بار در سال ۲۰۱۱ برای کنفرانس انتفاضه به تهران آمدم. زمانی که به کشورم برگشتم یک مقاله از حضورم در بین مردم ایران نوشتم، مردم کشورم وقتی مقاله‌ام را خواندند، باور نمی‌کردند که ایران چنین کشوری باشد.

مردم ایران، آدم‌های بسیار صمیمی و دوست‌داشتنی هستند، من تاکنون مقاله‌های مختلفی در مورد ایران نوشتم، ایران دارای فرهنگ غنی ۲۵۰۰ ساله است. البته آن چیزی که قبل از نخستین سفرم به ایران خوانده بودم، کاملاً از آن‌چه خودم در ایران مشاهده کردم متفاوت بود.

تسنیم: شنیده‌ایم که بارها مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) را در ایران پوشش داده‌اید. این مراسم را به عنوان یک خبرنگار چگونه دیدید؟

حیدر دیاب: من چندین بار برای پوشش خبری مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) به ایران آمدم. این مراسم بی‌نظیر است، جمعیت انبوهی از مردم را که حدود سه میلیون نفر هستند را در این مراسم دیدم و بسیار برای من جالب بود، همینطور سخنرانی که امام خامنه‌ای در این مراسم می‌کردند برای من بسیار تاثیرگذار بود.همچنین نامه‌ای که امام خامنه‌ای به جوانان اروپا نوشتند هم برای من خیلی جالب بود و اینکه بازتاب بسیار خوبی بین مردم اروپا داشت.

تسنیم: فضای ایران چقدر با فضایی که رسانه‌های غربی از آن به تصویر می‌کشند متفاوت است؟

حیدر دیاب:من بعد از انقلاب ایران، با توجه به تبلیغات منفی که ایران می‌شد، می‌ترسیدم که به ایران بیایم ولی بعداً متوجه شدم که فضای ایران آن چیزی نیست که رسانه‌ها به ما نشان می‌دهند و فهمیدم که مردم ایران خیلی علاقه‌مند هستند به امام خامنه‌ای و هر زمان که ایشان سخنرانی دارند، به خیابان‌ها می‌آیند.

تسنیم: در این مدت که برای پوشش برنامه‌های سالگرد ارتحال امام به ایران سفر می‌کردید چه شناختی از امام خمینی (ره)  پیدا کردید؟

حیدر دیاب: امام خمینی (ره) شخصیت بسیار بزرگی دارند و به نظر من ایشان کار بزرگی کردند. قبل از انقلاب ایران دنیا به دو قطب آمریکا و شوروی تقسیم شده بود که امام خمینی (ره) این وضعیت رادیکالی را تغییر دادند و نقشه دنیا را عوض کردند.

زمانی که جریان انقلاب ایران متولد شد دنیا را تحت تاثیر قرار داد و تمام این‌ها بخاطر ایدئولوژی بود که امام خمینی (ره) داشتند. قبل از انقلاب ایران، انقلاب‌های دیگری هم اتفاق افتاده بود ولی هیچکدام به اندازه انقلاب ایران تاثیرگذار نبودند. مهم‌تر از همه اینکه این وضعیت در حال حاضر هم وجود دارد و ایدئولوژی امام خمینی (ره) همچنان هم بین مردم ایران باقی است و اثرگذاری خود را چه در ایران و دنیا دارد.

تسنیم: در بخشی از صحبت‌های خود به نامه امام خامنه‌ای به جوانان اروپایی اشاره کردید، بازتاب نامه امام خامنه‌ای به جوانان اروپا چگونه بود؟

حیدر دیاب: شاید ده‌ها بار این نامه در رسا‌نه‌های مختلف اروپا منتشر شد و بازتاب خیلی مثبتی بین مردم اروپا داشت و سبب این شد که مردم اروپا ذهنیت‌شان در مورد ایرانی‌ها تغییر بکند، اروپایی‌ها مردم ایران را خیلی بافرهنگی می‌دانند و خیلی هم علاقه‌مند هستند به فرهنگ ایرانی. همچنین که ایران بسیار کشور زیبایی در چشم مردم اروپاست. مردم اروپا بین مردم ایران و کشورهای عربی تفاوت می‌گذارند.

من خودم به شخصه بارها مقاله‌های متفاوتی راجع به فرهنگ ایران و اقتصاد ایران در روزنامه‌ نوشتم و همیشه بازتاب خیلی خوبی در موردشان داشتم. در صورتی که وقتی در مورد عربستان یا ترکیه می‌نویسم این بازتاب مثبت را نمی‌بینم.

تسنیم: شنیده‌ام سفرهای متعددی به نقاط مختلف ایران داشته‌اید. شهرهای ایران را چگونه دیدید؟

حیدر دیاب: من در سفرهایی که به ایران و شهرهای مختلف داشتم، همیشه احساس خوبی داشتم. سفرم به اصفهان واقعاً بی‌نظیر بود، این شهر تاریخ بسیار خوبی دارد و شما احساس شگفت‌انگیزی در این شهر تاریخی می‌کنید و زمانی که به کشورم بازگشتم مقاله سه صفحه‌ای کاملی برای این شهر در روزنامه‌ای که در کروواسی کار می‌کنم؛ نوشتم و بازتاب خیلی خوبی هم به همراه داشت.

همه شهرهای ایران پر از داستان‌های گوناگون و رمز‌آلود است و این برای من که یک خبرنگار هستم و آزاد هستم که هرچه می‌خواهم بنویسم بسیار جالب است. من همیشه مقاله‌های خوبی برای ایران می‌نویسم چرا که خودم همیشه احساس خوبی از حضور در ایران داشتم. ایران واقعا کشور جالبی است، شما در ایران در تاکسی هم داستان‌های جالبی می‌شنوید. اینجا هر روز اتفاقات شگفت‌انگیزی می‌افتد.

تسنیم: از حضورتان در مشهد و مشرف شدن به حرم امام رضا (ع) برای ما بگویید.

حیدر دیاب: وقتی مهیا شدم که به مشهد سفر کنم، خیلی خوشحال شدم. زیرا که اینجا شهر خیلی خوب  و معروفی است. دلیل اصلی‌ هم وجود حرم امام رضا (ع) است. من به دعوت اداره اخبار و رسانه آستان قدس رضوی برای پوشش خبری دهه کرامت به مشهد آمدم و تاکنون از مکان‌های مختلف بازدید داشتم و همچنین با زوار غیر ایرانی دیدار داشتم.

من فکر می‌کنم این شهر ویژگی‌های خیلی خاصی دارد؛ زیرا که وجود بارگاه امام رضا (ع) یک احساس خوبی را در این شهر به وجود آورده و آن انرژی و امواج مثبتی که در محل بارگاه امام رضا (ع) تابانده می‌شود یک حس خوب را در تمام شهر بوجود آورده است. آن چیزی که بعد از حرم امام رضا (ع) در این شهر حائز اهمیت است وجود زوار غیرایرانی است.

من زمانی که در صفحه اینترنت نوشتم که قصد که سفر به مشهد را دارم، بازتاب خیلی مثبتی از دوستان غیر مسلمانم داشتم که بعضی از آنها حتی به مشهد سفر کرده بودند و به من می‌گفتند که ما هم به مشهد سفر کردیم و جای بسیار خوبی است. من از این اتفاق خیلی خوشحال شدم، چرا که خودم شیعه هستم و همیشه دوست داشتم حرم امام رضا (ع) را از نزدیک ببینیم.

همین الان هم مشغول نوشتن مقاله‌ای در مورد مشهد و حرم امام رضا (ع) هستم و شروع مقاله‌ام با حرم امام رضا (ع) است. زمانی که از نزدیک به حرم امام رضا (ع) مشرف شدم، فضایی معنوی که در حرم وجود دارد بسیار شگفت‌زده‌ام کرد و این نه تنها در خود بارگاه امام رضا (ع) بلکه در تمام شهر وجود دارد، فضای معنوی حرم امام رضا(ع) را در هیچ کجای دیگر تجربه نکرده‌ام.

نیمه‌شب مردم زیادی را می‌بینم که در حرم حضور دارند و دعا می‌کنند و این برای من بسیار حیرت‌‌انگیز بود. از همه جالب‌تر برای من حضور انبوهی از زوار خارجی است که شاید ده‌ها هزار نفر هر ساله به این شهر می‌آیند تا به حرم امام رضا (ع) مشرف شوند. من اسلام واقعی را در حرم امام رضا (ع) احساس کردم.

تسنیم:در سال‌های اخیر کروات‌های زیادی در فوتبال ایران حاضر شده‌اند. شما خودتان هم فوتبالی هستید؟

حیدر دیاب: بله به شدت طرفدار تیم فوتبال بارسلونا هستم. یادم می‌آید همیشه وقتی میروسلاو بلاژویچ که مربی تیم ملی کشور ایران بود که از دوستان قدیمی من هم هست، از ایران بازمی‌گشت می‌گفت مردم ایران قلب بسیار بزرگی دارند و بسیار صمیمی هستند. ولی تنها ایرادی که دارد شلوغی تهران است.

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mostafa ارسال195 روز قبل