ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

در نامه‌ای به وزیر علوم

۰۹ مهر ۱۳۹۵ – ۱۵:۲۱

محمد فرهادی وزیر علوم

مسئولان بسیج دانشجویی دانشگا‌ه‌های کشور در نامه‌ای به وزیر، علوم، تحقیقات و فناوری خواستار پیگیری مطالبات دانشجویان در سال تحصیلی جدید شدند.

به گزارش گروه دانشگاه باشگاه خبرنگاران تسنیم«پویا»، مسئولان بسیج دانشجویی ۶ دانشگاه کشور در نامه‌ای به محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خواستار پیگیری مطالبات دانشجویان در سال تحصیلی جدید شدند.

در بخشی از نامه دانشجویان به وزیر علوم آمده است: با توجه به مسائل رخ داده اخیر پیرامون قانون سنوات و مطالبات دانشجویان در مورد کاست‏‌ها و نواقص آئین‌نامه‏ مصوب سال ۱۳۹۳ و تضییع حقوق نخبگان -همانانی که بایستی بخشی از سرمایه کشور، به منظور پیشرفتهای این مرز و بوم، صرف تحصیل و رشد علمی آنان شود- مسئولان بسیج دانشجویی دانشگاه‏‌های بزرگ تهران لازم می‏‌دانند در کنار تمام مطالباتی که از تشک‏‌های گوناگون دانشجویی نسبت به این موضوع مطرح شده است، مسائل مهمی را مطرح و گوشزد کنند.

در ادامه این نامه آمده است: بی شک بیت‌المال و سرمایه‏‌های کشور باید در جهت پیشرفت کشور و با توجه به نیازها و شرایط، هزینه و به تعبیر بهتر سرمایه‏‌گذاری شود. بی تردید سهم قابل توجهی از پیشرفت‏های کشور، در گرو موفقیت‏های دانشجویان خواهد بود، لذا تقویت و رشد فضای علمی ‏و دانشگاهی، امری بدیهی و بسیار ضروری است؛ چرا که این دانشجویان هستند که بایستی زمینه‏‌های پیشرفت‏های ملی را ایجاد کنند. همچنین با توجه به تصریح قانون اساسی، دولت موظف است هزینه‏ تحصیل دانشجویانی را که در طلب علم هستند، تأمین کند تا دانشجو بتواند بدون این دغدغه‏‌ها به تحصیل خویش بپردازد.

مسئولان بسیج دانشجویی دانشگاه‌‌های کشور خواستار شدند: مسئله‏ مهمی‏ که در این بین بایستی مورد عنایت جدی قرار گیرد، آن است که دانشجویان ممتاز و نخبه‏ کشور هیچ‏گاه در مسیر پیشرفت کشور و تحصیل خود اهمال و کوتاهی نکرده و تمام تلاش خود را در این راه به کار بسته‌‏اند، اما در این بین مشکلات و موانعی وجود دارد که مسببان آن را باید درون دانشگاه‌‏ها، مراکز آموزش عالی و وزارت علوم جست‏‌و‏جو کرد.

در این نامه آمده است: حواشی مسائل قانون سنوات (که در ادامه نکاتی در مورد آن بیان می‌‏شود) فرصتی فراهم کرد تا آن دسته از مشکلاتی که اصلا مبنای پدیده‏‌ای به اسم سنوات است مطرح شود؛ چرا تا به حال هیچ کدام از مسئولان وزارتخانه و دانشگاه‏‌ها این سؤال را پاسخ نداده‌اند که به چه علت دانشجویان نخبه دانشگاه‏‌های مطرح کشور نمی‏‌توانند در مدت عادی (۸ ترم کارشناسی و ۴ ترم کارشناسی ارشد) تحصیل خود را به اتمام برسانند؟

در ادامه این نامه آمده است: چرا در خلال این مباحث، وزارتخانه و دانشگاه‌‏ها فقط به دنبال تأمین مالی خود بوده و کسی به درد دانشجو توجه نمی‏‌کند؟ آیا به راستی نباید در دانشگاه‏‌ها، متولی مشخصی برای نظارت بر نحوه عملکرد بعضی اساتیدی که با اعمال سلایق کاملا شخصی و بعضا ظالمانه، روند تحصیل دانشجو را با مخاطره مواجه می‏‌کنند، وجود داشته باشد؟

مسئولان بسیج دانشجویی دانشگاه‌ها اعلام کرد‌اند که: چه کسی پاسخگوی اعتراضات جدی و ممتد دانشجویان نسبت به سازوکار و عملکرد مسئولین آموزشی دانشگاه‌هاست که در کمال تأسف، با نگاهی کاملا ماشینی به دانشجو، توجهی به به مطالبات آموزشی آنان ندارند؟

در بخش دیگری از این نامه آمده است: چرا دانشجو باید به علت اینکه ارائه دروس در ترمهای تحصیلی به خوبی و با هماهنگی انجام نمی‏‌شود، ناخودآگاه و اجبارا با طولانی شدن دوران تحصیل مواجه شود؟ چرا گاها به برخی از دانشجویان اجازه اتمام تحصیل طبق ضابطه تعیین شده داده نمی‏‌شود؟ (به طور مثال دانشجوی کارشناسی ارشد تا زمانی که مقاله فرمایشی از طرف استاد خود را منتشر نکند، اجازه دفاع کردن پیدا نمی‏‌کند.)

مسئولان بسیج دانشجویی در این نامه آورده‌اند: وظیفه اساتید مشاوری که برای دانشجویان مشخص می‏‌شوند (که از هزینه بیت‌المال هم تأمین می‌‏شوند) اما ترم به ترم دانشجوی خود را نمی‌‏بینند و نمی‌‏شناسند، چیست؟ آیا صرفا جیب دانشجو باید پاسخگوی این همه قصور و کوتاهی دستگاه‌‏های آموزش عالی باشد؟!

در ادامه این نامه خطاب به وزیر علوم آورده‌اند که: مطمئن باشید دانشجویان نخبه کشور قصد طولانی شدن دوران تحصیل و هدر دادن بیت‌المال را ندارند.

این دانشجویان خطاب به وزیر علوم اعلام کردند: مواردی که مطرح شد، تنها گوشه‏‌ای از مشکلات آموزشی و صنفی دانشجویان است که در قال‏‌های متفاوت بروز و ظهور پیدا می‏‌کند. طبیعتا حضرت عالی اولین فرد مسئول در این زمینه هستید؛ لذا قویا انتظار می‏‌رود به مطالبات دانشجویان رسیدگی کنید و با شفا‌ف‌سازی و ابهام‌زدایی ضوابط و آئین‌نامه‏‌ها، مانع از تضییع حقوق دانشجویان و باعث آرامش دانشجو و دانشگاه شوید.

در پایان این نامه مطرح شده است: بدینوسیله از حضرت عالی درخواست می‏‌شود که برای پیگیری و تصریح مطالباتی که چندی از آنان فهرست‌وار ارائه شد، فورا و در اولین فرصت در جلسه‌ای که با حضور نمایندگان دانشجویان، توسط بسیج دانشجویی برگزار می‌شود، حضور به هم رسانید. امید است که با عنایت به توجهی که نسبت به دغدغه عطف به ما سبق شدنِ آئین‌نامه سنوات نشان دادید، نسبت به رسیدگیها و مطالبات مطرح شده هم جدیت لازم را شاهد باشیم. لازم به ذکر است که تا مشخص شدن و تعیین سازوکار رسیدگی به مطالبات مطروحه، پیگیریهای بسیجهای دانشجویی از دستگاه‏‌های مربوطه و نظارتی کشور ادامه خواهد داشت.

مهدی حیدری مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر

امین اقرلو مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران

میلاد چهاردولی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر

مهربد مهرافزا مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی

سیاوش شفیعی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت

حسین کیانی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علامه

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

مجله
Mostafa ارسال143 روز قبل