ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

کشف درمان ایدز در دل مرجان های دریایی

یک متخصص بیماری های عفونی گفت:متخصصان موفق به کشف پروتئینی به نام cnidarin از مرجان های پردار شدند که می تواند از ورود ویروس ایدز به داخل سلول های T شکل در سیستم ایمنی جلوگیری کند.

جمشیدی متخصص بیماری های عفونی درگفت:متخصصان موفق به کشف پروتئینی به نام cnidarin از مرجان های پردار شدند که می تواند از ورود ویروس ایدز به داخل سلول های T شکل در سیستم ایمنی جلوگیری کند. این مرحله در واقع مهمترین مرحله تکثیر و گسترش بیماری ایدز محسوب می شود.

 جمشیدی ادامه داد:فرد مبتلا به اچ آی وی موقعی به مرحله ایدز می رسد که شمار سلول های T آنقدر کم شوند که نتوانند از پس انجام وظیفه معمولی خود برآیند. سلول های لنفوسیت T واکنش های ایمنی بدن را موزون و مهار می کنند. هنگامی که شمار سلولهای T به کمتر از 200 شماره در هر میکرولیتر خون برسد فرد به بیماری ایدز مبتلا می شود.
 
وی افزود:پروتئین cnidarin به صورت انحصاری تنها در یک نوع مرجان نرم مشاهده می شود اما با این حال متخصصان هنوز نمی دانند که این پروتئین دقیقا چه نقشی در حیات این مرجان ها ایفا می کند. اعتقاد متخصصان بر این است که توانایی بازدارندگی cindarin در مقابله با ایدز ناشی از خصوصیت منحصر به فرد این پروتئین است.
 
جمشیدی اظهار کرد:پروتئین cindarin با پیچیدن به دور سلول ایدز از اتصال این ویروس به سلول های میزبان جلوگیری می کند و این یک خصوصیت منحصر به فرد است که تاکنون در هیچ پروتئین دیگری مشاهده نکرده ایم. در نتیجه به نظر می رسد پروتئین cindarin دارای مکانیسم عملکردی منحصر به فردی است.
 
وی اذعان داشت:اگرچه این احتمال وجود دارد که در صورت استفاده از این پروتئین با هدف پیشگیری از ایدز، ویروس HIV در تقابل پروتئین cindarin مقاوم شود اما با این حال به دلیل اینکه این پروتئین در مقایسه با سایر روش های درمانی از یک مکانیسم متفاوت در مبارزه با عفونت ایدز استفاده می کند لذا بهره گیری از این شیوه درمان، اختلالی در سایر روش های درمانی مرسوم ایجاد نمی کند.
 
درمان ایدز

این متخصص بیماری های عفونی گفت:اغلب موجودات دریایی، ساختارها، مسیرهای متابولیکی، سیستم های تکثیر (تولید مثل) و مکانیزم های احساسی و دفاعی منحصر به فردی دارند، علت بروز این ویژگی های منحصر به فرد، زندگی در طیف وسیعی از شرایط محیطی است (از آب های سرد قطبی که دمای آنها تا 20- سانتی گراد می رسد، تا اعماق اقیانوس ها که میزان فشار در آنجا بسیار زیاد است)که بشر می تواند از آنها استفاده کند.

مرجان های دریایی راهی برای درمان ایدز

منبع : namnak.com

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,