ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، محمد فرازمند در میزگرد «مسئله تکفیر، چالش آینده جهان اسلام» که امشب در دهمین همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج کشور برگزار شد با برشمردن ویژگی‌های خاورمیانه، گفت: ویژگی اول سرعت و تنوع تحولات است، در هیچ دوره‌ای به این اندازه در خاورمیانه شاهد سرعت و تنوع تحولات نبوده‌ایم.

وی، ویژگی دوم این منطقه را فروپاشیدن پیمان‌های سنتی دانست و ادامه داد: هم‌پوشانی منافع به ویژه در میان هم‌پیمانان در حال فروریختن است، برای نمونه در اجلاس اخیر سران عرب در سوریه، اعضا سه دسته شدند: برخی کشورها موافق دعوت دولت سوریه به این نشست بودند، برخی کشورها مخالف دعوت و عده‌ای دیگر نیز ممتنع بودند.

کلید واژه مشترک گروه‌های تروریستی، وهابیت است

مدیرکل خلیج فارس وزارت امور خارجه در تشریح ویژگی سوم خاورمیانه با بیان اینکه هیچ گاه در تاریخ روابط این منطقه با غرب این قدر علیه وهابیت مطلب نوشته نشده است، اضافه کرد: غرب می‌داند کلیدواژه مشترک گروه‌های تروریستی از داعش، القاعده و جبهه النصره، وهابیت است.

وی، ویژگی چهارم خاورمیانه را اهمیت بیشتر اشتباه نکردن عنوان کرد و یادآور شد: بسیاری از مشکلات خاورمیانه به واسطه کشورهای عربی و هم‌پیمانان غربی‌شان شکل گرفته است؛ القاعده به منظور مقابله با اتحاد جماهیر شوروی ایجاد شد و پس از آن با بازگشت‌شان به افغانستان، موج افغان‌العرب‌ها شکل گرفت و امنیت منطقه مورد تهدید واقع شد.

فرازمند در ادامه به تفاوت‌های القاعده با گروهک تروریستی داعش اشاره کرد و متذکر شد: القاعده مرکزیتی عملیاتی دارد، اما داعش از تاکتیک گرگ‌های تنها بهره می‌برد.

وی افزود: برای داعشی‌ها وسیله و هدف زیاد است و افراد به تنهایی تصمیم می‌گیرند و اقدام می‌کنند.

مدیرکل خلیج فارس وزارت امور خارجه، مخفی‌کاری غرب درباره رابطه حکومت‌های هم‌پیمانشان با تروریست‌ها را اشتباه دانست و اضافه کرد: براساس اسناد، القاعده توسط ترکی الفیصل رئیس وقت سازمان اطلاعات سعودی تشکیل شده و هیچ تردیدی نیست که پدر داعش بندر بن سلطان است.

این مسؤول تبیین کرد: بندر بن سلطان در جلسه‌ای می‌گوید ما زمین را زیر پای شیعیان به آتش می‌کشیم و کاری می‌کنیم که فراموش کنند نازی‌ها با دیگران چه کردند.

فرازمند با اشاره به انتشار اخیر اسناد یازده سپتامبر، گفت: هم مخفی کردن این اسناد و هم انتشار ناقص آن در خدمت به تروریست‌هاست.

وی ادامه داد: در این اواخر گمانه‌زنی‌های زیاد و خطرناکی علیه مقامات لایه اول عربستان مطرح شده بود، بنابراین با انتشار ناقص این اسناد قصد داشتند اتهامات را از لایه اول به لایه‌های بعدی منتقل کنند.

مدیرکل خلیج فارس وزارت امور خارجه همچنین به شبهات موجود در خصوص ایران و تکفیری‌ها اشاره کرد و گفت: یکی از شبهاتی که اخیراً وزیر خارجه عربستان نیز به آن اشاره کرده، این بود که داعش در همه جا حتی در عربستان، عملیات انجام می‌دهد، اما در ایران هیچ اقدامی نمی‌کند.

مدیرکل خاورمیانه وزارت امور خارجه در پاسخ به این شبهه گفت: البته ما در این خصوص مدیون تلاش‌ عزیزانی هستیم که مواظب و مراقب امنیت هستند، اما یک نکته دیگر این است که داعش در ایران نمی‌تواند خود را مخفی کند.

انتهای پیام/۳۲۶۸/ذ۴۰

http://fna.ir/8LGR4Y

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,