ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، ۱۵۰ تشکل‌ بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور در نامه‌ای خطاب به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی اعلام کردند: مجلس شورای اسلامی بنا بر وظیفه قانونی خود باید با بررسی صحیح و جامع پرونده قراردادهای جدید نفتی، مانع از بروز اتفاقات و خسارات غیرقابل جبران به منافع ملی و استقلال نفتی شود.

در ابتدای این نامه آمده است: مجلس شورای اسلامی و ریاست آن امانتی گرانقدر و حساس و حاصل مجاهدت‌ها و مبارزات ملت شریف مسلمان ایران در طول تاریخ ایران اسلامی بوده و هست. ضرورت و اهمیت مجلس آنچنان بالاست که حضرت امام (ره) این پدیده مبارک را در رأس امور می‌دانستند. تأکیدات همواره مقام معظم رهبری(مدظله العالی) نسبت به نقش مجلس شورای اسلامی  در عرصه تصمیم گیری و دیده بانی از حریم انقلاب و کشور آنچنان صریح و روشن بوده که بر کسی پوشیده نیست.

در ادامه تاکید شد: آنچه که امروز موجبات دغدغه مردم و بویژه جامعه نخبگانی و دانشجویی کشور را فراهم آورده است، احساس خطر در خصوص مسأله قراردادهای جدید نفتی موسوم به (ipc) است. متاسفانه این قراردادها به صورت محرمانه شکل گرفته و همین مساله خود موجبات نگرانی های فراوانی را فراهم آورده است. بی شک اطلاع یافتن ملت ایران که خود برای استقلال صنعت نفت و عدم وابستگی به غرب تلاش کرده و خون دلها خورده اند از این قراردادها امری ضروری است.

در قسمت دیگری آمده است: آنچه که امروز موجب نگرانی گشته است عدم روشنگری و پاسخگویی مسؤلین ذیربط نسبت به مسأله قراردادهای نفتی است و بایستی مجلس شورای اسلامی بنا بر وظیفه قانونی خود و باتوجه به اصول ۷۶ و۷۷ قانون اساسی که حق تحقیق و تفحص در تمامی مسایل کشور را برعهده دارد و نیز تاکید بر این نکته که تمامی عهد نامه‌ها و قرارداردهای خارجی در جمهوری اسلامی باید به تأیید مجلس شورای اسلامی برسد، با بررسی صحیح و جامع این پرونده، مانع از بروز اتفاقات و خسارات غیر قابل جبران به منافع ملی و استقلال نفتی کشور شود.

این تشکل‌های دانشجویی تصریح کردند: آنچه بیش از پیش باعث نگرانی می‌شود مجموعه موضع گیری‌های حضرتعالی و برخی مسؤلین کشور در خصوص عدم بررسی  این قراردادها در مجلس شورای اسلامی بوده است. اتخاذ چنین مواضعی نه تنها بر خلاف مصلحت ملی و وظایف جنابعالی است بلکه در سرتاسر جهان نیز امری مذموم است و باعث زیر سؤال رفتن شأنیت نمایندگان و مجلس شورای اسلامی می‌شود.

در ادامه تاکید شد: متأسفانه و بعضا با غفلت مسؤولین تجربه استات اویل‌ها و برجام‌ها نمونه واضح فریب کاری‌هایی‌ است که با غفلت و عدم توجه مسؤولین شاهد وقوع آن بوده ایم. امروز انتظار جنبش دانشجویی و آحاد مردم آن است در شرایطی که مسؤولین دولتی و وزارت نفت پاسخی نسبت به این مهم ابراز نمی‌دارند، مجلس شورای اسلامی به عنوان زبان گویای ملت که بایستی تنها و تنها مردم را در نظر بگیرد، مانع از ضایع شدن حقوق ملی و پاسخگوی مردم باشد. تجربه نزدیک به یک دهه حضور در کرسی ریاست مجلس شورای اسلامی قطعا اهمیت این بررسی و پاسخگویی به این مهم را برای شما حل کرده است.

در ادامه این نامه آمده است: از آنجایی که اشکالات و ایرادات صاحبان نظر و اساتید محترم و صاحب نظر در مورد اشکالات این قراردادها از جمله در نظر نگرفتن دقیق اولویت های علمی و توان داخلی، ابهامات در شیوه داوری در زمان بروز اختلافات، نقض حاکمیت ملی بر منافع نفتی، از بین رفتن توان داخلی و نیروهای درونی و دیگر اشکالات موجود همچنان باقی است، لازم می‌نماید تا این قراردادها به صورت کارشناسانه و فراجناحانه مورد توجه قرار گیرد.

در خاتمه خطاب به لاریجانی تاکید شد: از همین رو از جنابعالی به عنوان ریاست محترم مجلس شورای اسلامی درخواست می‌شود تا این قراردادها را به صورت مشخص در صحن علنی و با نظر کارشناسان این حوزه مورد بررسی قرار داده و مردم شریف ایران را در جریان این بررسی قرار دهید. از شما انتظار می‌رود که در این مورد نیز همانند موارد مشابه گذشته با رویکردهای جناحی نظر نمایندگان ملت به بازی گرفته نشود.

انتهای پیام/

 

والسلام علی من اتبع الهدی

http://fna.ir/YJDC9W

منبع : farsnews.com

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,