ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

نشست خبری برندگان جایزه حقوق بشر اسلامی در تسنیم-۲

۱۶ مرداد ۱۳۹۵ – ۱۶:۲۷

نشست خبری برندگان جایزه حقوق بشر اسلامی دقاق مرالی

برنده جایزه حقوق بشر اسلامی رفتارهای دوگانه غرب با ایران را اولین بار و آخرین بار ندانسته و معتقد است که در آینده ادامه خواهد یافت.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، نشست خبری برندگان جایزه حقوق بشر اسلامی بعدازظهر امروز شنبه در خبرگزاری تسنیم برگزار شد.

آرزو مرالی یکی از برندگان این جایزه با اشاره به اینکه این جایزه تنها برای من نبوده بلکه برای گروهی از همکارانم بود که در این مسیر همراهی کردند و نیز افرادی که در دنیا مظلوم واقع شده‌اند، افزود: ظلم به مسلمانان موضوع جدیدی نبوده و بیش از ۳ دهه است که دنبال می‌شود که نمونه آن ظلم به مردم بوسنی بود. همان زمان هم سازمان‌های مختلف بین‌المللی هیچ گامی برای حفاظت از مسلمانان برنداشتند.

دبیرکل تحقیقات کمیسیون حقوق بشر اسلامی لندن ادامه داد: به همین دلیل بود که عده‌ای از مسلمانان دنیا برای کمک به مردم بوسنی به این کشور رفتند و پس از آن شاهد گسترش موج نفرت پراکنی علیه مسلمانان در دنیا هستیم تا جاییکه هر جنایتی در دنیا علیه مسلمانان می‌شود می‌گویند تقصیر خود مسلمانان است.

مرالی در پاسخ به این سوال که کمیسیون حقوق بشر اسلامی، دولتمردان و مسئولان انگلیسی را تا چه اندازه با حقوق بشر اسلامی آشنا کرده است، گفت: ما در انگلیس با ۳ طیف مختلف روبرو هستیم. یکی ارگانهای دولتی که در سالهای اخیر نه تنها به انتقاداتی که از سوی مسلمانان و حتی غیر مسلمانان می‌آید هیچ توجهی نمی‌کنند که البته زمانهایی که خارج از فضای منصبی که دارند با آنها صحبت می‌کنیم، اسلام را دین صلح می‌دانند اما نمی‌توانند علناً از سخنان خود در جامعه دفاع کنند. دیگری، فضای آکادمیک و فعالان حقوق بشر را شامل می‌شود که در گذشته به اسلام به عنوان یک مکتب ظالم نگاه می‌کردند اما اکنون این نگاه را ندارند. سرانجام بخش عامه مردم است که آگاهی آنها افزایش یافته است.

وی با اشاره به فضای نفرت ایجاد شده در غرب افزود: این فضا به مردم اجازه نمی‌دهد که واقعیات اسلام را بشناسند.

دبیرکل تحقیقات کمیسیون حقوق بشر اسلامی لندن در پاسخ به این سوال که چه اقداماتی برای شناساندن حقوق بشر اسلامی در سطح جهانی انجام شده است، اظهار داشت: برخی تصور می‌کنند که می‌توان حقوق بشر بین‌المللی را با کمی اصلاحات به حقوق بشر اسلامی هم تبدیل کرد اما حقوق بشر اسلامی پیچیده‌تر از این حرفهاست. بر همین اساس از علما و دانشگاهیان خواستیم تا تحقیقاتی در این خصوص داشته باشند که یکی از آنها محمد العاصی از واشنگتن است که اولین تفسیر قرآن را به انگلیسی نوشت.

مرالی ادامه داد: عاصی با این مقدمه شروع کرد که انسان یک هویت اجتماعی دارد که آن را به سایر انسانها وصل می‌کند و به دلیل کرامتی که از سوی خداوند به او داده شده حقوقی دارد.

دبیرکل تحقیقات کمیسیون حقوق بشر اسلامی لندن در پاسخ به این سوال که آیا در غرب با حجابی که از آن استفاده می‌کند با مشکلی روبرو نشده است، گفت: وقتی برای اولین بار از پوشش استفاده کردم با مشکلاتی روبرو شدم چراکه به نگاهی منفی به حجاب وجود داشت و بتدریج پذیرفتند که این حق زن مسلمان است اما متاسفانه در ۱۵ سال گذشته این شرایط تغییر کرده و فشارهای زیادی روی مسلمانان وجود دارد که حتی نخست وزیر سابق انگلیس چندی پیش عنوان کرد که زنان مسلمان باید از بند فشار مردانشان خارج شوند و کشف حجاب کنند و حجاب و اسلام را به تروریسم متصل کرد. فشارها اکنون بر زنان محجبه بیشتر شده اما افرادی که محجبه می‌شوند تعدادشان در حال افزایش است.

مرالی با بیان اینکه ما فعالیت‌های پژوهشی و معرفی جایگاه زن در اسلام را در دستور کار داریم، افزود: حتی اینکه قوانین اسلامی چطور جایگاه و حقوق زن را معرفی می‌کند و نیز جایگاه تاریخی زن در اسلام برای جامعه غربی تشریح می‌شود که این موضوع از سیره اهل بیت استخراج شده است.

وی با اشاره به اینکه فضای خوبی برای آنهایی که دنبال حقیقت هستند فراهم شده است، گفت: جامعه غربی به سمتی می‌رود که ارزش‌های اسلامی را پیاده می‌کند که از جمله آنها جدا کردن حریم زنان است. در انگلیس صحبت‌هایی برای جدا کردن بخش زنان در مترو و اتوبوس و نیز تاکسی‌های ویژه بانوان مطرح است. حتی زمانیکه ما برای سانس اختصاصی زنان در استخرها تلاش می‌کردیم زنان غیر مسلمان نیز از آن استقبال کردند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص معیارهای دوگانه غرب در برخورد حقوق بشری با ایران گفت: متاسفانه این بار اولی نیست که غرب چنین موضعی دارد و آخرین بار هم نخواهد بود. غرب از این موضوعات برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کند.

این فعال حقوق بشری با بیان اینکه ما همواره این رفتار دوگانه و نفاق غرب را آشکار کرده‌ایم، اظهار داشت: نه فقط علیه جمهوری اسلامی بلکه علیه بسیاری از گروه‌های دیگر در جریان است، اما ما نباید تمام وقت خود را صرف آشکار کردن رفتارهای دوگانه آنها کنیم چراکه این رفتار غربی‌ها عمدی است و بهترین کار این است که با گروه‌هایی که در این سیستم با آنها رفتار دوگانه صورت می‌گیرد متحد و همفکر شده و سیستم موجود را از درون تغییر دهیم.

 

 

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mostafa ارسال200 روز قبل