ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

مدیرکل محیط زیست استان تهران:

۲۵ مرداد ۱۳۹۵ – ۱۸:۲۱

حیدرزاده

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان تهران با بیان اینکه اراضی فاز ۸ مسکن مهر پردیس متعلق به محیط زیست بوده است، گفت: دیوان عدالت اداری مصوبه تغییر کاربری این اراضی را لغو کرده و محیط زیست عودت آن را پیگیری می‌کند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ محمدهادی حیدرزاده درباره آلودگی هوای استان تهران اظهار کرد: از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۴ شاهد رشد نسبی در بهبود کیفیت هوای تهران بودیم؛ در سال ۹۱ سه روز هوای پاک، در سال ۹۲ سه روز هوای پاک، در سال ۹۳ حدود  16 روز هوای پاک و در سال ۹۴، ۲۱ روز هوای پاک داشتیم.

وی افزود: مشکل ما در رابطه با آلودگی هوا، عمدتاً ذرات بوده است؛ در بهار و تابستان اکثراً به خاطر طوفانهایی که رخ می‌دهد، ذرات بالای ۱۰ میکرون و در پاییز و زمستان غالباً به دلیل وارونگی هوا، ذرات بالای ۲٫۵ میکرون بیشتر از حد مجاز بوده است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان تهران در توضیح اقدامات انجام شده در دولت برای رفع آلودگی هوا عنوان کرد: توزیع بنزین یورو ۴ در کلانشهرها  یکی از اقدامات مناسب بوده است؛ در رابطه با از رده خارج کردن خودروهای فرسوده نیز با شیب ملایمی به سمت مثبت حرکت کرده‌ایم.

حیدرزاده تصریح کرد: در سال ۹۱ تا ۹۴ به ترتیب ۱۴۱ هزار، ۶۷ هزار، ۳۱۲ هزار و ۲۶۰ هزار خودروی فرسوده از رده خارج شده و در سال ۹۵ نیز برنامه‌ریزی شده که تا پایان سال ۱۰ هزار و ۵۰۰ تاکسی فرسوده از رده خارج شود و تاکنون نیز ۶ هزار و ۳۰۰ تاکسی از رده خارج شده است؛ این مهم تفاهمی  بین سازمان محیط‌زیست، شهرداری تهران، سازمان مدیریت و برنامه سابق و بانک‌های عامل بوده تا تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی را با سود ۱۶ درصد و دوره بازپرداخت ۴۸ ماهه ارائه دهد.

وی به اجرای طرح کهاب نیز اشاره کرد و افزود:‌ از مجموع ۲۶۵ جایگاه استان در ۲۳۲ جایگاه این طرح جرا شده است؛ در ۲۰ جایگاه نیز طرح کهاب در حال اجرا است و تعداد جایگاه‌هایی که قابلیت اجرای این طرح را ندارند هم ۱۳ جایگاه است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان تهران افزود: یکی از موضوعاتی که در برنامه اول و دوم کاهش آلودگی هوای تهران به آن توجه نشده منابع ثابت آلاینده بود که عمدتاً آلودگی جدی ایجاد می‌کند و با مصوبه‌ای که هیأت وزیران در سال ۹۳ داشت به منابع ثابت هم توجه شد.

حیدرزاده با اشاره به استفاده از مازوت و سوخت‌های آلاینده گفت: مشکلات جدی ما در نیروگاهها بود که امروز نیروگاه بعثت ۱۰۰ درصد گازسوز شده و نیروگاه منتظرالقائم نیز که در استان البرز نیز ۶۰ درصد گازسوز و ۴۰ درصد مازوت شده است.

وی ادامه داد: برای آنکه سهم منابع ثابت آلاینده را کم کنیم در دو بحث آلودگی هوا، پسماند و فاضلاب، پایش را به طور جدی پیگیری کردیم؛ در سال ۱۳۹۴ حدود هشت هزار و ۶۶۴ واحد پایش شده‌اند و چهار هزار و ۶۷ مورد نیز اخطاریه گرفته‌اند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان تهران درباره موضوع پسماندها نیز اظهار کرد: پسماندهای ویژه استان تهران عمدتاً به دلیل محدودیت شعاع ۱۲۰ کیلومتری به سایتهای ساوه، البرز و قزوین می‌رود؛ خود استان تهران نیز فاقد سایت پسماند ویژه بود که در نصیرآباد در محدوده شهرستان ری، سایت مدیریت پسماند ویژه استان تهران هم راه‌اندازی خواهد شد.

حیدرزاده با اعلام اینکه از واحدهای پایش شده ۴۲۴ مورد مشکل پساب‌شان را حل کرده و ۱۹۶ مورد مشکل‌ آلودگی‌ هوایشان را رفع کرده‌اند، افزود: مجموعاً ۹۴۹ پرونده حقوقی تشکیل شده و ۹۱ واحد پلمب و ۲۳۵ واحد جمع‌آوری داشتیم؛ امسال نیز اولویت اصلی ما پایش است و قطعاً این آمارها افزایش خواهد داشت.

وی با اعلام اینکه مجموع پرونده‌های قضایی متشکله در سال‌های ۹۳ و ۹۴ در حدود ۵۱۶   مورد بوده است عنوان کرد: بخشی از پرونده‌ها مرتبط با تخریب و موضوعات زمین بوده است؛ مجموع احکام صادر شده در سال‌های ۹۳ و ۹۴ به ترتیب ۲۶۰ و ۲۳۶ پرونده بوده که از این تعداد ۴۱۷ مورد به نفع محیط‌زیست رأی داده شده و این به معنی آن است که عمده پرونده‌ها به نفع حفاظت از محیط‌زیست ختم شده است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان تهران با اعلام اینکه پس از سخنان رهبری در خصوص جرم‌انگاری تخلفات محیط‌زیستی و برخورد با متخلفان محیط‌زیستی، اقدامات خوبی انجام شده اظهار کرد: گفت: دستگاه قضایی در این زمینه با اولویت و بسیار جدی در حفاظت محیط‌زیست حضور دارد و امیدواریم که این روند ادامه داشته باشد.

حیدرزاده تصریح کرد: از سال ۹۳ تا ۹۵ در حوزه تصرف اراضی ۱۱۰ پرونده تشکیل شده که میزان تصرف سه میلیون و ۷۲۹ هزار و ۵۳۳ مترمربع بوده و از این مقدار یک میلیون و ۲۳۳ هزار و ۲۵۷ مترمربع رفع تصرف شده است.

وی همچنین با اشاره به پرونده ۷۳۰ هکتاری در منطقه حفاظت شده جاجرود معروف به «فاز ۸ مسکن مهر پردیس» در منطقه دره‌بهشت گفت: این پروژه در دولت قبل در کمیسیون امور زیربنایی و محیط‌زیست مصوبه‌ای می‌گیرد که کاربری این عرصه مسکونی می‌شود؛ سازمان بازرسی کل کشور در این زمینه شکایتی کرد و هیئت عمومی دیوان عدالت اداری رأی به کان لم یکن شدن آن مصوبه داشته است؛ خانم ابتکار هم نامه‌ای به آقای آخوندی نوشته‌اند که نسبت به عودت فاز ۸ مسکن مهر به مناطق حفاظت شده جاجرود اقدام شود.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان تهران بیان کرد: اگرچه آن منطقه دیگر به دلیل ساخت و سازهای انجام شده، ارزش اکولوژیک ندارد اما ما پیگیر موضوع خواهیم بود و سازمان حفاظت محیط‌زیست این حق را برای خود قائل است که این اراضی عودت داده شود.

حیدرزاده با بیان اینکه در همان دولت قبل به تعهداتی که در همین مصوبه داده شده بود هم عمل نشد، توضیح داد: قرار بود زمین دیگری را معوض به ما بدهند تا به منطقه حفاظت شده جاجرود الحاق کنیم اما این اتفاق نیفتاده است؛ همچنین قرار بود دیواری پیرامون این پروژه احداث شود تا از رفت و آمد حیات‌وحش جلوگیری شود زیرا این زمین‌ها در مجاورت زون امن حیات‌وحش قرار دارد.

وی تأکید کرد: به هر صورت در حال حاضر این مصوبه لغو شده است و از همین جا وزارت راه، مسکن و شهرسازی را به میز مذاکره دعوت می‌کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان تهران در خصوص جذب نیروی پرسنلی این اداره کل نیز توضیح داد: طی اواخر ۹۴ و اوایل ۹۵ حدود ۱۰۷ نفر نیرو در اداره کل استان جذب کردیم که با توجه به محدودیت‌های بودجه و اعتبارات، اتفاق بزرگی بوده است همچنین ۴۹ محیط‌بان که عمدتاً محیط‌بانان باسابقه و با عملکرد مناسبی بوده‌اند، از قراردادی به پیمانی تغییر وضعیت داده شده است؛ این تغییر وضعیت در خصوص ۲۷ نفر از کارشناسان نیز رخ داد.

حیدرزاده افزود: در برون‌سپاری‌ها نیز بالغ بر ۹۰ نفر اشتغال جدید ایجاد کردیم همچنین اعمال سختی شرایط کار محیط‌بانان را به عنوان یکی از اولین استان‌ها در این زمینه اجرا کرده‌ایم؛ اجرای ۳ هزار امتیاز کارشناسان و مشاغل خاص را هم در سطح استان اجرایی کردیم که این ۳ هزار امتیاز شرایط خاص را بالغ بر ۹۵ درصد شاغلان ما دریافت کرده‌اند یعنی ماده ۶۸ را اجرایی کردیم که از سال ۸۷ این قانون معطل بوده است.

وی با اعلام اینکه در این اداره کل ۱۵۰ درصد افزایش اعتبار جاری داشته‌ایم که بی‌سابقه بوده است، گفت: رتبه دوم افزایش اعتبارات جاری در دستگاه‌ها ۴۰ درصد بوده که اختلاف فاحشی به شمار می‌رود البته بودجه سازمان حفاظت محیط‌زیست آنقدر ضعیف است که حتی کارهای خارق‌العاده را هم که انجام دهیم، کماکان دوران فقر را سپری می‌کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان تهران تأکید کرد: اگرچه افزایش خارق‌العاده‌ای را توانستیم در پرداخت‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست انجام دهیم اما با توجه به پایه ضعیفی که داشتیم، تازه به ممدّ حیات رسیده‌ایم و تا مفرح‌ ذات فاصله داریم که انشاءالله نفرات بعدی بتوانند به این سطح برسانند.

حیدرزاده درباره آتش‌سوزی مناطق حفاظت شده نیز گفت: در این باره طرح مطالعاتی در استان انجام شد و مشخص شد ۲۰ هزار هکتار از مناطق چهارگانه تحت حفاظت این اداره کل قابلیت حریق و ۳ هزار هکتار شدیداً قابلیت حریق را دارد؛ در همین راستا آموزش به محیط‌بانان، هماهنگی با آتش‌نشانی و ستاد مدیریت بحران و اقدامات لازم انجام دادیم و تا امروز هیچ آتش‌سوزی عمده‌ای نداشته‌ایم؛ مگر یکی، دو مورد در خجیر و لار که اینها هم سریعاً اطفا شد.

وی درباره آخرین آمار سرشماری قابل ارائه حیات‌وحش در استان تهران نیز گفت: در زمستان ۹۴ بر اساس سرشماری انجام شده ۱۳ هزار و ۷۲۹ قوچ و میش، ۲۰۹۹ کل و بز، ۱۲۵ آهو، ۱۳۰ جبیر و ۱۰ هزار و ۸۸۰ پرنده از ۲۳ گونه داشته‌ایم که رشد تقریباً ۲۰ درصدی را در آمار حیات‌وحش از سال ۹۲ تا ۹۴ نشان می‌دهد و رقم قابل توجهی است گرچه اواخر سال گذشته و اوایل امسال به دلیل PPR تلفاتی هم داشتیم.

حیدرزاده درباره تلفات ناشی از طاعون نشخوارکنندگان اعلام کرد: در خجیر طی بهمن و اسفند گذشته ۷۴ کل و بز و در سرخه‌حصار طی فروردین و اردیبهشت امسال ۲۴ میش تلف شده‌اند که با توجه به ورود عشایر و گله‌هایشان در این زمینه دغدغه جدی داشتیم و می‌توانست بحران جدی ایجاد کند اما با هماهنگی‌های انجام شده با دامپزشکی، جهاد کشاورزی و عشایری پنج جلسه کارگروه تشکیل داده شد و بالای ۹۵ درصد واکسیناسیون و همچنین اطفای لاشه‌ها سریعاً انجام شد.

انتهای پیام/

    منبع : tasnimnews.com

    اخبار

    برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

    Mostafa ارسال191 روز قبل