ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

گزارش تسنیم از آخرین تحولات میدانی سوریه/

۱۵ شهریور ۱۳۹۵ – ۱۸:۲۸

جان کری و عادل الجبیر

در گیرودار خبرها و شایعاتی که درباره قریب‌الوقوع بودن دستیابی آمریکا و روسیه به توافق بزرگ درباره سوریه شنیده می‌شد، در میدان عمل، نیروهای ارتش سوریه و همپیمانانش توانستند به یک پیروزی و دستاورد بسیار مهم دست یابند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، ارتش سوریه و همپیمانانش با بازپس‌گیری سه دانشکده نظامی(دانشکده‌های توپخانه، تسلیحات و فنی هوایی) که یک ماه پیش به  اشغال تروریست‌های تکفیری درآمده بود، بار دیگر محاصره مزدوران محور آمریکایی صهیونیستی سعودی را در محله‌های شرقی حلب تکمیل کردند.

این سه دانشکده در جنوب شهر حلب واقع است و بازپس‌گیری این اماکن به این معناست که ارتش و همپیمانان آن تنها راه تروریست‌ها برای وارد کردن سلاح و تجهیزات را مسدود کردند.

درگیری‌های شدید در جنوب حلب از ۳۱ جولای گذشته در پی حملات گسترده ائتلاف گروه‌های تروریستی موسوم به جیش الفتح با هیاهوی زیادی که عبدالله المحیسنی تروریست سعودی به راه انداخت، آغاز شد، این گروه‌های تروریستی با تکیه بر ده‌ها عامل انتحاری پس از یک هفته توانسته بودند منطقه دانشکده‌های نظامی حلب را به  اشغال خود درآورند و روزنه‌ای را در منطقه الراموسه برای خود ایجاد کنند.

آنچه به ائتلاف معارض سوری موسوم شده و سرکردگانش در هتل‌های پنج ستاره عربستان و دیگر کشورها اقامت بی‌دردسری دارند در آن زمان مدعی شده بودند که سیطره کامل گروه‌های تروریستی وابسته به آنها بر حلب تنها به زمان نیاز دارد.

از آن زمان، ارتش سوریه با حمایت نیروهای دفاع مردمی و همپیمانان خود عملیات گسترده خود را برای بازپس‌گیری این دانشکده‌های مهم آغاز کرد و در نهایت توانستند یکشنبه چهاردهم شهریو(چهارم سپتامبر) این اماکن را از تروریست‌ها بازپس گرفته و به پیروزی بزرگی دست یابند.

نیروهای ارتش سوریه در ادامه پیشروی در جبهه حلب، توانستند روستای المشرفه را از لوث تروریست‌های تکفیری پاکسازی کنند.

ارتش سوریه همچنین مواضع تروریست‌های تکفیری در شهرک‌های الحمیدیه و مسحره در حومه میانی قنطره را هدف قرار داد.

در حومه حماه هم تروریست‌های تکفیری عضو گروه موسوم به جندالاقصی و گروه‌های دیگر در معرض شدیدترین حملات ارتش سوریه قرار دارند. رسانه‌های حامی تروریست‌ها از درگیری‌های شدید میان ارتش سوریه و این افراد در اطراف شهرک معان و شهرک معردس در حومه شمالی حماه و حملات هوایی ارتش سوریه به مواضع تروریست‌ها در حومه جنوبی حماه خبر داده‌اند.

تروریست‌ها که در صحنه میدانی شکست‌های سنگینی در برابر ارتش سوریه متحمل شده‌اند، به عملیات تروریستی در برخی شهرهای سوریه دست زدند، آنها یک دستگاه خودروی بمب‌گذاری شده را در مرحله الزهراء‌شهر حمص و یک خودروی بمب‌گذاری شده را در منطقه الصبوره در حومه دمشق منفجر کردند، شهر طرطوس هم از آتش کینه تکفیری‌ها در امان نماند و یک خودروی بمب‌گذاری شده در ورودی این شهر منفجر شد که این انفجارها چندین کشته و زخمی به جا گذاشت.

همزمان با این انفجارهای تروریستی، جنگنده‌های رژیم اشغالگر قدس در ادامه حمایت‌های صهیونیست‌ها از گروه‌های تروریستی تکفیری در سوریه،‌مواضع ارتش سوریه در حومه قنیطره را بمباران کردند.

جنگ  تروریست‌ها با یکدیگر/ احرارالشام و جندالاقصی در اریحا درگیر شدند

منابع خبری از وقوع درگیری‌هایی میان گروه‌های تروریستی احرارالشام و جندالاقصی در شهر اریحا خبر داده‌اند،‌این درگیری‌ها پس از آن آغاز شد که تروریست‌های احرارالشام به مقرهای تروریست‌های جندالاقصی در این شهر حمله کردند، این درگیری‌ها به هلاکت شماری از دو طرف از جمله ابوصطیف از سرکردگان جندالاقصی به عنوان فرمانده عملیات حومه حماه و برادرش منجر شده است.

این در حالی است که در پی شکست بزرگ گروه‌های تروریستی تکفیری در جنوب حلب، این گروه‌ها یکدیگر را به خیانت و شانه خالی کردن از عمل به تعهداتشان در قبال یکدیگر متهم کرده‌اند که از جمله این گروه‌ها، احرار الشام است که به خیانت متهم شده است.

در حالی که گروه‌های تروریستی، در پی شکست در جنوب حلب یکدیگر را به خیانت متهم می‌کنند، خبر جدایی گروه تروریستی موسوم به الویه صقور الشام به سرکردگی ابوعیسی الشیخ از گروه تروریستی احرارالشام، ضربه دیگری به جبهه ضد سوری وارد کرده است.

الویه صقور الشام در مارس ۲۰۱۵ ادغام کامل خود در گروه تروریستی احرارالشام را اعلام کرده بود.منابع حامی گروه‌های تروریستی درباره علت این جدایی گفته‌اند که ابوعیسی الشیخ تمایل داشته که فرمانده کل احرارالشام شود، وی همچنین با ادغام احرارالشام در جبهه النصره مخالف بوده است.

الویه صقورالشام، احرارالشام را متهم کرده که نقش آن(الویه) را به حاشیه رانده است به ویژه پس از آنکه ،‌ابوعیسی الشیخ از منصب خود به عنوان معاون سرکرده احرارالشام در امور سیاسی برکنار شده بود.

سرخوردگی و ناامیدی رسانه‌های حامی گروه‌های تروریستی در قبال تحولات جنوب حلب

روزنامه‌های رسمی سعودی که هر روز اخبار و گزارش‌هایی درباره اوضاع سوریه و به طور خاص درباره وضعیت گروه‌های تروریستی مورد حمایت خود در حلب منتشر می‌کردند و مدعی فتح قریب الوقوع حلب پس از اشغال دانشکده‌های نظامی توسط تروریست‌ها می‌شدند، امروز به استنثای الحیات و الشرق الاوسط، بقیه هیچ خبر و یا گزارشی درباره شکست سنگین روز گذشته این گروه‌ها که به آزادسازی دانشکده‌های نظامی در جنوب حلب منتشر نکرده و این خبر و حادثه مهم را سانسور کردند تا بر عمق سرخوردگی و ناامیدی این رسانه‌ها مهر تایید زده شود.

در این زمینه روزنامه سعودی الشرق الاوسط به اوضاع دشوار و نابسامان گروه‌های تروریستی در حلب اذعان کرد و نوشت وضعیت میدانی بهتر از سیاسی نیست، چرا که نیروهای نظام(ارتش سوریه)، روز گذشته دانشکده‌های نظامی منطقه الراموسه حلب در جنوب غربی را پس گرفتند تا محاصره محله‌های شرقی حلب از سرگرفته شود.

                                                            اذعان روزنامه السعودی الشرق الاواسط به اوضاع بغزنج و دشوار تروریست‌ها و برتری ارتش سوریه

این روزنامه اعلام کرد توافق آمریکا و روسیه درباره سوریه در آخرین لحظات شکست خورد. الشرق الاوسط و الحیات دیگر رسانه سعودی متن کامل نامه نماینده آمریکا در امور سوریه خطاب به گروه‌های تروریستی را منتشر کردند که این مقام آمریکایی بر حمایت‌های کامل واشنگتن از این گروه‌ها تاکید کرده است.

حامیان گروه‌های تروریستی در فضای مجازی، برخی گروه‌ها را به خیانت و تنها گذاشتن گروه‌های دیگر در جبهه جنوبی حلب که به شکست سنگین آنها منجر شد، متهم کرده‌اند.

یکی از این افراد که نام خود را در صفحه شخصی خود، پژوهشگر جهادی گذاشته، تامین امنیت مرزهای سلاطین(در اشاره به همکاری گسترده برخی گروه‌های تروریستی با ارتش ترکیه در سیطره بر مناطق شمال سوریه) را برای بسیاری از گروه‌های تروریستی مهمتر از شکستن محاصره تروریست‌ها که البته از نام مسلمان برای آنها استفاده کرده، اعلام کرده است

 

فرد دیگری با اشاره به اوضاع بحرانی باند ترورریستی جبهه فتح الشام(جبهه النصره)، اردوغان را هدف انتقاد قرار داده و نوشته است : اردوغان با خارج کردن شمار زیادی از نیروهای الجیش الحر برای این‌که به نیابت از وی در جرابلس بجنگند، در محاصره حلب مشارکت کرد، جبهه فتح الشام به تنهایی نخواهد توانست در حلب مقاومت کند.

یکی دیگر از حامیان گروه‌های تروریستی این‌گونه نوشته است: پرده‌ها کنار رفت و خائن مشخص شد، این‌که چه کسی ایستادگی کرد،‌همه می‌دانند که چه کسی با نام فتح حلب تجارت می‌کرد و خود را اینگونه خطاب می‌کرد، ولی او حقیری بیش نبود.

حملات ارتش عربستان به برخی مناطق حومه دمشق

به گزارش تسنیم،‌گروه تروریستی جیش الاسلام موسوم به ارتش عربستان در سوریه، برخی مناطق غوطه شرقی را هدف حملات تروریستی خود با عنوان ذات الرقاع ۴ قرار دادند، این حملات در پی پیشروی مستمر ارتش سوریه در عملیات پاکسازی غوطه و دستاوردهای قابل توجه در این عملیات صورت گرفته است و برخی تحلیلگران این حملات را نشانه نگرانی تروریست‌های جیش الاسلام از تحولات میدانی قلمداد کرده‌اند. این گروه تروریستی که از حمایت‌های گسترده رژیم سعودی برخوردار است، مناطقی در اطراف دوما و الشیفونیه را هدف حملات خود قرار داد.

ارتش سوریه همان شیوه موفقیت‌آمیزی را که در جنوب غوطه در پیش گرفته بود، در شمال غوطه انتخاب کرده است که این شیوه، پیشروی در خط طولی در عمق و سپس دور زدن تروریست‌ها برای محاصره مناطق وسیعی است که تحت اشغال آنها قرار دارد تا بتواند به آسانی و سرعت به جداسازی این مناطق از یکدیگر بپردازد، ارتش سوریه با این استراتژی توانست مناطق زبدین و دیرالعصافیر در جنوب غوطه را به محاصره خود درآورد.

ارتش سوریه ترفند آمریکا را خنثی کرد

روزنامه السفیر درباره تحولات جبهه حلب ابراز عقیده کرده است : شکاف و روزنه‌ای را که مایکل راتنی نماینده دولت آمریکا(در امور سوریه) به گروه‌های مسلح در الراموسه در جنوب حلب وعده داده بود، ارتش سوریه به سرعت آن را بست و شکاف دیگری که آمریکایی‌ها در حال حاضر به  دنبال ایجاد آن هستند، در الکاستیلو در شمال حلب است، آمریکایی‌ها می‌خواهند از طریق گروه‌های تروریستی مورد حمایت خود این مناطق را به سیطره خود درآورند.

این روزنامه با اشاره به موفقیت نیروهای ارتش سوریه و همپیمانان در بازپس‌گیری دانشکده‌های نظامی حلب از تروریست‌ها که با فرار گسترده مزدوران محور ضد سوری همراه بود، اعلام کرد گروه‌ های مسلح در پی این رویداد، همدیگررا به خیانت و عقب‌نشینی از نبرد حلب متهم می‌کنند.

به گزارش تنسیم،‌السفیر نوشته است چند روز پیش گروه احرارالشام و گروه‌های دیگر برای تشکیل آنچه جیش حماه خوانده‌اند، ائتلاف کرده‌اند که نشان دهنده تلاش این گروه‌ها برای انتقال آتش جنگ از جبهه‌های حلب به حومه حماه است، متفرق شدن این گروه‌ها و اهداف و وابستگی‌های خارجی متعدد آنها میان جبهه‌های حلب و حماه به علاوه تحولات جرابلس تاثیر آشکاری بر وضعیت میدانی گذاشته است.

افشای وعده‌‌های آمریکا به گروه‌های تروریستی

نامه نماینده ویژه دولت آمریکا در امور سوریه به گروه‌های تروریستی بسیاری از نیت‌های خاص آمریکا در قبال سوریه را بر ملا می‌کند.

شاید خطرناک‌ترین مفاد این نامه مربوط به وعده‌های این مقام آمریکایی مبنی بر باز کردن جاده‌های الکاستیلو و الراموسه و تحمیل تدابیر نظامی مشخص بر آن از جمله عقب نشینی نیروهای ارتش سوریه از آن باشد.این مقام آمریکایی، گروه‌های تروریستی را با عنوان گروه‌های انقلاب سوریه مخاطب خود قرار داده است. این نامه بر  دوگانه بودن معیارهای آمریکا در مبارزه با تروریسم و ادامه وقت‌کشی در نهایی کردن موضع خود در قبال تروریسم گروه‌های تکفیری از جمله جبهه النصره مهر تایید می‌زند.

در حالی که گروه‌‌‌های تروریستی تکفیری حساب ویژه‌ای بر آمریکا و توافق این کشور با روسیه باز کرده‌اند که به آنها وعده آتش بس فراگیر و پایان محاصره آنها در حلب را داده، یک مسئول بلندپایه وزارت خارجه آمریکا اعتراف کرده است این کشور هنوز به توافقی با روسیه دست نیافته است.

در این زمینه روزنامه الاخبار نوشته است دمشق و همپیمانانش، معادله روشنی را در نبردهای شمال سوریه پس از محاصره مجدد گروه‌‌های تروریستی فعال در محله‌های شرقی حلب آشکار کردند، این معادله که پس از درگیری‌های بسیار شدید حاکم شد و منعکس کننده تصمیم سیاسی از سوی دولت سوریه و همپیمانانش بود که بر ضرورت محاصره تروریست‌ها و  اهمیت آن تاکید می‌کنند.

به نوشته این روزنامه، صحنه میدانی در شمال سوریه به نظر می‌رسد عجیب و غریب‌تر باشد، در حالی که مناطق تحت کنترل گروه‌های تروریستی به شدت ملتهب است، حامیان بین المللی و منطقه‌ای‌شان برای بهبود روابط و ائتلاف‌های آنها تلاش می‌کنند.

در صحنه سیاسی، خبرهایی از نشست‌های فشرده مقامات آمریکایی و روسی منتشر شده و نشست سران گروه موسوم به بیست در شهر هانگژو چین به صحنه مناسبی برای برگزاری نشست‌های دوجانبه میان برخی سران تبدیل شده است که مسئله سوریه در صدر مسائل قرار دارد

این روزنامه با بیان اینکه ، حضور فعال ارتش سوریه در میدان ، به ویژه در جبهه‌های حلب که دیروز شاهد یک تحول مهم بود و آن حلقه محاصره مجدد تروریست‌ها برقرار شد، تصریح کرده است تصور دستیابی به هر توافقی درباره سوریه بدون رضایت جمهوری اسلامی ایران دشوار است حتی اگر مسکو بازیگر اساسی در تحقق این توافق باشد و در آن سو بعید است که آنکارا بدون تایید آمریکا هر چند غیر علنی وارد معامله‌ای شود.

با وجود تمام آنچه درباره وجود اختلاف میان ترکیه و آمریکا گفته شده، باید تاکید کرد که بدون موافقت آمریکا، حملات نظامی ترکیه به خاک سوریه و ادامه آن ممکن نبود و احتمال می‌رود که اختلافات در دیدگاه‌ها میان دو همپیمان فقط به جزئیات حاشیه‌ای محدود شود و هرگز اختلافات بزرگی میان دو طرف درباره اهداف کلی وجود ندارد در این چارچوب آمریکا اعلام کرده بود که نیروهایش اهداف گروه داعش را با سکوهای سیار پرتاب موشک هیمارس که به تازگی در ترکیه مستقر کرده، هدف قرار داده است.
ائتلاف آمریکا و ترکیه تا کنون سبب بروز تقسیماتی در شمال سوریه شده که این مناطق را در برابر آینده مبهم قرار داده که باب تمام احتمالات را درباره آن باز گذاشته است.

این در حالی است که یکی از سایت‌های حامی گروه‌های تروریستی از برنامه‌ریزی دولت ترکیه برای ایجاد نوار مرزی به عمق ۲۰ کیلومتر در شمال سوریه برای گروه‌های تروریستی مورد حمایت خود به سرکردگی الجیش الحر پرده برداشته است.

تحرکات فشرده آمریکا برای دستیابی به توافق با روسیه درباره آتش بس از عمق تنگنا و بحران گروه‌های تروریستی مورد حمایت این کشور و اذعان به دست برتر ارتش سوریه در صحنه میدانی حکایت می‌کند، نماینده آمریکا به گروه‌های تروریستی اطمینان داده که هدفش دستیابی به توافقی با روسیه است که مانع بمباران مناطق تحت کنترل این گروه‌ها حتی جبهه فتح الشام شود که این مسئله بر حمایت آمریکا از گروه تروریستی جبهه النصره که اخیرا به جبهه فتح الشام تغییر نام داده، مهر تایید می‌زند و دروغ بودن ادعاهای آمریکا درباره مبارزه با تروریسم را مورد تاکید قرار می‌دهد، زیرا نشان می‌دهد آمریکا به آن چیزی که می‌گویند، عمل نمی‌کنند و قابل اعتماد نیستند، نماینده آمریکا در حالی به تروریست‌ها قول داده کشورش مانع حملات ارتش سوریه به همه گروه‌های مسلح از جمله جبهه فتح الشام خواهد شد که آمریکا در ظاهر دو گروه داعش و جبهه النصره را در فهرست گروه‌های تروریستی خود قرار داده بود، البته آمریکا از همان  ابتدای بحران تحمیلی بر سوریه، تروریست‌ها را به خوب و بد یا میانه‌رو و  تندرو تقسیم کرده است.

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mostafa ارسال173 روز قبل