ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، شیخ «سید مرتضی السندی» از رهبران بلندپایه جریان «الوفاء الاسلامی» بحرین با حضور در فارس به تشریح آخرین وضعیت بحرین پس از سلب تابعیت ایت الله شیخ عیسی قاسم رهبر عالیقدر شیعیان این کشور و همچنین انحلال جمعیت اسلامی الوفاق پرداخت و به برخی سوالات پاسخ داد.

 شیخ السندی گفت: چند دور گفت‌وگو در بحرین بی‌نتیجه بوده و هدف آل‌خلیفه از دعوت به گفت‌وگو فقط زیبا کردن وجهه‌اش در مقابل جامعه بین‌الملل بوده است. امروز ما معتقدیم تصمیم سیاسی در بحرین تصمیمی آمریکایی؛ سعودی و انگلیسی است و آل خلیفه دخالتی در آن ندارد. 

وی در توضیح نقش عربستان و برخی کشورهای منطقه علیه محور مقاومت تصریح کرد: اظهارات «ترکی الفیصل» رئیس سابق اطلاعات عربستان در تجمع منافقین در پاریس و درخواست براندازی نظام جمهوری اسلامی، اعتراف آشکاری است به توطئه علیه جمهوری اسلامی و محور مقاومت و بازدارنده.

شیخ السندی ضمن صحه‌ گذاشتن بر این صحبت رهبر انقلاب که «مساله بحرین ممکن است به جنگ داخلی بکشد»، تاکید کرد: هیچ کسی نمی تواند ادامه «صلح مدنی و داخلی» را در بحرین تضمین کند؛ ملت بحرین چیزی برای از دست دادن ندارد که از آن بترسد.

وی درباره احتمال اجرایی شدن گزینه نظامی در بحرین گفت: ما به سمت گزینه نظامی نخواهیم رفت اما اگر بر ما تحمیل شود شکست نمی‌خوریم و سرهایمان را در برف فرو نخواهیم کرد. 

شیخ السندی در پایان تاکید کرد: اگر حکومت به دست مردم بحرین برسد حتما اسلامی و بر پایه ولایت فقیه خواهد بود زیرا رویکردهای ما اسلامی است نه سیاسی. ما تابع مکتب امام خمینی (ره) و مکتب ولایت فقیه هستیم.

رهبر جریان الوفاء الاسلامی در ادامه گفت و گو اهداف و راه بحرینی ها را با ملت های منطقه خصوصا فلسطینی ها یکی دانست و افزود: ما تبعیت خود از محور ممانعت و مقاومت منطقه ای را اعلام می‌کنیم و تاکید می‌کنیم از آرمان فلسطین، عراق، جمهوری اسلامی و حزب الله شانه خالی نخواهیم کرد. این محور ، محور مقابله با مستکبران و مستضعفان است و به همین دلیل ما بهای این وابستگی را می‌پردازیم.

مردم بحرین علیرغم تمام سختی‌های کنونی‌شان با مردم عراق، فلسطین، یمن و امثال آن همدردی می‌کنند. روز قدس را گرامی می‌داریم زیرا معتقدیم که آرمان ما یکی است.

متن کامل مصاحبه به شرح زیر است:

فارس : به عنوان مقدمه، جدیدترین تحولات بحرین را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

شیخ السندی : در بحرین دو رویکرد و جریان وجود دارد: رویکرد اصلاح و رویکرد «اسقاط» (خواهان سرنگونی آل خلیفه)؛ رویکرد دوم از ابتدا از سوی نظام مورد هدف قرار گرفت، تمامی رهبرانش در ابتدا دستگیر شدند و به حبس ابد محکوم شدند و بخشی از انقلابی‌ها بدون رهبر باقی ماندند.

آل‌خلیفه فقط برای زیبا کردن وجهه بین‌المللی‌اش ادعای گفت‌وگو دارد

وی افزود: بنابراین فقط جریان اصلاح باقی ماند، آمریکا دائما در راستای جدایی این جریان از جوانان انقلابی کوشید و به این امر تشویق کرد و به آنها گفت اگر به گفت‌وگو روی بیاورید برای شما یک کشور بر پایه قانون می‌سازیم و به خواست شما جامه عمل می‌پوشانیم اما فقط حرف بود.  امروز پس از پنج سال ونیم با نگاهی سریع به قبل می بینیم که شیخ «علی سلمان» دبیرکل جمعیت الوفاق در زندان است ، شیخ سلمانی که در سه گفت‌وگو (با آل خلیفه) شرکت کرد اما بدون نتیجه؛ آل خلیفه اصلا به گفت‌وگو معتقد نیست. گفت ‌وگو از نظر این رژیم تسلیم شدن و بازگشت به خانه و بلند کردن پرچم سفید است، ما ضد گفت‌وگو نیستیم اما گفت‌وگو باید با کسی انجام شود که آن را می‌فهمد و قیمتش را می‌داند؛ تمامی تجربه‌ها ثابت کرد که آل‌خلیفه فقط برای زیبا کردن وجهه بین المللی‌اش ادعای «گفت‌وگو» را مطرح می‌کند.

شیخ السندی تصریح کرد: زمانی که رهبران با بازگشت آرامش به خیابان‌ها موافقت کردند تماما بازداشت شدند و هیچ اتفاق دیگری نیفتاد. در نهایت به این نتیجه رسیدیم که آل‌خلیفه در گفت‌وگو جدی نیست. امروز چه کسانی که خواهان اصلاح بودند و چه کسانی که خواهان اسقاط نظام بودند از سوی آل خلیفه مورد هدف قرار گرفته‌اند؛ شیخ سلمان که بیش از هر کسی در بحرین به اصلاح و گفت‌وگو دعوت می‌کرد در کنار رهبران انقلابی که خواهان اسقاط نظام بودند،در زندان است. شیخ «عیسی قاسم» رهبر شیعیان که تلاش‌های بسیاری برای حفظ آرامش بحرین انجام داد نیز اکنون لغو تابعیت شده است و اکنون یک جریان رسانه ای وحشتناک علیه ایشان در جریان است و می خواهند وی را در ماه آگوست محاکمه کنند.

تصمیم سیاسی در بحرین؛ تصمیمی آمریکایی، سعودی و انگلیسی است

وی در ادامه گفت: امروز ما معتقدیم تصمیم سیاسی در بحرین تصمیمی آمریکایی؛ سعودی و انگلیسی است و آل خلیفه دخالتی در آن ندارد. زمانی که تانک‌های عربستان وارد بحرین شدند دیگر تصمیم سیاسی وابسته به عربستان شد، عربستان همانطور که می‌دانید محور شر در منطقه است، عربستان، کشوری است که کشورهای بسیاری دیگری را نابود کرده است، به حزب الله لبنان می‌تازد.

اظهارات «ترکی الفیصل» در تجمع منافقین «اعتراف آشکار» به توطئه علیه جمهوری اسلامی است

شیخ السندی به تجمع منافقین در پاریس نیز پرداخت و گفت: زمانیکه «ترکی الفیصل» رئیس سابق اطلاعات عربستان در تجمع منافقین در پاریس  شرکت کرد و گفت که خواهان براندازی نظام جمهوری اسلامی است ؛ اینها همان اعتراف آشکار به توطئه علیه جمهوری اسلامی و خط مقاومت و بازدارنده در منطقه است.

تمامی افق‌ها در بحرین بسته شده است

وی افزود: امروز پس از تحمل پنج سال و نیم شکنجه، زندان، قتل و … تمامی ملت بحرین به نتیجه‌ای رسیده اند که ماه ۵ سال پیش مطرح می‌کردیم و بیانیه علما بیانگر این موضوع است. آل‌خلیفه به دنبال تغییر بافت «دموگرافی» در بحرین است درحالی که تابعیت بسیاری از شیعیان لغو شده در مقابل به تعداد بسیاری از غیر شیعیان از دیگر کشورها تابعیت بحرینی داده شده است.

جمعیت «الوفاق» به صورت کامل منحل شده ؛ امروز تمامی افق‌های سیاسی، قانونی، رسانه‌ای و … بسته شده است. منفعت آمریکا نیز در باقی ماندن آل خلیفه و ناوگان پنجم دریایی‌اش در بحرین و تسلط بر نفت خلیج فارس است و تا کنون هیچ عکس‌العملی نسبت به ظلم آل‌خلیفه از سوی کشورها به جز برخی اظهارات ضعیف آن هم از طریق رسانه‌ها ندیده‌ایم.

«صلح داخلی» در بحرین تضمین شده نیست

شیخ السندی تصریح کرد: هیچ کسی نمی تواند ادامه «صلح مدنی و داخلی» را در بحرین تضمین کند؛ این همان کلام رهبر گرانقدر ایران آیت‌الله خامنه‌ای است که چندروز پیش در یک سخنرانی گفت «مساله بحرین ممکن است به جنگ داخلی بکشد». این موضوع واقعا وارد است زیرا ملت بحرین چیزی برای از دست دادن ندارد. زمانی که مانند زمان فعلی افق سیاسی در مقابل جوانان بحرینی بسته شد در اصلاح این نظام به ناامیدی خواهد رسید و به مقابله روی خواهد آورد که در آن زمان بازنده بزرگ این موضوع «آل‌خلیفه» خواهد بود.

فارس: ملت بحرین در زمان کنونی به چه چیزی نیاز دارد ؟

شیخ السندی: ملت بحرین به وحدت نیاز دارد تا در مقابل توطئه‌های خارجی بایستد آنچه در بحرین در حال اتفاق است به خاطر توطئه‌های خارجی است؛ ما به سمت گزینه نظامی نخواهیم رفت اما اگر بر ما تحمیل شود ما شکست نمی‌خوریم و سرهایمان را در برف فرو نخواهیم کرد. در طول دوره گذشته توجیهات برای «مبارزه مسلحانه» فراهم بود اما ما به این گزینه روی نیاوردیم به خاطر اینکه بتوانیم در آینده نیز زندگی کنیم و راه را در برابر راه‌حل مسالمت‌آمیز نبندیم.

فارس: نسبت تحولات منطقه ای با اتفاقات بحرین را چگونه ارزیابی می کنید؟

شیخ السندی : معتقدم تمام منطقه به یکدیگر مرتبط است : به عنوان مثال زمانی که یک پیروزی در فلوجه اتفاق می‌افتد در واکنش مردم بحرین را بیشتر سرکوب می‌کنند و تابعیت شیخ قاسم لغو می‌شود ، نبیل رجب بازداشت می‌شود و الوفاق منحل می‌شود . زمانی که شکستی در یمن رخ می‌دهد. شیخ «نمر النمر» رهبر شیعیان عربستان اعدام می‌شود. بحرین «ضعیف‌ترین پایگاه» محور مقاومت و ممانعت است ؛ زمانی که می‌خواهند بر جمهوری اسلامی و حزب الله اعمال فشار کنند مستقیما این موضوع را بر روی بحرین اجرا می‌کنند.

آمریکا همانطور که گفتیم به نفعش است که آل‌خلیفه باقی بماند، انگلیس نیز همینطور، به صورتی که  اکنون به دنبال تاسیس پایگاه نظامی در بحرین است، عربستان نیز بسیار ذی‌نفع است زیرا اگر انقلاب بحرین پیروز شود در منطقه «الشرقیه» پیامدهای بسیاری خواهد داشت.

رهبر جریان الوفاء الاسلامی سپس گفت: ما در این لحظه تابعیت خود به محور ممانعت و مقاومت را اعلام می‌کنیم و تاکید می‌کنیم از آرمان فلسطین ،عراق ، جمهوری اسلامی و حزب الله شانه خالی نخواهیم کرد. این محور ، محور مقابله با مستکبران و مستضعفان است و به همین دلیل ما بهای این وابستگی را می‌پردازیم.

آرمان ما و فلسطین یکی است

مردم بحرین علیرغم تمام سختی‌های کنونی‌شان با مردم عراق، فلسین، یمن و امثال آن همدردی می‌کنند. روز قدس را گرامی می‌داریم زیرا معتقدیم که آرمان ما یکی است، بحرین دو شهید برای فلسطین داده است؛ شهید اول شهید «محمد جمال» که در تظاهراتی به سمت سفارت آمریکا هدف گلوله قرار گرفت و شهید دوم «حسام حداد» که وی در روز قدس (۲۰۱۴) به ضرب گلوله به شهادت رسید. بیش از نیمی از شهدای ما زیر ۱۸ سال هستند؛ هم‌چنین بسیاری از شهدا در شکم مادرانشان به شهادت می‌رسند.

تقریبا تمامی مناسبت‌ها در بحرین شهید دارد ما شهید نماز داریم، زمانیکه اقامه به شیخ عیسی قاسم ممنوع بود؛ همچنین در عید فطر نیز ما یک شهید داشتم شهیدی که فقط ۱۴ سال داشت در تظاهرات عید فطر به شهادت رسید.

فارس:  جریان الوفاء الاسلامی اساسا چه رویکردی برای حکومت بحرین دارد؟ 

شیخ السندی: از نظر ما اقامه شریعت وظیفه تمام مسلمانان و حکومت ها است، اگر حکومت به دست مردم بحرین برسد حتما اسلامی و بر پایه ولایت فقیه خواهد بود زیرا رویکردهای ما اسلامی است نه سیاسی. ما تابع مکتب امام خمینی (ره) و مکتب ولایت فقیه هستیم.

 

انتهای پیام/

http://fna.ir/TST055

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,